HEI!
Tällä palstalla on käyty jonkin verran keskustelua bravoista. Tietoa liikkuu kuitenkin vielä aika vähän, koska menetelmä on Suomessa melko uusi. Minä (aa-rintaisena) olen miettinyt voisiko tässä olla ratkaisu mieltäni vaivanneeseen "rinnattomuuteen". Toivoisin teiltä, hyvät Kanssasisaret lisää kokemuksia ja tietoa aiheesta. Toivoisin nimenomaan käyttäjiltä kokemuksia. Tässäpä teille muutamia kysymyksiä, olisin tosi iloinen, jos viitsisitte vastata ja auttaa näin päätöksenteossa... Ensinnäkin kuinka näkyvä tämä systeemi on? Voiko sitä käyttää päivällä esim. töissä? Aiheuttaako laitteen käyttö kipua? Osaako se kanssa nukkua? Millaisia tuloksia olette saaneet? Sitten vielä tärkeä kysymys: Tiedättekö mitään muita hankintapaikkoja kuin Kurvila Ruoholahdessa? Hinta on siellä aika korkea... Voiko bravoja tilata suoraan Usastaa tai jostain muualta ulkomailta edullisempaan hintaan? Onko siis joku tilannut. Kyselin sitä suoraan Usan sivuilla annatusta s-posti osoitteesta, mutta eivät ole vastanneet.
Tällä palstalla on käyty jonkin verran keskustelua bravoista. Tietoa liikkuu kuitenkin vielä aika vähän, koska menetelmä on Suomessa melko uusi. Minä (aa-rintaisena) olen miettinyt voisiko tässä olla ratkaisu mieltäni vaivanneeseen "rinnattomuuteen". Toivoisin teiltä, hyvät Kanssasisaret lisää kokemuksia ja tietoa aiheesta. Toivoisin nimenomaan käyttäjiltä kokemuksia. Tässäpä teille muutamia kysymyksiä, olisin tosi iloinen, jos viitsisitte vastata ja auttaa näin päätöksenteossa... Ensinnäkin kuinka näkyvä tämä systeemi on? Voiko sitä käyttää päivällä esim. töissä? Aiheuttaako laitteen käyttö kipua? Osaako se kanssa nukkua? Millaisia tuloksia olette saaneet? Sitten vielä tärkeä kysymys: Tiedättekö mitään muita hankintapaikkoja kuin Kurvila Ruoholahdessa? Hinta on siellä aika korkea... Voiko bravoja tilata suoraan Usastaa tai jostain muualta ulkomailta edullisempaan hintaan? Onko siis joku tilannut. Kyselin sitä suoraan Usan sivuilla annatusta s-posti osoitteesta, mutta eivät ole vastanneet.
Vastaukset 54
Vanhimmat
siluetin sivuilla, siellä on tietoa bravasta. Itse tilasin asiantuntijalta esitteen tuotteesta. Hänen nimensä kyllä on ko. sairaalan sivulla. Itse en päätynyt kylläkään tähän ratkaisuun, kyselin kyllä ihan lääkäriltä tästä asiasta. Päädyin siihen tulokseen, että tulevaisuudessa rintaani kohottavat kylläkin silikoni implantit. Minusta järkevin ja parhain vaihtoehto.
MOI!
Kiitos vinkistä ja kommenteista. Olisi tosi mielenkiintoista kuulla miksi olet päätymässä silikoneihin bravojen sijaan, kun itsekin olen asiaa miettimässä? Sanoiko lääkäri niistä mahd. koituvan esim. jotain terveydellistä haittaa?
Lääkäri sanoi minulle suoraan, jos on pienet rinnat niin tulos ei olisi halutun näköinen ja ryhtiä/muotoa niihin ei saisi paljoa. Terveydellistä haittaa niistä ei varmaan koidu. Kudostahan se brava kasvattaisi n. yhden tai ehkä kahden kuppikoon vran. Ja minusta olisi hankala pitää niitä isoja kuppeja 10h/pvä yhtä jaksoisesti. Päivällä niitä on hankala pitää missään ihmisten ilmoilla, niin suuret ne olisi. Tärkeintä minun mielestäni on se muoto ja kohotus, jota saa vain implanteilla. Olen minäkin miettinyt ja ottanut asioista selvää ja punninnut mielessäni eri vaihtoehtoja ja tullut siihen tulokseen, että silikonit ovat minun juttuni, jos haluaa todella kauniin muotoiset rinnat.
Olin joku aika sitten menossa hakemaan itselleni nämä bravat mutta onneksi tulin järkiini..
ensinnäkin olen mahalla/kyljellänukkuja ja tiedän että olisi lähes mahdotonta nukkua selällään joka yö ja vielä miettiä josko kupit vuotavat tms. Eli unettomia öitä olisi reilusti tiedossa..lisäksi jos vertailet noita eri maiden sivustoja niin huomaat kuinka niistä saatu tieto vaihtelee. Toisissa esitteissä puhutaan 10 viikon käytöstä, toisissa jopa 16 viikon! ja tietysti parempi mitä pidempiä yhtäjaksoisia aikoja pystyt näitä päivässä pitämään. Tuo 10 tuntia on siis minimi, tulosten saamiseksi pitäisi luultavasti pitää kauemmin. JOKA PÄIVÄ!
Toiseksi, nuo ilmalukot eivät ole kovin kestäviä mitä olen keskustelupalstoilta lukenut. Jos se siis hajoaa oltuasi esim. 2 kk näiden kanssa ja joudut pitämään lukon vaihdosta johtuen tauon menetät monia viikkoja rintojen kasvussa. Tai jos jostain syystä et voi pitää yhtenä yönä näitä on takapakki mielestäni kohtuutonta ajatellen siihen mitä on jo läpikäynyt.
Vielä..tilasin briteistä esittely-cd:n jossa oli yli 50:n naisen kuvia ennen ja jälkeen hoidon. Ja meinasi kyllä leuka loksahtaa kun näin kuvat. Jos en olisi tiennyt "hoidosta" niin en olisi nähnyt rinnoissa mitään eroa!! pientä turpoamista ehkä jonka varmasti vain asianosainen itse huomaa/tuntee. Ei siis tod. mitään näkyvää eroa! tuollaisen takia en todellakaan halua käydä moista rääkkiä läpi.
Tässä siis näitä argumentteja miksi päätin bravat unohtaa. Niin ja tietysti tuon kalliin hinnan vuoksi myös. Jos joskus haluan isommat rinnat niin menen leikkaukseen.
Tosiaan jos päädyt (kaikesta huolimatta) bravoihin niin halvimmalla pääset kun tilaat esim. suoraan jenkeistä Ebayn kautta. Sivuilla mydään sekä käyttämättömiä, mutta testissä "kärähtäneitä" bravoja jotka on uudelleen koottu ja testattu. Näile tulee jonkun viikon takuu bravalta. Ja sitten voit tilata yksityiseltä mutta luulen että käytetyt kupit voivat olla huono vaihtoehto- samoin tuo ilmalukko-ongelma. Huomaa kuitenkin että näihin hintoihin tulee tullimaksut alvit päälle.
Ja tuohon "näkymättömyyteen". Kupit ovat kyllä niin kookkaat että et varmasti voi pitää niitä päivällä esim. töissä ilman että saavat huomiota..
ja seksielämän voi pistää melkoisen jäihin 3 kk:ksi- ellei miehesi saa jotain kicksejä kuppejaan varovasta naisesta..;=)
HEIPPA!
Kiitti miljoonasti näistä tärkeistä ja asiaa valoittaneista kommenteista ja vinkeistä:)! Myyjältä kun ei tahdo saada kuin postivista kommenttia... Täytyy edelleen jatkaa tiedonkeruuta ja asian harkitaa. Jos jollain on hyviä kokemuksia bravoista, niin niitäkin olis tietysti mielenkiintoista kuulla.
Mainitsit viestissäsi keskustelupalstoista ko. aiheesta. Olisiko Sinulla/jolla kulla muulla laittaa linkkejä esim. brittisivuille/jenkkisivuille. Miten esim. sait tilattua esittelyvideon, josta puhuit? En oo oikein onnistunut omilla tiedonhauillani löytämään. Lähinnä ruutuun rävähtää tietoa fiat bravoista... Edelleen Kiitos Paljon avusta!
Voisko joku kertoa mitä kaikkea tarvitaan, että voi aloittaa Brava-hoidon. Siis kupit ja Smart Box? Tarvitaanko muuta? Mikä on ilmalukko, onko se sama kuin Smart Box vai korvaako ne esim. jotenkin toisensa. Moni on sanonut, että ilmaluko menee helposti rikki. Millainen systeemi kannattasi hankkia esim. jos ostaa setin ebaysta?
saat tilattua siluetin kautta sellaiselta henkilöltä, joka myy näitä. Nimeä en mainitse, koska täällä ei saa mainostaa. Minä tilasin esitteen sieltä ja siinä on puh. nro, johon voit soittaa ja kysellä asiasta lisää, jos päädyt bravaan.
tuo brava on? Saako niitä kaupasta?
