Olds 350

Oldsin 68-80 (?) 350:n puristukset, minimi / uutena ?
Mittaus antoi lähes tarkalleen 7.5 bar, paitsi 2 sylinteristä 7 bar (venttiili vuoto) . Nämä kai aivan ok ?
1228
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

68-80 on moottoreiden sielunelämä vaihdellut melkoisesti riippuen maailmanpolitiikasta, öljynhinnasta, Vietnamin sodasta, ympäristöliikkeestä ja tähtien asennosta.

Oli vuosimalli mikä tahansa tuo 7-7.5bar on vähän. Ainakaan (staattisesti) korkeapuristeinen moottori ei ole kyseessä - tai sitten liian iso nokka-akseli tappaa puristukset tahi väljä.

Tuollaiset 140psi (~10bar) on matalapuristeisen 8.5:1 miedohkolla nokka-akselilla olevan moottorin puristukset.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jukka kirjoitti:

Oldsin 68-80 (?) 350:n puristukset, minimi / uutena ?
Mittaus antoi lähes tarkalleen 7.5 bar, paitsi 2 sylinteristä 7 bar (venttiili vuoto) . Nämä kai aivan ok ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu