Onko mitä erikoista norjassa liikkumisessa matkailuautolla verrattuna esim. suomeen?Tietysti on vähän eri nopeurajoituksia,uusia liikennemerkkejä jne. mut onko mitä sellasta oleellista mistä pitäis tietää?Luin jostain ettei norjassa saisi yöpyä levähdys paikoilla,en tiiä sit onko totta vai ei...?Meinattiin ens kesänä lähteä tuonne Trondheimin suunnalle ja siitä vähän etelämpään.
Onko mitä?
karavaanari
3732
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Päinvastoin. Norjassa on runsaasti tienvarsipaikkoja ja valtio tai kunnat on asettanut niihin roskiksetkin, ihan semmosille pienillekkin. Vähän toisin kuin esim Suomen lapissa, siellä on maanomistaja asettanut puomeja ja kylttejä joissa kielletään leiriytyminen! Ja nämä lepopaikat ovat erittäin runsaassa käytössä. Liikenne siellä on jokseenkin kuin suomessa, tosin vuoristoseudulla on paljon tunneleita.
Ja vuonoilla todella mahtavat maisemat.
löytyy melkein kaikki tarvittava
http://www.kolumbus.fi/matti.gronroos/norjafaq.html
vaikka ei erikoisesti ole karavaanarille tarkoitettukaan.
ei tarvita!!! Siellä pitää osata AJAA, kapealla ja korkealla. ÄLÄ mene tulpaksi, tai ainakin liimaa "kärryysi" Russänlippu!!