Nyt en yhtäkkiseltään muista mistä noita käyttäjien kommentteja luin, mutta olivat tosiaan joko jenkki/brittikäyttäjien kokemuksia. Kyllä googlesta pitäisi löytyä linkkejä hakusanoilla brava-breasts jne..kieltämättä kun niitä luki niin paljon tuntui olevan negatiivisia kokemuksia liittyen noihin jo mainitsemiini ongelmiin.
Ja se ilmalukko on muuten sama kuin smart box (joku kyseli tätä).
tuon esittelycd:n sain juuri tuolta virallisilta brava-sivuilta jossa pyysin lisätietoja tuotteesta brittisivustojen kautta (nämä jenkit eivät koskaan oikein suoraan vastanneet kysymyksiin). Suosittelivat vain kääntymään paikallisen suomalaisen toimittajan puoleen.
Voi toki lähettää cd:n sinulle jos annat e-mail osoitteesi- en tarvitse sitä enää..p-maksuja ei paljon mene noin kevyessä tuotteessa.
Siskoni on elävä esimerkki bravan tuloksista,lähtötilanne vaikuttaa kuitenkin hoidon kestoon. Tottakai vaatii tietyn elämäntilanteen että hoito on mahdollinen, mutta jos haluaa tarpeeksi niin eiköhän pysty ajankäyttöään muuttamaan väliaikaisesti kuten ihmiset ovat tehneet saadakseen haluamansa. Aion itse myös tehdä hoidon. Bravasta on tietyt faktat olleet kirjoittajilta hukassa!! 7 tuntia päivässä on se minimi mutta kaikki sen päälle 14:sta tuntiin asti on kasvuaikaa. Jokainen päättäköön itse miten paljon haluaa ja pystyy päivässä pitämään. Jos kasvutunteja on päivässä runsaasti niin tottakai se lyhentää vastaavasti hoidon kokonaisaikaa. Näistä riippuen vaihtelee se 10-16 viikkoa mitä on eri sivustoilta saatu. Jokaisen omasta tilanteesta ja ajankäytöstä siis riippuu tulokset.(kuinka sitoutuu bravaa tekemään.) Se vaatii paljon kotonaoloa kyllä koska kupit ovat näkyvät mutta kotona voi puuhastella ihan rauhassa niiden kanssa. Prosessi on hidas ja muutosluonnollinen 1-2 kuppikokoa. Tulos ei näytä silareilta vaan luonnolliselta rinnalta ja TUNTUU luonnolliselta silikooneihin nähden. Kudos on omaa eikä vaadi leikkauksen jälkeisiä sairaslomia tai uusintaleikkauksia. Hki:n toimisto on asiantunteva ja auttaa kaikissa kysymyksissä. Toivottavasti tästä oli apua.
rintojen muotoilua ilman leikkausta. Ja siluetin sivuilla voit nähdä mitä se tarkoittaa. Siellä myös henkilö, johon voit ottaa yhteyttä.
Olipa mukava löytää myös yksi positiivinen kokemus kielteisten kokemusten joukosta! Monenlaisia juttuja ovat ihmiset kokeneet "näiden vempeleiden" parissa puuhastellessaan. Ilmeisesti riippuu myös aika paljon henkilöstä millaisia tuloksia saa. (rasvaprosentti, kudostyyppi, kuinka sitoutunut on hoitoon jne...?)
mistä näitä bravoja saa ostettua?
Minulle ei tehnyt mitään Brava, eli otin sitten kuitenkin silikonit. Mutta jos joku haluaa sen vempeleen plus ne liivit, niin minulla olisi myytävänä halvalla. Se toimii tosin jenkkisähköllä (110W) eli tarvitset muuntajan ja pistinliittimen (jenkkien littopistikkeestä suomalaiseen pyöreisiin). Kuppeja minulla ei myöskään ole, mutta nehän ovat halvemmat ostaa itse kuin se sähkövempele. Jos olet kiinnostunut, laita joku sähköpostiosoite vastaukseksi. Olen nyt ulkomailla, mutta maaliskuussa pääsen Suomeen varastolle, jossa ao. vekotin on.
se vempele sinulla maksaa? Jos ostaa ne kupit, mistäs ne saa sitten?
En osaa sanoa. Eli jos ei tätä saada selville, turha sun on tuota mun vempelettä ostaa satasellakaan.
Niitä kuppeja voi ostaa juuri tuolta nettikaupasta, eBaysta. Esim. yhtiö myy pelkkiä kuppejakin huutokaupassa, koot tosin vaihtelevat eri huudoissa. Parempi varmaan kuin että ostaa käytettynä..
HEIPPA!
Kuten sanottu jo aiemmin harkitsen tässä edelleen kannattaako brava-rääkkiin ryhtyä... Tiedätkö sinä saako noita muuntolaitteita kuinka helposti Suomesta? Voisin harkita boxin hankkimista Sinulta(mikäli tähän hommaan ryhdyn), mutta ensin täytyy tietää kuinka helppo noi sähköjutut on hoitaa ja kuinka kalliiksi niiden hankkiminen tulee...
Muuntolaite joka muuntaa Suomen 240W virran jenkkikoneiden vaatimalle 110Wlle myydään lentokenttien tax freessä. Eli kun tulen Suomeen, voisin tietty ostaa sellaisen tullessani. Paljonkohan olisit valmis maksamaan? Heitin tosiaan kupit veks kun lopetin homman.
Ainakaan vielä keväällä Brava -yhtiö ei myynyt pelkkiä kuppeja, en tiedä, jos ovat nyt toimintaansa muuttaneet. Kannattaa katsoa tarkkaan, onko kaupassa kyse koko setistä vai vain kupeista, ja onko tavara käytettyä. Käytettyjä kuppeja ei todellakaan kokemukseni mukaan kannata ostaa ja muiden juttujen perusteella SmartBoxitkaan eivät kestä aina edes yhtä käyttäjää.
HEI!
Muuntolaitteesta: kyselit kuinka paljon olisin valmis maksamaan, jos toisit sellaisen tullessasi Suomeen... En oikein osaa sanoa, se riippuu paketin kokonaishinnasta! Suhtaudun lukemieni kirjoitusten perusteella melko skeptisesti bravan vaikuttavuuteen. Toisaalta voisin kuitenkin kokeilla, jos sillä kuitenkin olisi vaikutusta... Kuinka paljon pyydät smart boxista? Millaisessa kunnossa se on? Sitten haluaisin kysellä sinulta vielä brava-kokemuksistasi. Kuinka kauan käytit bravaa vuorokaudessa? Tuliko sinulle välipäiviä tms. jotka olisivat voineet vaikuttaa lopputulokseen? Kärsikö sinulla rintojen iho? Pystyikö bravaa käyttäessä tekemään esim. kotiaskareita? Haittasiko se nukkuessa? Kiitos paljon mahd. vastauksesta!
Olen itse Bravoja kokeillut ja niiden ostotavoista pitkän viestin kirjoittanut tuonne jonnekin. Hieman vielä vastauksia kysymyksiisi.
Eli ei, et voi pitää Bravoja julkisilla paikoilla, vaikka mitä väitettäisiin. Ne ovat valtavat ja jos käytät SmartBoxia, pitävät ääntä. Aina välillä, kun ilmaa pääsee kupeista ulos, se kuulostaa voimakkaalta pierulta.
Bravat eivät toimi rintojen mallin muokkauksessa kovin hyvin, ne lähinnä kasvatavat ja "täyttävät" jo roikahtaneita rintoja.
Mahdollisuus, että Bravat kestävät yhdellä käyttäjällä, saati sitten kahdella, on häviävän pieni. Uskokaa hyvät ihmiset minua, käytetyt kupit saattavat kuulostaa hyvältä idealta, mutta eivät sitä ole. Kuvittele, että saat postissa laatikon, joka sisältää kaksi räjähtänyttä kumi/muovimöykkyä, jotka ovat vieraan ihmisen hiessä ja kuolleessa ihossa. Mukana on ystävällinen viesti, joka huomauttaa, että kupeissa mahdollisesti olevat karvat ovat koiran, vaikka näyttävätkin ihmisen häpykarvoilta. Et voi pestä kuppeja, koska ne eivät enää toimisi. Heräät öisin rintojen kutinaan ja mietit, mikä ihossasi nyt elää. Käytettyjen Bravojen käyttäjän arkea.
Se kymmenen tuntia, joka tulisi olla kotona Bravaa käyttääkseen todella rajoittaa elämää. Koita ennen hankintaa olla vaikka viikon ajan joka ilta ainakin yksitoista tuntia kotona, astumatta ulos, käymättä suihkussa tai tapaamatta yhtäkään tuttavaa, lukuunottamatta niitä, jotka hankkeestasi tietävät. Aikaa ei voi käyttää esim. liikuntaan, koska Bravat pysyvät juuri ja juuri päällä normaaleissa tekemisissä. Ja totta kai koko ajan on nukuttava selällään. Ei ole helppoa.
Ja ajattele nyt jo valmiiksi mitä sanot tullissa kuppipakettiasi avaavalle virkailijalle, jolle joudut julkisella paikalla naama punaisena tavaamaan, mitä laitteella tehdään. Tätä en halua ajatella enempää, elämäni nöyryyttävin hetki:)
Lisää tietoa Bravasta saa, kun googlaa sanan BravArgh. Siten löytää käyttäjien ylläpitämälle sivulle, jossa on myös foorumi.
Kun käyttää Bravoja, on käytettävä todella umpinaisia paitoja. Kaikkien normaalien narutoppien/hihattomien paitojen kaula-aukko on niin suuri, että kuppien jättämän punaiset renkaat näkyvät. Ja ei, niitä ei voi peittää meikkivoiteella, tai selittää pyöräonnettomuudella. Kumpaakin olen kokeillut.
Hyvä puoli on, että Bravat eivät satu, vain kevyesti nipistelevät ja aamulla rinnat ovat siniset ja luulet niiden menneen kuolioon ja tippuvan pois. Parhaassa tapauksessa, huomatessasi niiden värin palaavan, tajuat, kuinka ihanat rintasi sittenkin ovat, pieninä, mutta kuitenkin ihonvärisinä.
Onnea yrityksellesi, jos Bravoihin päädyt. Henkilökohtaisesti, mitä enemmän ajattelen kaikkian rintojensuurennusyrityksiäni, sitä enemmän kadun, etten säästänyt rahojani ja ottanut silikoneja.
Ajattelin nyt vielä lainata tässä vanhaa viestiäni, jos jotakuta kiinnostaa eri tavat hankkia itselleen Bravat. Vasta myöhemmin huomasin, että Suomesta saa aloituspakkauksen alk. 1700€ tämä tieto muutti hieman näkemystäni Suomesta hankituista Bravoista. Älkää ihmeessä lukeko, jos ette ole tosissanne Bravojen hankinnassa, teksti on pitkä, yksityskohtainen eikä sisällä shokkipaljastuksia Bravoista.
"Oli vähän rahat tiukoilla (eli en olisi koskaan voinut ostaa Bravoja virallista kautta Amerikasta, saati sitten Suomesta), joten tilasin erikseen käytetyt kupit/domet (mikä ei ollut hyvä idea) ja ilmalukon eri Ebay -myyjiltä. Kupeista maksoin n. 180€ ja ilmalukosta n. 80€ (sis. postikulut, mutta ei veroja ja tulleja). Veroineen yhteishinnaksi tuli ehkä n.350€.
Ulkomailta ostettaessa tuotteet vaan tarvii
tullata... Elämäni noloimpia hetkiä, kun yritin selittää tullin tädille, mitä olin tilannut. Jos tilaa EU -maista, tältä nöyryytykseltä tosin säästyy.
Ostin itselleni käytetyt kupit ja ns. ilmalukon (Ebaysta), jolla imetään itse ilma ulos kupeista. Itselläni eivät toimineen, kun kupit menivät vähän huonoon kuntoon evätkä pitäneet painetta enää koko yötä. Eli kupit ovat roskiskamaa, mutta jos päädyt ostamaan manuaalisen ilmalukon SmartBoxin sijasta, niin laita viestiä tähän ketjuun.
Bravathan ovat mielettömän kalliit (tosin halvemmalla saat jos ostat osissa) ja kupit eivät oman kokemuksen mukaan kestä kahta käyttäjää. SmartBoxitkin ovat amerikkalaisten kekusteupalstojen tietojen mukaan hajonneet lähes poikkeuksetta ja niitä ei saa korjattua, jos ei ole Bravaa lailliselta jälleenmyyjältä tilannut. Ilmalukko ei taatusti hajoa, mutta ongelma on se, että kun kupit ovat kuluneet, voi paine karata yön aikana ja sitä ei huomaa. SmartBoxhan pumppaa tuollaisessa tilanteessa itse ilma ulos. Toisaalta taas ilmalukolla saa suuremman paineen, mikä on mahd. kasvun kannalta hyvä.
