Lappi itsenäiseksi!

Niin pääsemme eroon sairaista eteläisistä heimoveljistämme!
6355
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

varmasti kaikille parempi

Äänestä

Utsjoki yritti jo kerran Norjaan, silloin kun Suomi liittyi EU:n.
Sami Nuorraid searvi taas ajoi itsenäistä Saamenmaata vuonna 1991.

Maa on sen, joka siellä asuu.

Miksi siis Helsinkí, Moskova, Pariisi, Washington, Lontoo jne. komentavat maita, missä YKSIKÄÄN kyseisten keskusten vallanpitäjistä ei asu?

Pyytäkää vallanpitäjiltänne ensin logikkaa, oikeus tulee sen myötä.

Äänestä
  • Väärien vallanpitäjien listalle tulin vahingossa laittaneeksi myös Moskovan, jonka tietysti kaikki edistykselliset piirit tietävät olevan suvaitsevuuden ja rauhan tyyssija. Kuten edistykselliset piirit tietävät, Moskova myös haluaa kaikkien kansojen pääsevän vapaaehtoisesti osalliseksi näistä hyveistä, jolloin on tietysti mahdotonta että Moskova kuuluisi pahojen pääkaupunkien listalle.

    Äänestä

Saattaisi aslakin olla kohta jätettävä moottorikelkkansa ja vaihdettava takaisin porovetoon.
Niin monia miljoonia euroja etelästä sinne rahaa siirretään.

Äänestä
  • sinulta ole, sillä tuskin välität niitä sossun sinulle maksamia rahoja tänne. Todennäköisesti sijoitat ne rovot liimoihin.

    Äänestä

  • mies lapista kirjoitti:

    sinulta ole, sillä tuskin välität niitä sossun sinulle maksamia rahoja tänne. Todennäköisesti sijoitat ne rovot liimoihin.

    Hyvää itsenäisyyspäivää teille sinne pohjoiseen. Samaa toivottaisin myös Ahvenamaalle. Pidetään kuitenkin hyvät suhteet jatkossa.

    Mistä uusi pohjoisen raja vedetään?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kjhkkjhk kirjoitti:

Niin pääsemme eroon sairaista eteläisistä heimoveljistämme!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu