Vankeus

Loppuiän

Eikö Suomessa ole lapselliset tuomiot. Jos joku murhaa toisen ihmisen. Niin lööpissä lukee, murhaajalle kova tuomio. Voi jopa saada 4 vuotta vankeutta. Siitä sitten vähenetään puolet jos käyttäytyy hyvin linnassa. Eli selviää 2 vuodella. Pääseepähän sitten taas uusimaan tekosensa. Minun mielipiteeni on, murhaajalle elinkautinen, joka on myös elinkautinen. Eikä mikään 12 vuotta. Kuolemanrankaistusta en kannata.

7

299

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tipuliinukka

      on, että elinkaudeksi Venäjälle vankilaan. Ei niihin laiskanlinnoihin kun täällä Suomessa on! Minusta päsevät täällä liian helpolla!!
      Raiskaajilta pitäisi minusta sitten taas ottaa kivekset pois!!

      • "jos te tuomitsette, niin tullaan teidätkin tuomitsemaan"
        "jos te armahdatte, niin teidätkin armahdetaan" (löytyvät Raamatusta nämä kohdat)

        Erityisesti...entä jos tuomio onkin väärä?

        Muista, että on olemassa vain yksi, jolla on oikeus tuomita. Hän tietää kaiken, jonka olemme puhuneet, tehneet tai ajatelleet.


    • Alien-8

      Suomi voisi oikeastaan ottaa oppia USA:n tai Venäjän vankeuskäytännöistä.Ehkä sillä rikollisuus ei vähene,mutta saataispa ainakin yhteiskunnalle vaaralliset henkilöt poistettua kuvioista pitkäksi aikaa.

      Senverran tiedän vankiloista,että pari rattia olen lusinut.Yhden Suomes ja yhden Ruotsissa.Kyllä muiden pohjoismaiden vankiloissa on vielä kesympää kuin täällä.

      Kuolemantuomiota kannatan vain poikkeustilan (sota,tms.)aikana.

    • nylkkäri

      lieventäviä asianhaaroja. mikä lieventää murhaa raiskausta kavallusta ym lopputulos on sama murhassa on vainaja ei lievä vainaja

      • jos..

        murhaa jonkun tosi v-mäisen, ilkeän tyypin tai rikollisen, eikö se olisi lieventävä asianhaara?


      • Alien-8
        jos.. kirjoitti:

        murhaa jonkun tosi v-mäisen, ilkeän tyypin tai rikollisen, eikö se olisi lieventävä asianhaara?

        Suomessa on sama laki kaikille.Täällä vain täytyy varoa,ettei tuomittu saa traumoja,tai henkisiä kärsimyksiä..vitun tarjalandia:((

        Sori,oon kännis pitkästä aikaa:(


    • Kannatan kovempaa

      Esim henkirikoksen tai miks ei seksuaalirikollisillekin. Mutt tuli täss mieleeni, ett yks päivä suutahin oikein lujaa itte. Silmiss vaan näkyi punaista. Eräs ihminen kieroili, ja sai minut raivostumaan. Tuli vaan mieleeni, että joku tällaisessa tilanteessa varmaan kolauttaa kalloon toista. En ole ikinä niin lujaa suuttunut: joku kuppi vaan tuli yli äyräittensä. Kohde oli kylläkin jo ehtinyt lähtemään pois. Mutta ihan oikeesti: jossain tilanteessa joku voisi suuttua silmittömästi, ja lyödä provosoituna, etenkin jos tietynlaista piinaa on jatkunut kauan. En silti puolusta väärintekijöitä. =)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      70
      3550
    2. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      148
      3503
    3. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      46
      3322
    4. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      53
      2769
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      32
      2036
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      30
      1962
    7. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      40
      1695
    8. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1676
    9. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      96
      1625
    10. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1390
    Aihe