Kun käytät samaa tahnatuubia samassa taloudessa asuvan kanssa, niin eikö tämä bakteeri joka aiheuttaa reikiintymistä ole siellä tuubissa, jos toisella tahnan käyttäjällä on ollut reikä tai kaksi ja se on sorkkinut sitä harjallaan tai siis vai levittänyt ----> tahnaharjakosketus. Eikös se tartu silloin sille bakteerittomallekin kaverille, joka samaa tuubia käyttäää?
tahnatuubissa
bakteeri
291487
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 29
Vanhimmat
Faktaa http://www.stadia.fi/sailio/suusiivous/karies.html
-sivuilta:
Streptococcus mutans -bakteeri aiheuttaa reikiintymisen.
Lapsi saa sen tartuntana sylkikontaktissa yleensä äidiltään tai muulta lähiomaiseltaan. Mitä enemmän äidillä on suussaan Streptococcus mutans -bakteereja lapsen ensimmäisten hampaiden puhjetessa, sitä herkemmin lapsella on mahdollisuus saada mutans-tartunta.
Bakteeri tarttuu maitohampaiden puhkeamisen aikoihin eli lapsen ollessa 0,5-3v. Sen jälkeen lapsen suussa on jo oma bakteerikanta.
Kuitenkin sanotaan, että suutelun välityksellä parisuhteessa saat kumppanilta reikäiset hampaat. Jos nimittäin itselläsi ei ole koskaan ollut reikiä ja kun partnerillasi sitten niitä on hyvästä hoidosta huolimatta yksi ja sata, niin muutaman vuoden päästä alkaa sullaki jatkuvasti löytyyn reikiä, vaikka ennen täysin reiättömät hampaat.
Tuttuni viettivät juuri 30-vuotishääpäivää. Toisella on melkein joka hampu paikattu, toisella ei ole yhtä ainutta paikkaa suussaan.
Itekin olen joskus hätätilassa tai vahingossa käyttänyt puolisoni hammasharjaa. Puolisolla on ollut pari reikää viimeisen kymmenen vuoden aikana, minulla ei yhtäkään sitten 70-luvun. Just kävin tarkistuttamassa.
Lapselle muodostuu oma bakteerikanta 3-vuoden jälkeen, kirjoittaa ylläoleva.
Siis miten niin aikuiset turvassa???
Ainahan sitä patistetaan puolisoakin hoitamaan hampaansa, koska bakteerit tarttuu!!! Lue aikaisempia viestejä, jospa sulle lamppu syttyis.
Luepas alan ammattilaisen tietoa torvi!
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=97&conference=4000000000000045&posting=22000000011184934
Onhan sulla siis se bakteeri olemassa kun sulla on ollut reikiäkin! Vai virusko sun suussa on jyllännyt ja tehnyt reiät sinne???
Koska aikuisena suun bakteerikanta on jo niin vastuskykyinen ettei suussa enää mutans-bakteerit pääse jylläämään. Olettaen siis ettei ole saanut tartuntaa vauvana/lapsena.
Tarkennetaan vielä et tää bakteerikanta muodostuu jo lapsena siinä 3-5 vuoden iässä.
Ihmisillä voi olla eri määrä mutans-bakteeria. Jotkut ovat ns. "mutans-miljonäärejä", heillä reikiä tulee hyvästäkin hoidosta huolimatta aika ajoin.
Hampaiden reikiintyminen riippuu myös ihan siitä missä vaiheessa bakteeri-tartunta on saatu...
Aviomiehelläni joka vuosi n. 2-3 reikää: ei pese kunnolla (ei suostu käyttämään hänelle ostettua omaa sähköhammasharjaa!), käyttää nuuskaa, syö aamiaisen ennen hampaiden pesua...
Ollaan oltu yhdessä 9 vuotta, eivätkä hampaani ole alkaneet reikiintyä pussailusta huolimatta. O reikää edelleen, säännölliset tarkistukset tehty.
Usko vaan huvikses, googlaa ja surffaa, aikuisella on oma bakteerikantansa.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=97&conference=4000000000000045&posting=22000000011048899
Lue koko viestiketju alan asiantuntijoilta. Ei siihen tuttujen hammaskalustoa tarvita malliksi, vaan lue faktatietoa!
Joo, mäkin heitin sen saamarin olion ulos, kun suu täynnä mutans-bakteeria, niin paljon, että näkyikin jo ne saamarin bakteerit1
Ittellä reiättömät hampaat ja ikää 45 v.
Suosittelen ulos heittämistä!
Tarkennetaas vielä..ja väännetään rautalangasta.
Ihmisillä on siis eri määrä streptococcus mutans-bakteeria suussaan. Riippuen siitä kuinka nuorena (oletettavan) tartunnan on saanut. Jos ihan vauvana--> todennäköisesti tulee olemaan aikamoinen reikähammas. Jos esim 4-vuotiaana-->saattaa olla ettei reikiä tule ikinä!
Ja joillain onnellisilla ei ole suussaan ollenkaan tuota bakteeria--->ei reikiä.
Aikuisena tartuntaa ei voi saada...suun oma hyvä bakteerikanta kun pistää niin kovasti hanttiin. Vaikka nuoleskelisit reikähampaisen kultasi kanssa kuinka paljon.
Understood?
Tarkennetaas vielä..ja väännetään rautalangasta.
Ihmisillä on siis eri määrä streptococcus mutans-bakteeria suussaan. Riippuen siitä kuinka nuorena (oletettavan) tartunnan on saanut. Jos ihan vauvana--> todennäköisesti tulee olemaan aikamoinen reikähammas. Jos esim 4-vuotiaana-->saattaa olla ettei reikiä tule ikinä!
Ja joillain onnellisilla ei ole suussaan ollenkaan tuota bakteeria--->ei reikiä.
Aikuisena tartuntaa ei voi saada...suun oma hyvä bakteerikanta kun pistää niin kovasti hanttiin. Vaikka nuoleskelisit reikähampaisen kultasi kanssa kuinka paljon.
Understood?
Aikuiselle ei vaaraa.... Ei tarttunut mutans, mutta
Per*k*l* lu kun tuli harrastettua suu***siä ja nyt tippuri jyllää suussa!
Menenkö hampulääkäriin vai tautiklinikalle?
Nyt on parhaillaan tuota rautalankaa suussa! Siis vääntäminen ei auta, voin rullata sen itsekin solmulle, mutta siitä ei oikoja tykkää
:(( valitettavasti.
Siis ei mennyt perille, voitko tarkentaa???
Nyt on parhaillaan tuota rautalankaa suussa! Siis vääntäminen ei auta, voin rullata sen itsekin solmulle, mutta siitä ei oikoja tykkää
:(( valitettavasti.
Siis ei mennyt perille, voitko tarkentaa???
- ei toivottavasti ;-) ?
Tippuri suussa :=O Ei mikään naurun asia:p
Luettu joo, jo silloin kun tuota keskustelua käytiin. Minä en oo tuttujen hammaskalustoja malliksi ottanut. (Olen eri kirjoittaja...)
Itselläni myös faktatietoa...tuoretta sellaista. Hammashoitaja-opiskelija kun olen.
No, anna kuulua sitä tietoa sitten. Sitä faktaa! PLEASE.
Kenelle panttaat tietoa?
Itsekin alan opiskelijana, anna kuulua ensin, korjaan sitten väärinkäsityksesi opista!
Täällä kans hampuopiskelija, tosin lähihoitaja-hampu, kun nykyisin ei enää hammashoitaja-nimikkeellä valmistu enää. Siis tämäkin vanhaa tietoa.
Olisiko sulla siis tuoretta FAKTAA tähän aiheeseen, kun nimikeasiakin päin sanonko mitä?!?
Joo nussitaan vaan sitten pilkkuja tuon ammattinimekkeen kanssa...hammashoitaja, lähihoitaja (suu- ja hammashoito). Sama duuni eri nimi!
Ja tässä teille tämän viestiketjun tekstiä...käykää lukemassa tai älkää, aivan sama.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=97&conference=4000000000000045&posting=22000000012873290
Ja voisin kysyä, että mitä teille tulevat kollegat oikeen opetetaan koulussa?? Eri asiaa näemmä.
