Gestapo vai Chilen Dina, kummat pahempia?

Gestapo vai Chilen salainen poliisi Dina, kumpi on ollut pahempi kidutuksen saralla? Kumman toimesta katosi enemmän ihmisiä?
7541
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Stalinin, Pol Potin jne. vievän voiton.

Äänestä
  • voiton ylivoimaisesti.

    Äänestä

Meillä Suomessa helposti "unohdetaan" nämä entiset ja nykyiset sosialistiset valtiot ! Ison naapurimme NKVD ja KGB ,siinä omaa luokkaansa olevat tappajat ja kiduttajat .Niiden valta kesti vuosikymmeniä ja me Suomalaisetkin olemme saaneet osamme .Eikä ole Kiinakaan huono esimerkki !

Äänestä
  • >>Seurauksena oli valtionterrorin ja hirmutekojen avulla poliittiset vastustajat kurissa pitäviä totalitaarisia sotilasdiktatuureja, joiden tekoja ei ole vieläkään selvitetty ja joiden jäljiltä on kymmeniä tuhansia "kadonneita" ihmisiä, joiden ruumiita tuskin koskaan löydetään.

    Tällä niin sanotulla kansallisen turvallisuuden opilla oli Yhdysvaltojen suora tuki ja suurin osa sen käsikassaroista, Latinalaisen Amerikan diktaattoreista, oli saanut koulutuksensa Amerikkojen koulussa, Yhdysvaltain sotilaskoulussa Panaman kanava-alueella (School of Americas). Vuosien aikana Amerikkojen koulu on kouluttanut 56 000 sotilasta, joukossa Latinalaisen Amerikan pahamaineisimmat kiduttajat. Kansan suussa koulua kutsuttiinkin murhaajien kouluksi.>>

    http://64.233.183.104/search?q=cache:zzWQMVCn-ggJ:www.pakolaisapu.fi/pakolaisinfo/lat_amerikka.html amerikkojen koulu&hl=fi&lr=lang_fi&strip=1

    Äänestä

Eihän Chilessä kadonnut "kuin" 3000-10 000 ihmistä. Gestapo sensijaan terrorisoi koko eurooppaa.

Äänestä

Mielestäni Chilessä mentiin kidutuksessa pidemmälle, jopa eläimelliselle tasolle. Aviopareja kidutettiin samanaikaisesti, mies pakotettiin katselemaan vaimon alastomaksi riisumista. Sen jälkeen annettiin sähköä erityisesti nänneihin ja vaginaan, myös peräaukkoon. Eläviä rottia tungettiin vaginaan, myös lasinsiruja. Myös miehille kytkettiin sähkö penikseen ja peräaukkoon vaimon joutuessa katselemaan, kiveksiä murskattiin pihdeillä. Kiduttajat olivat cia:n kouluttamia sadisteja, jotka nauttivat työstään. Siinä vähän shokkifaktaa.

Äänestä

Gestapolla oli aika kova maine, mutta ilmeisesti tästä maineesta oli niille enemmän hyötyä kuin järjettömästä kiduttamisesta, vaikka toki kiduttivat ja paljon. Ihmisten kadottamisen ylivoimainen mestari oli kuitenkin Stalin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Utelias kirjoitti:

Gestapo vai Chilen salainen poliisi Dina, kumpi on ollut pahempi kidutuksen saralla? Kumman toimesta katosi enemmän ihmisiä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu