Vanha viisaus

autoetuilija

Omista se minkä arvo kasvaa, vuokraa se minkä arvo laskee - juuri tämän takia autoetu on edelleen järkevä vaihtoehto koska oli tapa mikä tahansa, pääsääntöisesti autoilu on erittäin huono sijoitus.

7

3009

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • opistoinssi

      ...juuri saanut firmalta alle corollan ja tulit sillä tänne elvistelemään?

      • ihan muuta

        Olen myynnin parissa ollut ja firman autolla ajanut yli 10 vuotta, joten älä sinä elvistele kun et tiedä


    • Eedu

      Sen vuoksi yritykset etupäässä liisaavat autonsa.

      Yksityiselle liisaaminen on käsittääkseni liian kallista. Vai onko? Jos ottaa huomioon kaikki kulut, kuten hankintakulun, vakuutukset, korjaukset sun muut, niin osaako joku sanoa, mikä on edullisin ratkaisu? En ole asiaa kummemmin tutkinut, mutta jos ottaa leasing-auton hinnaston alapäästä, niin mitenkä lienee?

      Minä asun sellaisessa paikassa, että tarvitsen autoa päivittäin. Se on yksi periferiassa asumisen huono puoli.

    • sentään

      ja meinaat, että se työsuhdeauton ottaja on tällä koko hommassa se voittaja.

    • Entinen reissaaja

      Autoetu on ok jos ei joudu työnvuoksi ajelemaan.

      Mutta jos ajelee työajoja niin oma-auto tulee edullisemmaksi. Esim

      40 tkm vuodessa työajoa omalla autolla.
      40000x0,39€ = 15600 euroa kilometrikorvauksia verovapaana.

      Sillä makselee hyvin auton arvon aleneman, polttoaineet ja huollot. Niin ja tuosta kilometrikorvauksesta ei mene veroa, kuten autoedusta menee.

      Onhan tuosta tehty tarkkojakin laskelmia. Raja-arvona taitaa olla jotain 6000 km/vuosi työajoa. Sen alle niin autoetu kannattaa ja yli niin ei kannata.

      • on pakko ottaa

        tuo autoetu. Meilläkin uusille myyntimiehille tuli autoetupakko. Vanhatkin toki voisivat ottaa autoedun, mutta eivätpä vain halua!!! Auton taso putoaisi radikaalisti ja "tienisti" pienenisi. Itse ajan kilometrikorvauksella noin 50.000 km/ vuosi. Sittenhän tuo autoetu toimii, jos kaveri sattuu olemaan persaukinen!


      • markkinamies

        Ei ole olemassa ns oikeaa vastausta siihen että kannattaako oma vaiko yrityksen auto. Riippuu monesta asiasta ja omasta halusta myös.

        On totta että noin 0,40e "tienaa" työajoista mutta samalla mm AL laskee auton ylläpitokustannuksia helposti samaiset 38-40snt / km joten menee aika /-

        Jos arvostaa vaivattomuutta, firman auto ehdoton


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      169
      1465
    2. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      58
      715
    3. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      87
      677
    4. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      203
      568
    5. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      48
      526
    6. Kirjoita kolme sanaa

      mistä kaivattusi voisi sinut tunnistaa.
      Suhteet
      37
      506
    7. Mies,oletko koskaan...

      Käyttänyt maksullista naista?
      Ikävä
      123
      503
    8. toivottavasti kohta jo kohdataan

      😍😍😍😍😍 sinua olen odottanut varmasti koko elämäni
      Ikävä
      25
      483
    9. Viesti jonka haluaisit lähettää...

      hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä
      Ikävä
      15
      480
    10. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      49
      479
    Aihe