Kyllä aikuisenkin bakteerikanta voi muuttua reikkintymiselle altistavaksi. On totta, että lapsena saatu str. mutans-tartunta aiheuttaa eniten tuhoa ja bakteeri voi jäädä sylkeen suurina määrinä. Toisaalta bakteeria voi olla myös kariespesäkkeissä (rei'issä itsessään) ja vähemmän syljessä, silloin paikkaushoidolla voidaan jo merkittävästi vähentää uudelleenreikiintymisen riskiä.
Bakteerikanta ei yksinään aiheuta reikiä, vaan tarvitaan useampi tekijä: mm hiilihydraattipitoinen ruokavalio, syljen määrä ja ominaisuudet, puhdistustottumukset, fluorin ja ksylitolin saanti - vaikuttavat suuresti.
On jopa sanottu, että parin päivän erittäin runsas ja tiheä mässäily makealla (karkkipäivä) voisi saada pienemmän mutans-kannan kasvamaan!
Aikuisenkin sekä hyvien että huonojen bakteerien kanta vaihtelee jatkuvasti, enemmän tai vähemmän. On aivan mahdollista, että aika ajoin on "otollinen hetki" tartunnalle, aika ajoin taas ei.
Syljen ominaisuudet ovat niin ikään tärkeitä tekijöitä reikiintymisessä. Kuivassa suussa bakteerit viihtyvät ja niiden määrä lisääntyy, myös str. mutans.
Syljen kyky neutraloida happohyökkäystä eli puskurikapasiteetti voi myös muuttua iän ja elämän myötä.
LIsäksi syljessä on muitakin puolustustekijöitä, entsyymejä yms. joiden merkitystä ei vielä edes täysin tunneta.
Str. mutansin lisäksi laktobasillit aiheuttavat reikiintymistä. Niiden suuri määrä viittaa hiilihydraattipitoiseen ruokavalioon.
Sama, mikä pätee kariesbakteereihin, pätee myös parodontopatogeeneihin, eli hampaiden kiinnityskudostulehdusta aiheuttaviin pöpöihin. Tartunta lisää sairastumisen riskiä, mutta sairastuminen kuitenkin tapahtuu vasta kun sille olosuhteet ovat otolliset.
ihmeellinen arvovaltakiista.
En ole vertailluit lähipiirini hampaita.
Enkä ole alalla, mutta osaan Googlata:
"Karies eli reikiintyminen
• Streptococcus mutans -bakteeri aiheuttaa reikiintymisen.
• Lapsi saa sen tartuntana sylkikontaktissa yleensä äidiltään tai muulta lähiomaiseltaan.
• Mitä enemmän äidillä on suussaan Streptococcus mutans -bakteereja lapsen ensimmäisten hampaiden puhjetessa, sitä herkemmin lapsella on mahdollisuus saada mutans-tartunta.
• Bakteeri tarttuu maitohampaiden puhkeamisen aikoihin eli lapsen ollessa 0,5-3v. Sen jälkeen lapsen suussa on jo oma bakteerikanta.
• Mitä aikaisemmassa vaiheessa tartunta tapahtuu, sitä helpommin hampaat reikiintyvät.
Saatuaan sokeria, plakissa olevat bakteerit tuottavat happoa, joka alentaa syljen ja plakin pH-arvoa. Tätä kutsutaan happohyökkäykseksi. Tällöin kiilteen mineraaleja liukenee pois. Jos aterioiden väliin jää tarpeeksi aikaa, ehtii sylki neutraloida suun happamuuden ja mineraalit saostuvat takaisin hampaan pintaan. Neutraloituminen tapahtuu puolessa tunnissa. Hampaat kestävät 5-6 happohyökkäystä päivässä. Jos napostelu on jatkuvaa, sylki ei ehdi neutraloida suun happamuutta eivätkä kiilteen mineraalit saostua takaisin hampaan pinnalle. Silloin hammas alkaa reikiintyä.
Reikiintymisen ehkäisy:
• vältä sylkikontaktia lapsen kanssa (sama lusikka, tutti omaan suuhun)
•· harjaa hampaat 2 kertaa päivässä, aamulla ennen aamupalaa ja illalla viimeiseksi
• käytä fluorihammastahnaa 2 kertaa päivässä ja tarvittaessa fluoritabletteja
• puhdista hammasvälisi hammaslangalla, -tikulla tai -väliharjalla päivittäin
• kontrolloi sokerin käyttöäsi, nauti makupalat aterian yhteydessä jälkiruuaksi
• vältä napostelua
• juo janojuomana vettä
• käytä ksylitolituotteita aterian jälkeen katkaisemaan happohyökkäys"
Iso kiitos sinulle!!!! :)
Vedä henkeä kaveri ja OTA HUUMORI MUKAAN!
::))))DDDDD
ei, en ole kumpikaan noista toisiaan leteistä vetävistä "hoitsuopiskelijoista" ja "ammattilaisista".
Tässä on totuus! Teksti kopioitu hiukan alempaa, toivottavasti kirjoittaja ei pidä pahana, että kopioin sen, jotta OIKEA TIETO SAADAAN KÄYTTÖÖN:
"Kyllä aikuisenkin bakteerikanta voi muuttua reikkintymiselle altistavaksi. On totta, että lapsena saatu str. mutans-tartunta aiheuttaa eniten tuhoa ja bakteeri voi jäädä sylkeen suurina määrinä. Toisaalta bakteeria voi olla myös kariespesäkkeissä (rei'issä itsessään) ja vähemmän syljessä, silloin paikkaushoidolla voidaan jo merkittävästi vähentää uudelleenreikiintymisen riskiä.
Bakteerikanta ei yksinään aiheuta reikiä, vaan tarvitaan useampi tekijä: mm hiilihydraattipitoinen ruokavalio, syljen määrä ja ominaisuudet, puhdistustottumukset, fluorin ja ksylitolin saanti - vaikuttavat suuresti.
On jopa sanottu, että parin päivän erittäin runsas ja tiheä mässäily makealla (karkkipäivä) voisi saada pienemmän mutans-kannan kasvamaan!
Aikuisenkin sekä hyvien että huonojen bakteerien kanta vaihtelee jatkuvasti, enemmän tai vähemmän. On aivan mahdollista, että aika ajoin on "otollinen hetki" tartunnalle, aika ajoin taas ei.
Syljen ominaisuudet ovat niin ikään tärkeitä tekijöitä reikiintymisessä. Kuivassa suussa bakteerit viihtyvät ja niiden määrä lisääntyy, myös str. mutans.
Syljen kyky neutraloida happohyökkäystä eli puskurikapasiteetti voi myös muuttua iän ja elämän myötä.
LIsäksi syljessä on muitakin puolustustekijöitä, entsyymejä yms. joiden merkitystä ei vielä edes täysin tunneta.
Str. mutansin lisäksi laktobasillit aiheuttavat reikiintymistä. Niiden suuri määrä viittaa hiilihydraattipitoiseen ruokavalioon.
Sama, mikä pätee kariesbakteereihin, pätee myös parodontopatogeeneihin, eli hampaiden kiinnityskudostulehdusta aiheuttaviin pöpöihin. Tartunta lisää sairastumisen riskiä, mutta sairastuminen kuitenkin tapahtuu vasta kun sille olosuhteet ovat otolliset. "
Lukekaa huolellisesti ja painakaa joka sana mieleen!!!!!
Hohhoijaa kirjoittaa täyttä FAKTAA reikiintymisestä. T-a-v-a-t-k-a-a ed. teksti!
Käy apteekista ostamassa ihmeessä Bonyf tai Mst hammashoito hygienia -tuotteita!kYLLÄ BAKTEERIT SAA MEINAA KYYTIÄ!!!! >> www.bonyf.fi -käyppä kyseisellä saitilla tsekkamassa ja hae lähimmästä apteekista! oma suuni on jo parin käytön jälkeen niin hygienineen! SUOSITTELEN!