Autonhankinta olisi edessä, ja haluaisin kuulla yleisiä mielipiteitä/kokemuksia näistä autoista, sekä kiinnostaisi kuulla minkä näistä ostaisit/ottaisit jos saisit ilmaiseksi.
1. BMW 520 2.2l -2002 aj. 60tkm
-luistonesto ja ajonvakautusjärjestelmä
-vakionopeudensäädin
-autom. ilmastointi
-ajotietokone
-airbagit
-abs jarrut
2. Toytoa avensis 1.8 linea sol -2004 aj. 30tkm
-luistonesto ja ajonvakautusjärjestelmä
-autom.ilmastointi
-ajotietokone
-airbagit
-abs jarrut
3.Volvo V40 1.8 Classic -2004 aj. 22tkm
-autom.ilmastointi
-ajotietokone
-nahkapenkit
-webasto
-airbagit
-abs jarrut
1. BMW 520 2.2l -2002 aj. 60tkm
-luistonesto ja ajonvakautusjärjestelmä
-vakionopeudensäädin
-autom. ilmastointi
-ajotietokone
-airbagit
-abs jarrut
2. Toytoa avensis 1.8 linea sol -2004 aj. 30tkm
-luistonesto ja ajonvakautusjärjestelmä
-autom.ilmastointi
-ajotietokone
-airbagit
-abs jarrut
3.Volvo V40 1.8 Classic -2004 aj. 22tkm
-autom.ilmastointi
-ajotietokone
-nahkapenkit
-webasto
-airbagit
-abs jarrut
Vastaukset 14
Vanhimmat
minulla on komkemus kaikista näistän autoista.
bmw minula on nyt ja minula oli aikaisempi toyota. minu tuttava on nyt uusimalli avensis.
olen ajamu ja istunu kyydisä.
volvo minä olen koeajanut, mutta jättää sinäkin se pois laskuista, sillä se on pikkuauto veraa bemari ja toyota. minusta volvo on huono näistä vaihtoehtoista.
jos sinula jää rahaa yli kun sinä ostaa auto, niin ostaa bmw, se on mukava ja hieno, mutta sitä voi olla pitää vähän enempi huoltoo ja korjata. se maksaa paljon monesti.
mutta auto on hieno ja mukavaa.
mutta ostaa toyota jos ei jää paljon rahaa yli, sitä pitää vain vähempi korjautaa, ja on muutenki halvempi besiini ja vakuutus.
avensis on ihan hyvä ajaa, vaikka bmw parempi.
ihmiset kateellisempi kun bmw, josei tykkä kateellinen niin osta toyota.
minä itse ostanut bmw yli puoli vuota sitten, olen aika tyytyväine. pikkusen pitää korjata.
mutta jos minä nyt joutua valitsemaan uudestaa niin en oikeasti tiedä kummpan ostaisin. molempi hyvä.
sinu pitää mennä autokaupaan ja haistella ja tunnustela ja ostaa just the feelings, näistä kahdesta.
aivan sama kumpi sinä ostaa, niin jälkeenpäin sinä miettiä että olisi ptiää ostaa sittenki se toinen merkki. tämä olla luonnollinen psygologi ihmisen, tulee ostokrapula.
Perheessä ollut 530d vm. -00, LOISTAVA auto varsinkin automaatilla varustettuna. Bemun manuaaliaski ja kytkinyhdistelmä on huomattavasti vaatimattomampi yhdistelmä. Tällä hetkellä autoina V40 ja Toyota vaan ei kuitenkaan Avensis mutta joka tapauksessa noista ottaisin välittömästi tuon Bemun jos valita saisi, kaksi muuta tulevat kyllä kaukana perässä vaikka hyviä autoja molemmat ovatkin.
Tämä oma subjektiivinen mielipiteeni :-)
1. Härän sisäfilettä
2. Marketista halpaa makaronilaatikkoa
3. Grilliltä pihvi.
Jos on varaa Bemariin osta se ja jos ei tyydy Volvoon.
BMW on selkeästi ainut vaihtoehto. Onnettomia rääpäleitä nuo muut.
Volvon unohtaisin heti ellet tarvitse pikkuautoa. Jos autot olisivat samanhintaisia ottaisin Bemarin. Mutta Avensis on ilmeisesti sen verran halvempi että minä ottaisin sen koska en tarvitse Bemarin kokoista autoa.
Avensiksen ja Volvon ymmärtää, mutta miten BMW liittyy tähän ? Ensinnäkin se on ihan eri kokoluokan auto ja muutenkin ainut premium auto tässä "sarjassa". Mun mielestä ostaja ei nyt tiedä ollenkaan mitä se haluaa jos vaihtoehdot on noin erilaisia (esim V40 pikkufarkku vs. 520 edustusluokan sedan). V40 - Avensis parista ottaisin Avensiksen. Kolmikosta ilman muuta BMW, mutta lienee kyllä hiukan arvokkaampi kuin nuo kaksi muuta.
