kannattaako vauvalle antaa panadolia

7kk vauvallani on varmaan kipuja, siltä ainakin on vaikuttanut, koska lääkkeen jälkeen rauhoittuu.
Miten pitkään niitä saa antaa päivissä vai viikoissa.
5693
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Vie vauvasi lääkärille, että itkun syy saadaan selville ja määrättyä asialliset jatkotoimenpiteet.

Äänestä

Sinun on vietävä se vauva lääkäriin! Lääkkeiden antaminen ei ole viisasta, se on erittäin vastuutonta. Reseptivapaat ja turvallisina mainostetut lääkkeet eivät ole turvallisia, niillä on paljonkin sivuvaikutuksia. Edes aikuinen ei saa käyttää reseptivapaita(kaan) kipulääkkeitä viikkokausia ja nyt on kyse aikuista paljon herkemmästä lapsesta.

Itkun syy on selvitettävä ja mikäli siihen ei ole mitään hoidettavaa syytä niin sinä vain siedät sitä itkua, et syötä vauvalle mitään rauhoittaaksesi sen. Rauhoittuminen on aika h******n huono perustely lääkkeen syöttämiselle. Ja lääkkeen rauhoittava vaikutus ei tarkoita että vauva olisi kipeä eikä se tarkoita että lääke auttaisi. Se vain turruttaa lapsen äänettömäksi.

Lapsille on omat lääkkeensä, aikuisten panadol saattaa olla turhan vahvaa ja ilman hyvää syytä ja lääkärin vahvistusta last ei tule lääkitä.

Äänestä
  • Lapsen ensisijainen kipu- ja kuumelääke on juuri Panadol, joko suppoina tai mikstuurana. Voit käyttää niitä huolettomasti muutaman päivän, mikä oireet jatkuvat, vie sitten lääkäriin.

    Äänestä

  • Reeta kirjoitti:

    Lapsen ensisijainen kipu- ja kuumelääke on juuri Panadol, joko suppoina tai mikstuurana. Voit käyttää niitä huolettomasti muutaman päivän, mikä oireet jatkuvat, vie sitten lääkäriin.

    Ymmärsin että kyseessä on aikuisten panadol. "Miten pitkään niitä saa antaa" Niitä ja antaa viittaavat aikuisten panadoliin. Sen lääkeainepitoisuus on aivan liian suuri noin pienelle lapselle. Lasten panadoliakaan ei saa käyttää kuin hyvästä syystä ja korkeintaan kahtena päivänä.

    Ja todellakin kun lasta lääkitään niin siihen on oltava hyvä syy! Syyksi ei riitä itkun loppuminen kun annetaan lääkettä.


    http://www.sairaslapsi.com/frame.cfm/cms/sprog=4/grp=12/menu=1/

    Äänestä

siitä lähdetään! Miten joku voi ajatella noin, todeta että 7 kk vauvalla on varmasti kipuja kun rauhoittuu lääkkeen annon jälkeen!!!Vastuuntunnotonta touhua!
Parasetamol on MAKSATOKSINEN, joten kiikutahan se vaavelisi lääkäriin mitä pikimmin äläkä syötä omin päin mahdollisesti turhaan lääkettä!
Lapsen itkun takana on jokin SYY ja se pitää ottaa selville, tässä tapauksessa mahdollisesti kipu, mutta missä??!!

Toivon mukaan tämä oli provo, ei kait kukaan voi olla noin avuton ja vastuuntunnoton vanhempi!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


jos itkee kauheasti. kirjoitti:

7kk vauvallani on varmaan kipuja, siltä ainakin on vaikuttanut, koska lääkkeen jälkeen rauhoittuu.
Miten pitkään niitä saa antaa päivissä vai viikoissa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu