Google-kritiikkiä enkuntaitoisille
MiracleMike
2618
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Kiitti MiracleMike.
Luin tarkkaan antamasi linkkisivun. Oli aikamoinen järkytys. Itselläni on Gmail ja käytän päivittäin Googlea erilaisiin hakuihin. Näyttääpä siltä, että suomalainen (tai pohjoismaalainen yleensä) sähköposti olisi sittenkin kaikkein luotettavin. Ainakaan tietoihin ei pääse ilman oikeuden lupaa. Sen sijaan Gmailin posteja pääsee lukemaan melkein mikä amerikkalainen viranomaistaho tahansa - ja nimenomaan lukemaan, Suomessahan ei viranomainenkaan saa lukea sähköpostin sisältöä.
Eikä ole kiva sekään totuus, että Google tallentaa kaikki haut palvelimelleen, eikä tuhoa niitä ikinä. Yhdistelemällä eri hakusanoja ihmisestä voi väittää vaikka mitä!
Et sattuisi tietämään miten saisi muualta pohjoismaista sähköpostiosoitetta? Suomesta on jo osoite, mutta varalaatikkona olisi hyvä olla muuallakin osoite. Gmailin ja Yahoo-mailin heitän romukoppaan.
http://www.google-watch-watch.org/