Eikös nyt kannattaisi käydä koeajamassa autot (järjestyksessä 3,2,1), ja mieti nyt kerran vielä mitä haluat !!! Koeajon jälkeen voin kyllä väittää, että vaihtoehtoja ei ole kuin tasan 1.
! BMW takavetoisena ei ole nykypäivää. Ehkä 20v sitten olisin ottanut pakolla.
2. Avensis on mitään sanomaton harmaa auto, josta ei löydy mitän kiinnostavaa.
3. Volvo taas uutena ylihintainen naurettavan pieni auto, ison auton hinnalla.
Vastaus = en mitään näistä.
Jos saisi valita ottaisin Opel Vetra Turbo farmari 2.8.
Nopein auto.
Takaveto ei varmaankaan ole nykypäivää Japanin ritsoissa ja kansanautoissa. Mutta premium autoissa ja laatuautoissa se on ja tulee olemaan aina nykypäivää. Tuossa 520:ssä ei ole kuin 170hv tehoa, mutta kaikki mikä menee yli 200hv etuvetoisissa on turhaa. Siksi takaveto (tai neliveto) tulee aina olemaan Mersuissa, Bemareissa, Audeissa jne. Vai miltä tuntuis esim MB E55 350hv etuvetoisena ? ...tai BMW M5 500hv etuvetona ? Tuskinpa menis hyvin kaupaksi. Parin-kolmenkympin (k€) vessoihin tuo etuveto saattaa sopiakin, ja siksi se saattaa useista tuntuakin niin luonnolliselta. Mutta kun autoista puhutaan, niin ne on taka- tai nelivetoisia. Olen puhunut - jag har talat.
Mutta takavedolla ei talvitestissä pärjää.
Neliveto on ainoa oikea Suomen talveen,jota täällä riittää suurimman osan ajasta.
...ja tuossa BMW:ssä sattuu olemaan vielä erittäin hyvin toimiva luistonesto, joten sillä pärjää hyvin sen aikaa ku suomessa on talvi. ...jota ei tosiaankaan ole kuin pari-kolme kuukautta. Herää kysymys missä ihmeen perälapissa oikein asustat jos talvea on suurimman osaa ajasta ?!?!
Talvitesteissä kun verrataan etenemiskykyä, mm. pusketaan umpihankeen ja peilijäällä, niin siinä ei takavetoinen välttämättä ole paras. Mutta kannattaa ostaessa harkita missä olosuhteissa autollasi ajat. Jos ajat paljon huonosti auratuilla tai auraamattomilla teillä ja joka viikonloppu pitää mennä mökille umpihankeen, niin sitten kannattaa ostaa etu- tai mielummin nelivetoinen auto. Suurimmalle osalle suomalaisista takavetoinen auto menee siinä missä etu- tai nelivetoinenkin. Kiitos tielaitoksen runsaan suolankäytön. Tämä talvikausikin on lyhentynyt etelä-suomessa aika olemattomaksi.
jos haluat parhaan ajettavuuden, laadun valitset bemarin. aina löytyy noita räkänokkia, jotka pitävät jopa toyotaa parempana mutta heillä ei ole vara bemariin. 5-sarjan bemari on loistava ajettava, hiljainen ja et jää jalkoinen, vaikka se ei ole mikään tykkikään. ei ole tarkoituskaan.
kaikilla kauan ajaneena on helppo tehdä valinta.
Kyllä näin on. Suosittelen kokeilemaan ja veikkaan että jos ajettavuus merkitsee niin päädyt Bemariin. Eiköhän suorituskykykin ole vähintään samalla tasolla kuin noissa muissa.
Entä kun laatukäsitteeseen sisällytetään myös kokonaistaloudellisuus ja luotettavuus, eikä pelkästään sen miten naapurusto parkkiksella olevaan autoon suhtautuu?
Wanaha Bemu on vaihtoehtona nyt tässä kolmikossa nuorempiin autoon, huomaa! -04 mallin Avensiksessa on takuutakin jäljellä v.-07 saakka!
ja näistä halvimmat ylläpito kulut ja paras jälleenmyyntiarvo muutaman vuoden kuluttua.
Wanahaa bemaria ei osta kukaan kalliilla kun vuosia tulee muutamakin lisää.
---
Miksi tuo puukenkä yleensä on vaihtoehtona tässä?
EKA.TOKA TAIKKA KOLMAS....
EHKÄ EKA....OLEN MERSUMIES..MUTTA BEMARIKIN KELPAA..