Olen syönyt e-pillereitä kahdeksan vuotta yhtäjaksoisesti. Nyt lääkäri määräsi lopettamaan. Sujuuko lopetus yleensä ongelmitta vai tuleeko jotain oireita? Olen kuullut, että kieto menee täysin sekaisin ja naama kukkii... Millasia kokemuksia?
E-pillereiden lopettaminen
Yasmin
5707
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Miksi lääkäri määräsi sinut lopettamaan pillerit? Minä kävin vasta lääkkärillä uusimassa reseptini, yhdeksäs vuosi pillereillä lähti liikkelle. Lääkäri oli uusi (omalääkäri vaihtunut) ja kerroin, että olen syönyt pillereitä jo 8v. Hän sanoi, että pillereitä voi nykyään syödä huoletta paljon useampia vuosia ilman ongelmia. Oliko hän väärässä, vai onko syy sinun lopettamiseen jotku muut?
Valitettavasti en ole lopettanut pillereitä koskaan, enkä siis osaa vastata kysymyksiisi.
mä lopetin pillerit joulukuun alussa ihan omatoimisesti, muita ongelmia ei ole ollut kuin jatkuva päänsärky joka tosin oli jo pillerien aikana eli en tiiä johtuuko siitä. kierto meni sen verran sekasin että ekat menkat tuli jo kolmen viikon päästä edellisistä, oli runsaat, kivut valtavat ja olo ku puulla päähän lyöty.Naama ei oo kukkinu, tais jopa parantua. tosin en käyttäny niitä ku vajaan kaks vuotta
Mulla oli joskus vuoden tauko pillereissä ja kyllä ne kuukautiset tuli ihan millon sattui. Tosin mulla ei koskaan ole ollut mikään säännöllinen kierto mutta kyllä se silti meni vielä epäsäännöllisemmäksi kuin ennen pillereitä.
Itse söin pillereitä (Mercilon & Cracial) 7,5 vuotta ja puolisen vuotta sitten vaihdoin ne Nuvaringiin. Parin viikon päästä se alkoi: Kasvot olivat finnejä täynnä (kuulemma tulevat hormonit ulos sitä kautta?), hiukset lähtivät, kuukautiskivut paheni ja vuodon määrä suureni, rinnat pieneni ja myös päänsärkyä oli. Kierto pysyi säännöllisenä Nuvaringin avulla.
Oireet alkoivat helpottaa 4 kuukauden jälkeen.
Kannattaa varautua siihen, että "vieroitusoireita" on, mutta kyllä ne ajan myötä menevät ohi.
Mulla ei oikeastaan oo menny huonommin, rinnat on nyt reilun kolmen kuukauden jälkeen lopettamisesta alkanu pienentymään, ja ehkä ihan vähän ihossa oireita. Mutta ei suurempia! Kiloja on tullu muutama lisää, vaikka en lihonu opillereiden käytön aikana oikeastaan ollenkaan. Mutta en tiiä, siitäkö se johtuu vaiko jostain muusta..