Olisi tarkoitus ostaa noin 100tkm maksimissaan ajettu dieseli farmari hintaluokka 14-17000e.Dieseleistä en juuri mitään ymmärrä mutta auton tulisi olla tietenkin edullinen käyttökustannuksiltaan.Pikaisen netti selailun perusteella olin päätyä citroen xsara farmari mutta työkaveri väittää että autoon joutuu tekemään 60tkm välein noin 3500e huollon,onko näin.Mitä diesel farkkuja suosittelisitte tuossa hinta luokassa.Kilometrejä tulee noin 35-49tkm vuoteen.Uuden koppainen primera kiinnostaisi myös, mutta tuntuu käsittömältä että pari vuotta vanha farkku maksaa bensa koneella noin 16-18 ja dieselillä 22-25.Pitäisikö sittenkin ostaa bensa moottorinen koska ainakin noiden primeroiden erotuksella ostaa bensat pitkäksi aikaa.
Diesel noin 100tkm ja 14-17000e
Farkku
173405
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
ettei kannata ihan kaikkea uskoa mitä työkaverit sanoo. Xsara ei vaan ole kovin iso farkku, autona kyllä ihan ok. Hieno moottori. Samalla koneella saa myös pösö 406:sta.
Vaihtoehto: Stilo jtd, remmin vaihto 120000km.Tehokas ja taloudellinen kone.Isompi tiloiltaan kuin primera farkku.Takakontti Stilossa 520litraa, primera 465litraa.
Zantia Hdi koneela olisi järkevä vaihto ehto,vanha perustekniikka/nykyaikainen moottori.ei tarvitse maksaa turhasta! ps. itse ajan focus diiselillä. jk. eikä tartte maksaa kuin 10000e
on pihalla kuin lumiukko,itselläni noita on ollut parikin kappaletta.Eikä mitään ihmeempää vikaa ole ollut.
Toisessa uusittiin polttoainepumppu mikä noista kaikista menee viimeistään 160tkm.kohdalla yleensä jo aiemmin.
Toisen vaihdoin pois 155tkm. kohdalla ja siihenkään mennessä en ollut saanut menemään kaikkiin huoltoihin lähellekkään 3500 euroa
tuossa voisi olla hyvä vaihto ehto takuuta 110heppanen hdi ja ajettu vain 55tkm.ja takuuta 12kk. ja hintaa 14900€
http://autotalli.fi/crometapp/product/cars/search/public/item.jsp?portal=at&list=312931924744C61E51C5D904ED64F65B5A0740C5&cmd=move31&id=31.1474792&wid=&.pkg=121645755&.pkg=121645731
Jos Xsaran tilat riittävät, niin auto on hyvä ja mukava ajaa. Ei nimittäin kyllä mene 60 tkm:n huoltoon tuollaista summaa. Meillä on tosin Berlingo HDi-koneella, mutta 60 tkm:n huolto maksoi Autofit-ketjun korjaamolla alle 230 euroa (merkkiliikkeessä noin 300 euroa). Ja konehan on sama, mitä on monessa Xsarassakin. Oiskohan työkaverisi muuttanut mummonmarkat euroiksi ja lisännyt vähän liioittelua mukaan? Joissakin bensa-Xsaroissa on kyllä huomattavan lyhyt hihnanvaihtoväli, mutta nythän oli kyse diesel-versioista (ohjekirjassa mainittu vaihtoväli 2-litraiselle HDi-koneelle 140 tkm, itse tosin tuskin ajan noin pitkään yhdellä remmillä).
Jos tarvitset enemmän tilaa, niin Peugeot 307 farmari voisi olla hyvä vaihtoehto, miksei Xantiakin.
Juuri tuo summa menee XUD9TE DHY -sarjan moottoreilla varustetuissa autoissa, kun katkenneen kierokangen aiheuttaman moottorin räjähdyksen jälkeen vaihdetaan tehdaskunnostettu moottori. Vaihtoväli voi hyvinkin olla tuo mainittu 60 000 km!
