LIHAVAT ON LAISKOJA

Olen ollut monta kertaa sairaalassa leikattavan
ja ole huomannut, että lihavat sairaanhoitajat
tekävät työtään puoliunessa. Laihat sairaan-hoitajat ovat reippaita ja iloisia. Lihavat ovat
happamia, eikä heitä tunnu kiinnostavan työnteko.
Olen monta kertaa kuulut lihavien ruikuttavan suuresta työmäärästä ja pienestä palkasta.
Sama toistuu vanhustenhoidossa. Miksi juuri
suuri lihavien joukko hakee hoitoalalle? Miksei
nuo veltot työtä vieroksuvat lässykät mene muihin
töihin tai kortistoon.
10498
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Mutta jos ne onkin olleet laihoja kun ovat menneet töihin hoitoalalle, mutta lihoneen siellä ollessaan (sen aikana)?

Äänestä
  • palkalla viitsii hosuakka? ;)
    -G-

    Äänestä

valitat, eti oikea palsta ruikutuksellesi, tämä on uutiskeskustelupalsta.

Äänestä

No mitä sinä siellä sairaalassa makaat? Menist hautaan urputtamasta.

Äänestä

Luonnontieteilijät kutsuvat sitä massan hitaudeksi. Mitä suurempi massa, sitä suurempi voima tarvitaan sen liikuttamiseksi. Sama taitaa päteä myös aivojen toimintaan: lihavat ovat keskimäärin hoikkia tyhmempiä.

Äänestä
  • uskoo tuohon. ;)))

    Äänestä

paikkaansa että lihavat on lepposia?

Äänestä

muuhun työhön heitä sitten kehottaisit menemään?

ps. Leikattiinko sinulta siellä aivot?
-leikkaus näköjän epäonnistui, sun on mentävä uusimaan se taas. Puhelinluettelosta löytyy varmaan jonkun yksityisen lihavan mieskirurgin vastaanottonumero, kokeilepa sitä. jos hän vaikka oikein hutaisis ne sun aivos pellolle!

kiitän ja kumarran.
-Goldie-

Äänestä

Niin se vain on että ne hoikat inisee ja sairastaa jatkuvasti ovat poissa kun pitää jaksaa bailata vaan .
Työpaikalla kaikista laiskimpia työntekijöitä ne nuoret laihat hoitajat
meillä on tavalliset ja pyöreet hoitajat paljon parempia ja vastuuntuntoisia ja iloisena ne enimmäkseen tekevät työt harvoi kiukuttelee mistään ja poissaoloja on vähiten .
Sinulle on sattunut kummallinen paikka jos noin on meillä täälä eteläsuomen sairaaloissa pks on ainakin juuri päin vastoin kuin sinun kokemuksesi jossain . Vai halusitko vain provosoida ja moittia taas hoitajia jostain .
Kyllä niitä hoitajia vielä kaivataan ei mene monta vuotta kun ei riitä eikä kukaan halua tälle alalle .
Nyt jo monessa paikassa voi valita työvuorot ja suunnitella menojen mukaan ja voi kohta tulla tilanne että saat melkein sanoa palkkasi millä työhön tuut.
mutta voihan sen hoidon tason laskea ihan nollaan otetaan vain jos jostain saa halpatyöntekijöitä hoitamaan .
On varmaan sutjakoita ja muuta silmänruokaa mutta hoitotyöstä ei tietookaan eikä ymmärrä edes suomenkieltä
näitä varmaan toivot enemmän ja niitä myös tulet saamaan
On hälyyttävää se jo että suomesta lähtee paljon valmiita hyviä hoitajia ulkomaille töihin saavat paremman palkan ja arvostus on myös (joka täällä puuttuu kokonaan)
Monet lähtee ja jää ulkomaille varsinkin nuoret ja lisäksi monet perustaa perheen sinne ei ne halua takaisin ja se on ymmärrettävää ,keskieurooppa vetää ja länsinaapurit hyvin ja jopa perheet lähtee esim norjaan mennyt jo kolme hoitajatyötoveriani ja heidän perheet myös kun miehellekin järjestynyt työ tai parempi työ .
Ilomielin ottavat meiltä hoitajat sinne
suomalainen hoitaja kun on arvostettu kaikissa maissa on osaava taitava ja ahkera ja luotettava .
Sinunlaisesi jotka jotain ulkokuorta katselee on kait turhaa sairaalassa eiköhän se ole syytä miettiä uudelleen mitä siellä teet ja miksi .
Kyllä suomalainen hoitaja hoitaa työnsä suomessa erittäin hyvin ja paremmin kuin arvaatkaan

Äänestä

menkää kaikki läskit leirille kuntoilee hyi hyi

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Oskari kirjoitti:

Olen ollut monta kertaa sairaalassa leikattavan
ja ole huomannut, että lihavat sairaanhoitajat
tekävät työtään puoliunessa. Laihat sairaan-hoitajat ovat reippaita ja iloisia. Lihavat ovat
happamia, eikä heitä tunnu kiinnostavan työnteko.
Olen monta kertaa kuulut lihavien ruikuttavan suuresta työmäärästä ja pienestä palkasta.
Sama toistuu vanhustenhoidossa. Miksi juuri
suuri lihavien joukko hakee hoitoalalle? Miksei
nuo veltot työtä vieroksuvat lässykät mene muihin
töihin tai kortistoon.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu