Moderaattori voisi

"kehto-ortodoksi" vs "käännynnäiset" -kirjoitukset. Niissä ei päästä puusta pitkään kun kummatkin haukkuvat kilvan kumpiakin. Niissäpä on esimerkki oikein viksusta päästä ortodokseja.

Eikö se voi mennä tajuntaan että kumpiakin tarvitaan. Kummatkin tekevät virheitä, ja kummallakin ryhmällä on hyvät puolensa. Jos toinen ryhmittymä otettaisiin Suomen ort.kirkosta pois niin jäisipä tyhjä aukko. Piste.
4645
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Ihan asiallista tuo keskustelu on suurimmalta osaltaan ollut. Tuo ON ongelma että ihmiset lokeroivat itseään ja toisiaan. Jos joku saisi näistä keskusteluista sellaisen olon, että ohhoh, tyhmäähän tämä kyräily on, niin eikös sen havaitseminen ole HYVÄ asia!?

Äänestä
  • On sitten varmaan tullut kilpailuyhteiskunta ortodoksiseenkin kirkkoon. Ovat syntymäortodoksit ja käännynnäiset. Sitten ovat jokaisessa palveluksessa kävijät ja toisaalta vain muutamaan suureen juhlaan osallistuvat. Jotkut käyvät synnintunnustuksella jokaisessa vigiliassa ja toiset vain suuren paaston aikaan.

    Meiltä löytyy suuri määrä erilaisia lokerointiperusteita, jos sellaista halutaan, mutta meille on annettu ihan hyvä ohje: "Toistenne kunnioittamisessa kilvoitelkaa".

    Rakasta Herraa, sinun Jumalaasi yli kaiken ja lähimmäistä niin kuin itseäsi.

    Vähän aikaa on kiinnostavaa lukea ihmisten erilaisista kokemuksista hengellisessä elämässään, mutta kun samat nimimerkit jauhavat samoja asioita illasta toiseen, niin se ei ole enää hauskaa.

    Äänestä

...nytpähän se on poistettu!!!!!!!!!!!!!!!

Äänestä
  • Huomautan, että tässä tapauksessa poistaminen ei ole tapahtunut minun aloitteestani, sillä olisin suonut kyseisen erittäin hyvän keskustelun säilyvän täällä. Myös Ylläpidolla on oikeus, tietenkin, poistaa keskusteluja täältä.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


poistaa nämä kirjoitti:

"kehto-ortodoksi" vs "käännynnäiset" -kirjoitukset. Niissä ei päästä puusta pitkään kun kummatkin haukkuvat kilvan kumpiakin. Niissäpä on esimerkki oikein viksusta päästä ortodokseja.

Eikö se voi mennä tajuntaan että kumpiakin tarvitaan. Kummatkin tekevät virheitä, ja kummallakin ryhmällä on hyvät puolensa. Jos toinen ryhmittymä otettaisiin Suomen ort.kirkosta pois niin jäisipä tyhjä aukko. Piste.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu