Vaimo heitti nukkuvan aviomiehensä päälle kuumaa vettä ja löi tätä myöhemmin fileerausveitsellä. Kouvolan hovioikeus tuomitsi hänet vuoden ja kahden kuukauden ehdolliseen vankeusrangaistukseen.
http://iltasanomat.fi/uutiset/kotimaa.htm#id1107697
Millaisia mielipiteitä tämä herättää arvokeskustelijoissa?
http://iltasanomat.fi/uutiset/kotimaa.htm#id1107697
Millaisia mielipiteitä tämä herättää arvokeskustelijoissa?
Vastaukset 7
Vanhimmat
Eikö tämä kerro siitä, miten ihmisellä on tosi paha olla
ja miten paljon on patoutunutta vihaa.
Ihminen sokeutuu, jos ei löydä ulospääsyä
omasta tilastaan.
Tuo anteeksiantaminen taitaa olla vihan ja katkeroitumisen vaihtoehto. Ehkä sitä näkee yhä vähemmän käytettävän.
Jos vaimo ei pääse kaupalle kuin kaksi kertaa kuussa, niin kyllähän pitkän päälle raivostuu verisesti, jos mies syö kaapin tyhjäksi.
Ihmetyttää vain, miksi jutussa ei kerrota, miksi vaimo ei pääse kauppaan.
Olivatko he eri ruuissa?
Jotain outoa koko huushollissa oli jo ennen tätäkin tapahtumaa.
Ihan jokapäiväisessä elämässä ei noin hurjasti kukaan raivostu, että varta vasten keittää kuumaa vettä ja kataa sen sitten ukkonsa naamalle.
Voisimmeko mitenkän kuvitella, että ukossakin oli omat oudot piirteensä.
Lehdessä oli myös, että pikkupojat kaatoivat kaverinsa naamalle kuumaa kaakaota kostoksi pojan kantelusta.
Ei niilläkään kersoilla ole kaikki kotona.
lieventäväksi asianhaaraksi.
yhä enemmän väkivaltaisemmaksi, kuin ennen. Ja tunne-elämä on paatunutta ja kovaa.
Maailma ja maailman ihmiset ovat raakoja, ja se yhä pahenee. Kovenemista on havaittavissa myös uskovaisissa ihmisissä.
Hain vähän samaa. Samalla kun ihmiset ovat kykenevämpiä yhä julmempiin rikoksiin toisia kohtaan, myös tuntuu, että rikoksiin suhtaudutaan yhä välinpitämättömämmin.
houkutuksia ja ihmisten sieluista käydään kovaa taistelua! Olisiko nyrkkeilysäkki tai kunnon step-jumppa mitään?