Mikä tapaus tämä

1181
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

.. kertoa tiedoksi se, että itä-suomen oikeudenkäytöstä puhutaan paljon ja sen päätöksiä, koskien raiskauksia ja pedofiilijuttuja arvostellaan rajusti tuulipukukansan keskuudessa, joskus myös mediassa.

Media jättää tarkoituksella huomaamatta ja tuulipukukansa ei edes huomaa, että itä-suomen raastuvan ja hovioikeus ovat ainoita jotka yleensä julkaisevat näitä asioita koskevat päätöksensä.

Esim. helsingissä, turussa ja tampereella näitä asioita ja varsinkin raiskauksia koskevat oikeudenkäynnit julistetaan nykyään salaisiksi automaattisesti vaikka kantaja/uhri vaatisi avointa käsittelyä.

Itä-suomessa oikeutta käydään vielä toistaiseksi avoimesti kuten on tapana demokrattisessa oikeusvaltiossa, muualla sellaisesta luovuttiin kun juttumäärät räjähtivät nousuun eikä tekijät enää olleetkaan niitä vanhoja tuttuja.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


on? kirjoitti:

http://www.nelonen.fi/teksti4/?page=119

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu