Löytyykö kepussa munaa?

Jaba_43

Jos keskusta käy tosissaan vaalikampanjaa, niin eikö jo olisi aika Vanhasen tuoda esiin edes yksi asia, missä hän on edes vähän eri linjoilla kuin Halonen?

Vai eikö kepulla ole munaa riskeerata punamultaa?

Keskustan porvareiden kannattaa muistaa, että vasemmistoa kannattaa vain alle 40% suomalaisista.

Loput 60% eivät kannata, vaikka keskusta puolueena liimautuukin vasemmiston kylkeen kaikessa mahdollisessa.

Pressan vaalissa Niinistö on ainoa vaihtoehto Halonen&Vanhanen punamultakoalitiolle ja 2007 eduskuntavaalissa kokoomuksen ehdokkaat ovat ainoita vaihtoehtoja SDP/keskusta -punamultakoalition ehdokkaille.

Keskustalaisten isänmaallisten suomalaisten olisi jo aika miettiä tukevatko he kansan enemmistöä, vai vähemmistössä olevaa vasemmistoa.

16

493

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Yksi Lysti

      Ekalla kierroksella, kunhan toisella kierroksella kaikki ei vasemmistolaiset keskittäisivät äänensä ei vasemmistolaiselle ehdokkaalle.

    • ...karsintakierros ja...

      ...toisella kierroksella katsotaan mihin porvarilliset voimat riittävät"

      Tämä Sauli Niinistön kuuden vuoden takainen viisas neuvo pätee nytkin.

      Juuri kokoomuslaiset ja kepulaiset ratkaisevat päästäänkö ollenkaan toiselle kierrokselle.

      Tämän viimeisimmän tutkimuksen mukaan, viidennes kepulaisista ja neljännes kokoomuslaisista äänestäisi Halosta jo eka kierroksella.

    • isänmaan onni

      "Keskustalaisten isänmaallisten suomalaisten olisi jo aika miettiä tukevatko he kansan enemmistöä, vai vähemmistössä olevaa vasemmistoa."
      __________

      Entäs ne ei-isänmaalliset keskustalaiset?

      Minusta olisit voinut jättää innoissasi tuon isänmaalliset sanan pois.
      Se ikäänkuin antaa ymmärtää, että osa keskustalaisista ei olisi isänmaallisia.

      Mitä se sitten tarkoittaneekaan kokoomuslaisen sanomana?

      Jotain kauhian ylevää ja arvokasta varmaan, jota sanaa ei saa muut mennä omimaan?

      Sinun prosenttilukemasi ei päde, kun osa keskustalaisista on selkeästi vasemmistokeskustalaisia, jos noin voi sanoa ja osa oikeistokeskustalaisia, kerimäki riettaimpana mölyapinana isänmaan asialla..

      • Jaba_43

        Isänmaallinen sanan käyttö juontaa kuuden vuoden taakse, jolloin sitä viljelivät Ahon kannattajat kokoomuksen suuntaan.

        Ajattelin, että se on keskustalainen tapa vedota samaa mieltä oleviin, en muuta.


    • yököttää!

      Mitä ihmettä sä Niinistön kätyri täällä mesoot!!?? Luuleksä että Niinistölle heruu täältä yhtään ääniä! Sori, mutta kaikinpuolin niin vastenmielinen henkilö tuo Sauli!

      • Jaba_43

        Ajattelin kysyä onko Vanhasella ja Halosella mitään eroa, kun ei näytä olevan. ;-)


      • "!"
        Jaba_43 kirjoitti:

        Ajattelin kysyä onko Vanhasella ja Halosella mitään eroa, kun ei näytä olevan. ;-)

        Vanhasella on munat, Halosella ei.


      • juha210
        "!" kirjoitti:

        Vanhasella on munat, Halosella ei.

        Oletko varma?


      • "!"
        juha210 kirjoitti:

        Oletko varma?

        Päättelin siitä, että on saanut lapsia aikaan. Tuskinpa on kuitenkaan heitä synnyttänyt kuten Halonen.


    • Sauli Niinistö on kaikilla ominaisuuksilla mitaten ylivertainen Matti Vanhaseen verrattuna. Lisäksi kannattaa muistaa, että Niinistö on ainoa porvarillinen ehdokas, joka on näissä vaaleissa tosissaan ehdolla.

      Vastakkainasettelun aika on ohi.

      On aika valita Työväen Presidentti!

      • ylivertaisen

        pitkäkin.


    • juha210

      On tosiaan kummallista, että maan kansalaisista vain kolmannes on vasemmistolaisia, mutta silti vasemmisto on johtavassa asemassa. Tästä ei voi vetää muuta johtopäätöstä kuin sen, että ihmiset eivät ymmärrä vasemmiston ja oikeiston eroa - etenkään noiden lähtökohtaista ajatusmaailman eroa. Näyttää siltä, että äänestämässä käydään sen enempää ajattelematta, mitä ehdokkaalla on oikeasti sanottavaa, ja mitä sen sanomisen takana seisominen tarkoittaa.

      • Väärin!

        " maan kansalaisista vain kolmannes on vasemmistolaisia"

        Ei pidä paikkaansa. Vasemmistolaisia ovat vasemmistoliittolaiset kokonaan, kepulaisista 3/4, vihreistä puolet, demareista samoin ja suuri osa perussuomalaisitakin on vasemmistolaisia, ja jopa joku kokoomuslainen, kristillinen ja ruotsalainenkin kannataa selvästi vasemmistolaisia arvoja.

        Suomalaisista siis yli puolet on itse asiassa vasemmistolaisia. Se selittää luonnollisesti sen, että meillä jo 24 vuotta on ollut muodollisesti vasemmistopuoluetta edustava presidentti, joista yksikää ei kuitenkaan ole ollut niin vasemmistolainen kuin oli Urho Kekkonen.


      • Se selittää
        Väärin! kirjoitti:

        " maan kansalaisista vain kolmannes on vasemmistolaisia"

        Ei pidä paikkaansa. Vasemmistolaisia ovat vasemmistoliittolaiset kokonaan, kepulaisista 3/4, vihreistä puolet, demareista samoin ja suuri osa perussuomalaisitakin on vasemmistolaisia, ja jopa joku kokoomuslainen, kristillinen ja ruotsalainenkin kannataa selvästi vasemmistolaisia arvoja.

        Suomalaisista siis yli puolet on itse asiassa vasemmistolaisia. Se selittää luonnollisesti sen, että meillä jo 24 vuotta on ollut muodollisesti vasemmistopuoluetta edustava presidentti, joista yksikää ei kuitenkaan ole ollut niin vasemmistolainen kuin oli Urho Kekkonen.

        Ne ovat ulkona todellisuudesta, jotka eivät sitä tajua ja ihmettelevät, että miksi meillä on vasemmistolainen presidentti.


    • Mediaa seuraava

      Ainakin suhtautumisessa globalisaatioon Vanhanen on selvästi osoittanut edustavansa täysin erilaista ajatusmaailmaa kuin Halonen.

      Vanhanen ei aio jäädä kauhistelemaan globalisaatiota ja muka jarruttamaan ilmiötä, joka toteutuu riippumatta siitä, että sitä vastustetaan. Vastustamiseen keskittymisen sijasta Vanhanen haluaa tukea suomalaisia yrityksiä löytämään globalisaatiosta uusia mahdollisuuksia itselleen.

      Tämä näin omin sanoin. Tarkat sanamuodot löydät lukuisista vaalihaastatteluista, tenteistä sekä Vanhasen puheista ja kirjoituksista syksyn ja talven ajalta.

    • optiikka

      jos äänestysprosentti pyörii kuudessakympissä,niin tuskinpa ikinä saadaan todellisia kannatuslukuja,se tosin tiedetään jo nyt että kepu ja kokoomus ovat kuolevia puolueita.Ei tarvitse kuin katsoa minkälaisia edustajia heillä on,niin johtopäätös on täysin yksiselitteinen.jessss..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut = far-right Finns Party?

      Eikös tuo tarkoita, että persut ovat äärioikeistoa? "In 2023, Petteri Orpo, of the National Coalition Party, unseated M
      Maailman menoa
      24
      6968
    2. Sdp on esittänyt maatalous- ja yritystuista leikkaamista

      Joihin menee 10 miljardia euroa vuosittain. Minkä vuoksi äärioikeisto änkyttää jostain vuodesta 2026, kun ei demareiden
      Maailman menoa
      160
      4702
    3. Sanna Marin pitäisi palauttaa pääministeriksi

      Oikeisto "voitti" vaalit valehtelemalla äänistäjille päin naamaa, joten heidät tulisi tuomita menettämään vaalitulos ja
      Maailman menoa
      101
      3697
    4. Ei me olla sielunkumppaneita

      jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v
      Ikävä
      45
      3563
    5. Kokoomus kannatti aiemmin rahoitusmarkkinaveroa - kanta nyt muuttunut

      Kokoomuksen linjanmuutos rahoitusmarkkinaveron suhteen on herättänyt kysymyksiä. Vielä aiemmin puolue antoi ymmärtää kan
      Maailman menoa
      1
      2473
    6. KÄVELYTREFFIT ?

      Mikä on tuo konsepti. Ei kävely ole mitkään treffit. Se on hengailua, ilman mitään panostamista toiseen, go with the flo
      Ikävä
      248
      1890
    7. Hevosmies kylän kunnioitettu herra

      Hei, eikö olis aika pistää "nuoriso" kuriin? Tiedämme miten teidän "yhteisö" toimii sekä kylän vanhin herra, olet poruka
      Hyrynsalmi
      33
      1760
    8. Mies pelkää mahdollista raskautta

      Millaisia ajatuksia seuraava herättää teissä? Olemme tunteneet miehen kanssa vuosikausia, seurustelleetkin jo pitkään j
      Sinkut
      325
      1706
    9. Porno-ope?

      Kaikenlaisia sitä nykyään Suomessakin on. Tai onhan niitä voinut olla aiemminkin, mutta ehkä paperilehtin aikakaudella e
      Maailman menoa
      37
      1681
    10. Kiikkustuoli

      Sunnuntai aamun hiljaisuutta ja rauhaisaa oloa. Aloitan taas uuden alustan, jospa edellisessä asiat tulee pohdittu ja sa
      80 plus
      183
      1396
    Aihe