Siksi, että
a) auto on hemmetin hyvännäköinen ja menevä, saavuttanut maanteiden partaveitsen maineen
b) kohtuuhinnalla saa erittäin laadukkaan ja ylellisenkin (nahkaverhoilulla ja jalopuilla) auton
c) auton lastentaudit on jo aikoja sitten podettu
d) jos alla on T4 niin saapi olla hinnaltaan rajusti kalliimpi muu automalli ennen kuin pieksee Volvon
Itse päädyin kk sitten S40 2,0 A -versioon vm-00, huipputuote luokassaan. Suosittelen!! ;)
a) auto on hemmetin hyvännäköinen ja menevä, saavuttanut maanteiden partaveitsen maineen
b) kohtuuhinnalla saa erittäin laadukkaan ja ylellisenkin (nahkaverhoilulla ja jalopuilla) auton
c) auton lastentaudit on jo aikoja sitten podettu
d) jos alla on T4 niin saapi olla hinnaltaan rajusti kalliimpi muu automalli ennen kuin pieksee Volvon
Itse päädyin kk sitten S40 2,0 A -versioon vm-00, huipputuote luokassaan. Suosittelen!! ;)
Vastaukset 15
Vanhimmat
Sanoisin, että 40-sarja myy ennen muuta siksi, että se on Volvo. Aiemmin Volvo oli monelle keskiverto-ostajalle saavuttamaton haave, nyt siihen on varaa. Jos hiukan ahtaat tilat riittävät, vanhahtava ulkonäkö ja pikkuisen kärjen jäljessä olevat ominaisuudet eivät haittaa, niin mikäs siinä. Ihan samalla lailla ja samoista syistä huolimatta myös Toyota Avensista myydään kuin siimaa.
Noin mussutukset sitä kun Fordimiehet ei voi sietää että volvo kuitenkin kuuluu ford-yhtiön premium merkkeihin, toisinkuin Ford. Että turha on edes vetää Fordeja samalle viivalle kuin Volvoja. Johan se on firman sisäisessä poliitiikassa vedetty se viiva. Volvo = Premium, Ford = Tavalliselle duunarille.
Taas yksi hollannikkaan omistaja, joka ei uskalla avata keskustelua Volvo palstalla.
Premiun tarkoittaa myös ylihintaa.
Kun nyt Fordin vedit mukaan... Jos S40:n merkki olisi Ford ja malli Mondeo, niin eipä taitaisi kauppa vetää. Fordin on oltava parempi, koska nimeä ei ole.
Ei vaan, joku T4 on takuulla hemmetin kiva vehje varsinkin hintaansa nähden.
Tiesittekö muuten, että Volvo-Auto saa 40-sarjan autot aivan tolkuttoman halvalla tehdashinnalla? Esim. Astra 1,6 maksaa maahantuojalleen enemmän. Kate on takuulla kohdallaan!
Sen verran vielä katteista. Ford möi edellistä Mondeota maailmalla lähes nolla katteella, kuten muitakin malleja. Katteet Ford tekee Volvolla ja Jaguarilla, joiden ostajat maksavat mieluusti reilumman hinnan kuin Mondeosta. Se on sitä imagon vaikutusta, jolla kuluttajia vedätetään ja miksi suurvalmistajat ovat hankkineet erikoismerkkejä omistukseensa.
Totta, Volvoa myydään nimellä. Kansanautoa, Mondeota, ei taas myydä nimellä ja maineella, siinä pitää olla ominaisuudetkin kohdallaan.
Auto, Motor und Sport lehti testasi taannoin
Mondeo 2.5, BMW 320, Passat V5 ja Volvo S60:en.
Ei siis edes 40-sarjalaista. Kuinkas kävikään?
Jos 60 on aivan eri planeetalta kuin 40, niin kuinka vertailussa olisikaan 40:lle käynyt?
http://www.auto.t-online.de/AU/DE/de/homepage.jhtml?navi_param=test_technik&news_newsart=autotests&area_navigation=vergleichstests&report=bericht_43&repId=/AU/DE/de/contentrepositories/DE_de_comparisonTestReportRepositoryXML/XML/ComparisonTest43.xml
Jepulis. On se huvittavaa kun jotkut kiven kovaa väittää että S40 on huono auto. Auto jossa varustelutaso on huippuluokkaa (mm. vaalea nahkaverhoilu,automaattivaihteisto,automaatti-ilmastointi,200 heppanen ja vääntävä kone, cruise, jne. jne.). Kyllä se meikäläisellä pistää vähän suun hymyyn kun ajelen kesähelteellä mukavasti istuen nahkapenkillä nauttien ilmastoinnista ja automaatista, pysähdyn liikennevaloihin ja joku tulee kaikki ikkunat auki - hikipäässä - mustalla kangassisustuksella olevalla manuaali 320i bemarilla näyttämään kuinka volvo poika jää ja bmw mies kiilaa edelle. Ähäkutti sanon mie ja näytän perävaloja, kiitos tehokkaan koneen. Kummallas olikaan järkipäässä tehdessä autovalintaa? Hihihiii! ;^)
Rekka teki mulle hyvän teon. Meitä oli kaksi kaistaa punaisissa valoissa seisomassa, kun rekan kuski räpläsi kännyä eikä huomannut valoja. Ei häikäisyä, kuiva keli. Autoni lensi 5 metriä, mutta ei jäänyt poikittaisliikenteen jalkoihin. Onneksi ei mennyt niskat. Vakuutusyhtiö lunasti ja sain hankituksi oikean (= Ruotsissa tehdyn) Volvon tilalle. Eli kyllä DAF:n omistajallakin voi käydä hyvä tuuri, niinkuin minulla. Enää ei ole huolia, ei murheita. Korkeintaan siitä kun nuo kukkopojat tekevät ääliötemppujaan liikenteessä. Ilmeisesti jos ei ole omassa lahkeessa testosteronia, sitä yritetään ostaa.
Puhut asiaa!!!
S40 = DAF
S60/V70/S80 = VOLVO
Puhut asiaa!!!
S40 = DAF
S60/V70/S80 = MOPO
F12 = VOLVO
Taitaa tuo Volvon "jalopuu" olla ihan vaan muovia...=)
Mites se Mersun mainos menikään...heh =)
"petollista kissankultaa minä sain kun volvon ostin" vai mites sen laulun sanat meni.
Kyllä näin on että jos puulista tehdään niin se tehdään puusta ja jos nahkapenkit tehdään niin ne tehdään oikeasta nahasta eikä valokuvista!
Volvolla perustellaan muovilistoja turvallisuudella, puu kun sälöytyy vaarallisesti muka... houhou kyllä siitä muovista vaarallisempia säleitä tulee kuin jalopuusta...
Ainahan halpa paska myy. Oli se sitten S40, Corolla, Astra tai Avensis...
Ainakin mielestäni hinta/laatusuhde kohdallaan.
Opeleista ja Fordeista kiskotaan kovempia hintoja kuin vastaavalla varustuksella olevasta S40:stä ja onhan autoissa eroja S40:n eduksi.
Audi, BMW, VW heti lähtöhinnaltaan kovasti kalliimpia ja samoilla lisävarusteilla todella ylihintaisia.
-S40:n jälleenmyyntiarvo tutkitusti paras 79 % (2001)
Sitä sopii ihmetellä. Eri luotettavuustilastojen ikuinen häntäpään kapine. Vikatiheys samaa kuokkaa Fiatinssa ja Renaultissa.