Halutaan (lisää) tietoa Shettiksistä

Ukkeli

Eli haulaisin tietää miten shettikset sopeutuvat elämään (maalla) kuitenkin sellaisella alueella missä voi ratsastaa metsässä ja pelloilla ym. Poni olisi tarkoitus hankkia keväällä/alku kesästä ihan koti käyttöön "lemmikiksi".
Pitääkö shetlanninponit miten koirista?
Entä minkä ikäinen poni pitäisi ostaa jos haluaisi jo ratsatukseen opetetun ponin?
Minkä hintaisia ponit ovat?
Mistä poni kannattaisi ostaa?
Entä kun poni on sitten saapunu kuinka kauvan kannattaa odottaa ja antaa sen tottua uuteen kotiin ennen kuin alkaa ratsastamaan?
Tottuuko shettikset uuteen kotiin nopeasti?


On vähän tyhmiä kysymyksiä ja muuta mutta vastatkaa näihin ensin niin keksin lisää :D

2

523

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 2 shettistä

      Minkä kokoinen itse olet?
      Jos olet viellä kasvava lapsi en suosittele shetlannin ponia! Se jää pian pieneksi ja kärryille opettaminen vie paljon omistajan aikaa..
      Kyllä nuo shettikset tottuvat melkonopeasti kaikkeen uuteen tosin jos ne päättävät että "tuohon karsinaan minä en mene " saa olla aikamoiset lahjukset ja rapsutttelut tarpeen:D

      Meillä ehti olla koira ja ponit vain 2kk samaa aikaa (koira siirtyi paremmille maille :( )
      Meidän koirame oli suomen pystykorva (n.14v) eli tosivanha. Joten nuorempaan koiraan suhtautumisesta en tiedä ja pieni koira voi jäädä kavion alle..

      Meidän ponit tuli meille kun toinen oli 8 ja toinen 5 joten toisen jouduin itse kouluttamaan.

      Maksoin poneista toisesta 500e ja toisesta 700e (hyvä sukuinen)

      Ponin voi ostaa siittolasta tai yksityiseltä ihmiseltä! Muistathan kuitenkin yksityiseltä ostaessasi vaatia asiaankuuluvat rokotustodistuksen ja muut paperit.
      Olisi myös hyvä tarkistuttaa poni eläinlääkärillä ja hankkia vakuutus.

      Ennen ratsaille nousua sinun kannattaa luoda välillenne luottamuksen side kevyen ratsastuksen lähiympäristössä voi aloittaa noin 5-7 päivänpäästä!
      (koe ratsasta silti poni myyjänluona ennen ostoa)

      Muistutan vielä että shetlannin poni on todella pieni ja jaksaa kantaa vain noin 50-55kg painoista ihmistä.
      Ja jos haluat pidemmän aikaisen ystävän kannattaa hankkia hevonen/isoponi.
      Sillä shetlannin poni ei tule yhtään halvemmaksi kuin isompi poni :D onnea hankintaan!

    • lemmikkielainkoti

      http://www.shettis.com/ katsopa täältä. ponin hinta on n.800-2000 euroa. Vaihtelee aika paljon. Koiriin poni tottuu niinkun muutkin hevoset, jos on ollut tekemisissä tulee toimeen. ratsukoulutus aletaan yleensä n.2-4 vuotiaana joten 4-vuotias pitäisi olla jo edes jotenkinpäin koulutettu. Poni kannattaa ostaa kasvattajalta! Shettis tottuu niinkuin muutkin hevoset, riippuu ihan sen luonteesta, joitakin voi alkaa ratsastaa heti, joitakin muutaman päivän kuluttua.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      55
      11579
    2. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      95
      8779
    3. Kovan viikon ilta pitäisi lakkauttaa

      Käytännössä pelkkää SDP:lle ilkkumista koko ohjelma veronmaksajien kustannuksella.
      Maailman menoa
      9
      4352
    4. Pakoputkipörisijä syttyi tuleen kesken ajon

      Kyydissä oli 7 henkilöä, mutta hyvä onni matkassa epäonnistuneesta käyttövoimavalinnasta huolimatta, eikä kukaan loukka
      Maailman menoa
      20
      3931
    5. Kalja-Kristus Kutsuu Luokseen

      Nyt on Oikea Hetki Ottaa Ryppyys Vastaan! Lue Pelastusryyppy ja tee Promillista elämäsi Herra! Pelastusryyppy on teksti
      Maailman menoa
      5
      3851
    6. Borat ärhäkkänä, syyttelee kokoomusta vilpin suojelusta

      Hänen mukaansa kokoomus seuraa ”toimettomana vierestä, kun vilpilliset firmat vievät urakat rehellisten nenän edestä”, j
      Maailman menoa
      7
      3626
    7. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      89
      3560
    8. Persut on SYYLLISIÄ KAIKKEEN NEGATIIVISEEN SUOMESSA

      , ne haluaa neuvostoliiton putinin kanssa takaisin, shit voi valvoa kaikkea ja kaikkia, no tietty makeeta mannaa itselle
      Perussuomalaiset
      13
      3419
    9. Perussuomalaisiin minä luotan

      Bensaa raaskii taas tankata ja ensi vuonna laskee ruoan verotus. Nämä muutokset parantavat pienituloisten asemaa.
      Maailman menoa
      34
      3202
    10. Koulu-uhkaus.

      Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.
      Hyrynsalmi
      45
      2375
    Aihe