Xsaran keulalla ollut vuoden -98 jälkeen,eli hintaluokkaan 14-17t.haettavassa Xsarassa ei taatusti ole tuota vanhaa td konetta.
Nykyisillä HDI koneilla ei ole tuota ongelmaa ja aika harvinaisia ne olivat noissa vanhoissakin jos huollot tehty ajoillaan.
Hain n 1v sitten myös halpaa dieselfarkkua.Lopulta päädyin Renault Meganeen,vm 2000,kilometrit 130000,siisti,uusilla talvirenkailla hinta tasan 10000E.On jo nyt osoittautunut hyväksi ostoksesksi.Renaulti dsl-mylly on kestävä ja taloudellinen,ja vääntää
Citikat oli hivenen kalliimpia,Peugeot jo selvästi kalliimpi,Riisikupit ja VAG:n farkut oli täysin ylihinoiteltuja
Olet oikeilla jäljillä,halvin dsl-farkku löytyy Renault-Citikka-parivaljakosta(Ehkä myös Stilo).Fiat- 1.9JTD on hyvä mylly,tehoa!
Totta --kyllä huokeimmat,käyttökelpoidet dieselfarkut löytyy Citröen.Renault Megane-Fiat Stilo-kolmikosta
nuo kolme autoja 100000 seuraavaa kilometriä?
Fiatin ja Citroenin dieseleistä en tiedä.
Rellu kestää! Kokemusta on!
Tai kyllähän kaikki nykyautot varmaan
sen 200.000 tuhatta sinänsä kestää -
kyse on vain siitä, kuinka paljon
huolto- ja korjaustoimenpiteitä
joutuu siinä matkan varrella tekemään.
Citroenin huoltokustannukset lienevät
suuremmat kuin muilla.
"Citroenin huoltokustannukset lienevät suuremmat kuin muilla" Taas tuli painavaa faktaa. Ei kannattaisi puhua ollenkaan jos heittää ihan mutua.
Minulla oli Citroen Xantia. Mukava sillä
oli ajella, mutta sen pitäminen (=huollot ja korjaukset) tuli niin kalliiksi,
että en tasan toiste hanki saman merkkistä
kärryä.
Ne, ketkä vielä ajelevat Sitikalla,
tietysti todistavat toista sillä
kukapa tieten tahtoen oman omaisuutensa
arvoa alentaisi...
millaisia ongelmia sinun Citikassa oli.
Minäkin olen pohdiskellut viimeaikoina Xantia D:n hankinta, kun ovat nuo saksalaiset katsastus(vika)tilastotkin niin mairittelevat tuosta ranskiksesta.
Pientä ja keskisuurta harmia
sekä moottorin sähkölaitteissa (laturi!)
että muissa (tuulilasin pyyhkimen moottori,
vilkut).
Tuohon hintaan minäkin olisin
voinut tuon Meganen ostaa!
Jos oli kerran vielä hyväkuntoinen
ja hyvin varusteltu.
Sillä varmaan ajaa helposti ilman
suurempia remontteja jonkun satatuhatta
lisää - ja silti saa vielä X euroa, kun
myy pois.
Vanhakorisia Meganeja saa varmaan
halvalla siitä syystä että on uudempikin
malli olemassa - ei siksi, että ne olis
huonoja.
Itse ajan uusikorista Megane
dieselfarkkua ja suosittelen lämpimästi.
Ensin ajattelin, että riittääkö
1,5 litran kone, mutta ainakin
minulle on riittänyt niin maantiellä
kuin kaupungissakin.
Huoltoväli 30 tkm.
Rouva ajaa vanhempikorisella
bensa-Meganella ja tykkää siitä kovin.
Uudemmassa on paitsi enemmän varusteita,
minusta mukavampi ja hiljaisempi alusta.
Itse laskeskelin kilometrejä ja ne on
samoissa luokissa, ehkä 35-40 tkm vuoteen
ja totesin, että diesel tulee käytössä
selvästi halvemmaksi. Jos se on ostaessa
kalliimpi niin sitä kai se on myytäessäkin.