Hormoonittomia ehkäsykeinoja??

Mitä hormoonittomia ehkäisyvälineitä on muita, kuin kondoomi??
8937
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Hormonittomia ehkäisyvälineitä kondomin lisäksi ovat mm. Patentex oval -ehkäisypuikot, joita saat apteekista ilman reseptiä. Ehkäisyteho perustuu spermisidiin ja emättimeen muodostuvaan vaahtoon. Hyvin pelittävät! ;)

Äänestä

On olemassa pessaari, joka laitetaan kohdunnapukan pälle estämääm siittiöiden pääsy sinne. Se kait täytetään spermisidillä. Ne pitää tilata ulkomailta (apteekin kautta varmaan järjestyy), ja sitä varten pitää löytää lääkäri, jolla olisi sovituskappale, että voidaan tilata oikean kokoinen. On olemassa myös kohdunkaulasuoja tms. joka on hieman pienempi kuppi, joka kai toimii samalla tavalla. Sitäkään ei taida saada suomesta.

Sitten on nuo mainitut ehkäisypuikot, mutta monet valittavat, että joko itse tai mies tai molemmat saavat niistä kutinaa, punoitusta, kirvelyä, kuumotusta jne. Lisäksi niiden sanotaan sottaavan kauhesti ja valuvan emättimestä yhdynnän jälkeen pitkään.

Myös kuparikierukka on hormoniton. Sen ehkäisyteho on hyvä ja kestää 3-5 vuotta, mallista riippuen. Vastoin yleistä luuloa, se voidaan myös laittaa synnyttämättömälle. Monet lääkärit ovat tosin hormonihumalassaan sitä vastaan. Synnyttämättömälle kierukan laitto voi olla kivuliaampaa, koska kohdunkaulan kanava on ahdas. Myös kohtu itse saattaa olla niin pieni, että kierukka ei mahdu kunnolla. Ilmeisesti näistä syistä johtuen synnyttämättömän kohtu saattaa useammin kuin synnyttäneen lykätä kierukan pihalle.

Kierukka lisää lääkärien mukaan kohdun tulehdusriskiä, ja siksi ovat vastahakoisia antamaan sitä myös, ellei ole vakituisessa parisuhteessa. Tämä siksi, että useat seksikumppanit (ilman kondomia) altistavat tulehduksille, koska emättimeen joutuu silloin runsasti erilaisia patogeeneja. Mutta kierukan sopivuus sinänsä voidaan tietääkseni katsoa ultraäänellä ja mittaamalla kohtu.

Olen itse menossa kohta gynekologille selvittämään, sopisiko kierukka minulle. Kahdelle kaverilleni se on jo luvattu, ja nämä odottavat parhaillaan pääsevänsä pian asennukseen. Me kaikki olemme siis synnyttämättömiä.

Äänestä

ainakin, mutta siinä on haittavaikutuksena erittäin runsaat vuodot. Ja se asennetaan yleensä vain synnyttäneille naisille (huonompi homma siis, jos sinulla ei ole lapsia).

Äänestä
  • Kuparikierukka ei todellakaan runsasta jokaisen kuukautisia, esim. itselläni ensimmäiset kuukautiset olivat normaalia runsaammat ja pidemmät (vuotoa tuli melkein kaksi viikkoa), mutta toiset kuukautiset olivat jo ihan normaalit.. Ja kyllä sen kierukan saa synnyttämätönkin nainen.. Itse en ole synnyttänyt, eikä ole ystävänikään jolla on myös kuparikierukka.. Itse olen ainakin ollut enemmänkin kuin tyytyväinen kierukkaan, todella huoleton ja helppo ehkäisykeino..

    Äänestä

  • Kuparikierukan käyttäjä kirjoitti:

    Kuparikierukka ei todellakaan runsasta jokaisen kuukautisia, esim. itselläni ensimmäiset kuukautiset olivat normaalia runsaammat ja pidemmät (vuotoa tuli melkein kaksi viikkoa), mutta toiset kuukautiset olivat jo ihan normaalit.. Ja kyllä sen kierukan saa synnyttämätönkin nainen.. Itse en ole synnyttänyt, eikä ole ystävänikään jolla on myös kuparikierukka.. Itse olen ainakin ollut enemmänkin kuin tyytyväinen kierukkaan, todella huoleton ja helppo ehkäisykeino..

    Sama täällä, eli kuparikierukka on mullakin, enkä ole synnyttänyt. Olin hieman yli 20- vuotias, kun mulle asennettiin ensimmäinen.
    Kuukautisista ei ole tullut runsaampia tai kivuliaampia. Ekalla kerralla asennetiin 3 vuoden ja sen sen jälkeen aina vaihdettu 5 vuoden kierukka.
    Olen ollut tosi tyytyväinen!

    Äänestä

  • opaali kirjoitti:

    Sama täällä, eli kuparikierukka on mullakin, enkä ole synnyttänyt. Olin hieman yli 20- vuotias, kun mulle asennettiin ensimmäinen.
    Kuukautisista ei ole tullut runsaampia tai kivuliaampia. Ekalla kerralla asennetiin 3 vuoden ja sen sen jälkeen aina vaihdettu 5 vuoden kierukka.
    Olen ollut tosi tyytyväinen!

    paljonkin???vetkutan laittoa juuri kun pelkään kuinka paljon se sattuu??eikö sitä nukutuksessa voi hoitaa??

    Äänestä

hormonittoman ehkäisykeinon, mutta kaikki on niin pirun vaivalloisia ja kalliita, ehkäisypuikot, kortsut tai kaiken hiuppuna joku persona tietokone.. voisko enää hankalempaa olla.. miksei vois olla jotain helppoo hormonitonta keinoa.. ärgh.. pakko vaan jatkaa pillereillä.

Äänestä
  • ..kuparikierukka? Ei ole vaivalloinen saatikka sitten kallis..

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Nappi kirjoitti:

Mitä hormoonittomia ehkäisyvälineitä on muita, kuin kondoomi??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu