Oletteko tuhoisa lahko?

Ovatko Mormonit mielenhallintaa käyttävä tuhoisa lahko joka tuottaa uskonnon uhreja?
12489
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

meille riittää, että saamme kupattua ihmisten rahat. Mielipideasiat ovat kirkollemme samantekeviä. Ei kukaan kuitenkaan hömpötykseemme usko.

Äänestä
  • joilla on liikaa rahaa, ja jotka vihaavat shoppailua.

    Äänestä

  • vain ihmisiä kirjoitti:

    joilla on liikaa rahaa, ja jotka vihaavat shoppailua.

    ne MUN rahani on??

    Äänestä

emme ole tuhoisa lahko... olemme ISKDL

Äänestä

Meillä on jokaisella oikeus ajatella omilla aivoillaan.

Tietenkin suremme ja olemme levottomia jos näemme jonkun lähtevän heikoille jäille. Mutta kun olemme itse kiertäneet turvallisesti maata pitkin on jälleennäkemisen ilo sitä suurempi jään toisella puolella mikäli ko. henkilö on onnistunut pääsemään yli.

Äänestä
  • niin on heikoilla jäillä sitten. Jos ajaa partansa pois ja alkaa pitää valkoista paitaa niin on päässyt ohuen jään ohi.

    Tuollaisia määräyksiä sitä johdolta tulee. Ulkoisia ominaisuuksia.

    Vai miten määrittelette ne heikot jäät?

    Äänestä

  • päällä kokouksissa kirjoitti:

    niin on heikoilla jäillä sitten. Jos ajaa partansa pois ja alkaa pitää valkoista paitaa niin on päässyt ohuen jään ohi.

    Tuollaisia määräyksiä sitä johdolta tulee. Ulkoisia ominaisuuksia.

    Vai miten määrittelette ne heikot jäät?

    Senkus pidät pitkää tukkaa ja sinistä paitaa kokouksissa.

    Mitäs siitä?

    Äänestä

  • päällä kokouksissa kirjoitti:

    niin on heikoilla jäillä sitten. Jos ajaa partansa pois ja alkaa pitää valkoista paitaa niin on päässyt ohuen jään ohi.

    Tuollaisia määräyksiä sitä johdolta tulee. Ulkoisia ominaisuuksia.

    Vai miten määrittelette ne heikot jäät?

    ovat lähinnä korvien välissä olevia asioita.

    Äänestä

  • zappax kirjoitti:

    Senkus pidät pitkää tukkaa ja sinistä paitaa kokouksissa.

    Mitäs siitä?

    monta joilla on värillinen paita päällä... muoti muuttuu Eskoseni!
    On jopa pitkätukkaisiakin... ai niin tarttee mennä leikkaan tai letittään mieheni hiukset...niin se ainakin sano eilen! Itte haluaisin Cherokeen, mieluitan oranssin ja vihreen värisen...ois tosi nastaa. Taidan vaan olla liian vanha....

    Äänestä

  • ja liian kova vauhti on turmioksi. Myös sananlasku sanoo, että joka kuuseen kurkottaa, se katajaan kapsahtaa.
    Tässä näkisin jotain opiksi otettavaa mormonimiehille, jotka uskovat mormonielämänsä päätteeksi pääseväksi Jumalaksi, joka lisääntyy vaimojensa kanssa Selestisen taivasosaston yläpetillä ns. "korotuksessa".

    Äänestä

jäädä koukkuun. Tämä lahko on niin tuhoisa, että ei paljon kannata tällä palstalla vierailla, kun jo huomaa olevansa kaulaansa myöten suossa ja pois ei pääse vaikka kuinka pyristelisi. Ehkä paras esimerkki siitä on nimimerkki calmato, joka on jo ammoisina aikoina "eronnut" lahkosta, mutta ei millään pääse kokonaan siitä eroon, vaan käy päivittäin tällä palstalla keskustelemassa mormonismista.

Äänestä
  • Mormonismi on vaikuttanut elämääni kestävästi ja peruuttamattomasti. Ilman sellaista menneisyyttä kuin minulla on, en olisi juuri tämä ihminen joka tänään olen. En vaihtaisi osaa kenenkään toisen ihmisen kanssa. Juuri tämä elämä on ollut minun elämäni ja juuri näin Jumala on teitäni johdattanut.

    Luultavasti ilman mormonismikokemuksiani en koskaan olisi alkanut ajatella hengellisiä asioita sillä tavalla kuin aloin ajatella. Ilman omakohtaista pohdiskelua, rukousta ja Raamatun lukemista tuskin olisin löytänyt koko evankeliumia, evankeliumi = ilosanoma. Tämä ilosanoma eli evankeliumi on sanoma Kristuksesta, Jumalan voidellusta ja Hänen lunastustyöstään.

    Evankeliumi EI ole tarina eräästä ameriikkalaisesta Joseph Smithistä, hänen kirjallisista tuotoksistaan tahi omasyntyisistä profetioistaan.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kysymys. kirjoitti:

Ovatko Mormonit mielenhallintaa käyttävä tuhoisa lahko joka tuottaa uskonnon uhreja?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu