Hartialihasten treenaamiseen vinkkejä 3-4x vko salille mahdollisuus. kotonakin mahdollisuus treenata. kiitos.
Hartialihakset
poika16vafaddfa
42569
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
hyötyä ainakaan sinun ikäiselle, suosittelen perusliikkeitä penkkiä.
http://familydoctor.org/265.xml
noita kiertäjäkalvosinliikkeitä kannattaa tehdä kotona, 3 kertaa viikossa, 15-20 toiston hitaita sarjoja kevyehköillä painoilla. voi tuntua nippeliliikkeiltä mutta näin ehkäiset olkapäävammat vuosiksi eteenpäin.
En nyt täysin ymmärrä mitä nuo edelliset vastaajat oikein sekoilevat. Kyllä 16 vuotias voi harjoitella salilla. Vältä kuitenkin maastavetoa ja kyykkyä vielä raskailla painoilla vuosi tai kaksi.
treenaa koko kroppaa perusliikkeillä kuten taljavedot: ylä että alatalja,pystypunnerrus edestä tangolla tai käsipainoilla,penkkipunnerrusta ja vinopenkkiä tangolla tai käsipainoilla,jalkaprässiä,kyykkyä, jalan ojennusta ja koukistusta,hauiskääntöä tangolla tai käsipainoilla,alas vetoja ojentajalle taljassa,kapeaa penkkiä (ojentaja),istumaannousuja.
ja nuo kiertäjäkalvosin liikkeet todella ovat hyödyksi ja ehkäisevät olkapää vammoja jotka ovat yleisiä salitreenaajille. aluksi niitä voi tehdä esim kotona ilman painoja ja sitten pikku hiljaa ottaa pienet painot avuksi. ne eivät ole massa liikkeitä vaan tarkoitus on vahvistaa kehon herkkää osaa.