Hyvinvointivaltio?

SDP:n malliin

Onko tämä Halosen kovasti
mainitsema hyvinvointivaltio.

Suomi 2000-2006

Itsemurhatilastoissa länsimaiden ykkönen

Suomi henkirikosten määrässä
Länsi-Euroopan ykkönen; Suomessa tehdään vuosittain asukasta kohden kaksinkertainen määrä henkirikoksia verrattuna EU-maiden keskiarvoon.

Yrittäjyys on Suomessa Euroopan alhaisinta. Työtuntia kohti laskettu käteen jäävä tulo jäi yrittäjillä palkansaajia pienemmäksi vuonna 2003

Vuosituhannen vaihteessa Suomessa eli yli 460 000 ihmistä köyhyysrajan alapuolella.

Suomen valtio rankaisee totaalikieltäytyjiä kohtuuttoman pitkällä 197-päivän mittaisella ehdottomalla vankeusrangaistuksella. Tämän perusteella Suomi on siis ainoa EU-valtio jossa on mielipidevankeja. Tämä on myös vastoin ihmisoikeuksien periaatetta.

Työttömyysaste on virallisesti reilut 9 prosenttia, mikä ylittää selvästi EU-maiden keskiarvon. Työllisyysaste taas on ~70 %, joten todellinen työttömyyaste on ~30%

Yhä useammalla suomalaisella on tällä hetkellä lainaa ja suomalaiset maksavat kulutusluotoistaan selvästi muita euroalueen maita enemmän.

Maksuhäiriöitä v.2004 yhteensä 407164:llä Suomalaisella. Suomessa muutaman kympin viivästyneestä puhelinlaskusta kertyy helposti lähes 500 euron maksut.

Suomessa on Euroopan ahtaimmat asunnot ja vähiten pientaloja.

Asunnottomia Suomessa on nyt n. 10 800. Osoitetta vailla 70 000 suomalaista joista suurin osa on tavallisia Kansalaisia.

Ulosotossa tuli toissavuonna vireille lähes 7 800 häätöasiaa. Määrä on kaksinkertaistunut 1980-luvulta. Häätöuhka koskee yhä useammin perheellisiä kuin yksin asuvia henkilöitä.

Suomessa rakennetaan lisää ydinvoimaa vaikka sen riskien takia mm. Ruotsi ja Saksa luopuvat siitä

Suomi rikkoo YK:n ihmisoikeusjulistuksia vastaan myös artikloissa 12 ja 17: Suomessa ei ole yksityisyyden suojaa eikä Suomessa ole yksityisomistusta turvattu esim. ns. "velkavangeille."

Ostovoima on Suomessa yksi Euroopan alhaisimmista

OECD:n tilastoissa Suomen veroaste on teollisuusmaiden viidenneksi korkein eli 44,3 %. Yhdysvaltain veroaste 25,4 %. Japanin veroaste 25,3 %. Suomi on myös epäoikeudenmukaisin valtio (21 maata) terveydenhuolta koskien.

Suomalainen vanki istuu kiven sisällä yli kaksi kertaa pitempään kuin norjalainen tai tanskalainen ja huomattavasti pitempään kuin ruotsalainen. (Vankilat ovat ahtaita, henkilökuntaa vähän ja sellien minimikoko pieni.)

"Harva tietää, että vanhukset tekevät itsemurhia. Suomessa lähes joka toinen päivä, Helsingissä joka toinen viikko. Näiden tilastoitujen itsemurhien lisäksi on varmasti suuri joukko oman käden kautta kuolevia vanhuksia, joiden kuolinsyytä ei tunnisteta itsemurhaksi. Tehtyjen itsemurhien lisäksi moni vanhus hautoo synkkiä ajatuksia, ilman ketään jolle puhua"

1

139

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • että T.Halonen on vastuussa listassasi luettele-
      miisi, sinänsä räikeihin epäkohtiin Suomessa???
      vom

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      193
      1422
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      138
      913
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      85
      872
    4. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      52
      801
    5. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      758
    6. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      253
      667
    7. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      330
      639
    8. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      9
      636
    9. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      57
      619
    10. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      53
      594
    Aihe