Nyt itsellä kokeilussa toinen laite, joka imee ilman ulos ja hellittä paineen vuorotellen. Lupaa tuloksia jo 90 min. päivässä. Katsotaan nyt miten sen kanssa käy... "
"Eli vaihtoehtoja on monta.
1.Jos ostaa Bravan Suomesta esim. Siluetista se maksaa tuhansia.
2.Jos ostaa BravaOnEbay -nimiseltä myyjältä Ebaysta,(se on siis Bravan virallinen nettimyyjä) saa tuotteelle jonkinlaisen takuun ja oikeuden ostaa uusia kuppeja jos tulee tarvetta. Kuitenkin, jos netistä tilattu tuote hajoaa, kestää aika kauan, ennen kuin saavat lähetettyä uudet osat Suomeen asti. Ja näin ostettuna lääkärin valvonta (joka tosin mielestän on turhaa) puuttuu.BravaOnEbayn setit myytiin muistaakseni yleensä n. 900$ hintaan johon täytyy lisätä postikulut 200$ ja Suomen verot (22% alv) sekä tullit (varmaan n. 10%).
3.Suoraan Bravalta USA:sta myydään myös ulkomaille settejä, joiden hinta on 1200€ (en muista, sisältyivätkö postikulut), johon lisätään jälleen verot ja tullit. Tähän hintaan saa lääkärin valvonnan netin kautta ja oikeuden tilata lisää kuppeja 300€/pari.
4. Jos tilaa epävirallisesti ja mahdollisesti osissa, niin kuin itse tein, saa halvimmalla, mutta ilman mitää takuita tai varmuutta siitä, että löytä uusia kuppeja jos tarvetta tulee.
Selitykseni alkaa olla aika massiivisen pituinen, mutta loppuyhteenvetona voisin sanoa, että mikäli olet valmis tilaamaan käytetyt/uudet Bravat ilman takuita ym. halvimmalla selviät, jos löydät ne ebay.co.uk :sta brittimyyjältä, koska silloin niitä ei tarvi tullata, postimakut on pienemmät ja arvonlisäveroa ei tarvi maksaa uudestaan (en jaksa uskoa, että Bravoja löytyisi vielä Suomen markkinoilta). Jos ostat osissa, niin kuin itse tein koht. huonolla menestyksellä, pääset vielä halvemmalla.
Että siitä vaan laittamaan tarjouksia... Kehotan kyllä kahdesti harkitsemaan käytettyjen ostoa. Paitsi että ne kupit on aika kauheassa kunnossa yhden käyttäjän jälkeen, eivät ne välttämättä enää pidä ilmaakaan. Laita lisää viestejä jos tulee vielä kysymyksiä, Bravargh niminen sivustokin tarjoaa hyvää tietoa, jos jaksat sanakirjan kanssa tapella:) "
mitä hirvitystä. Enpä henk.koht. rupeaisi moiseen rääkkiin. Tajuaahan tuostakin, että jos rinnassa ei ole alunperinkään mitään muotoa niin eihän sitä bravallakaan saa. Meinasin itse tilata tuon mutta onneksi järki voitti ja tulevaisuudessa otan silikonit.
MOIKKA NEA!
Kiitos sulle kokemustesi jakamisesta: olen varmaan lukenut tuntojasi bravojen käytöstä jo aikaisemminkin! Nämä kokemukset laittavat kyllä tarkkaan miettimään kannattaako moiseen ryhtyä!: Tosiaan: asiat riippuu aina siitä, miltä kantilta niitä katsoo: ovathan ne pienet ihon väriset rinnat paljon kauniimmat, kuin sinikseksi rääkätyt "kollegansa".
Niinpä, tuli ihan mieleeni erään Bravoja käyttäneen (käsittääkseni amerikkalaisen) naisen kirjoitus, jossa nainen listasi kymmenen syytä, miksi oli iloinen Bravojen ostamisesta. Kirjoittaja oli oppinut rakastamaan ihoaan hoideltuaan Bravojen aiheuttamia hiertymiä, tajunnut, kuinka hienoa on voida halata lapsiaan ilman, että välissä on parikymmentä senttiä muovia... Ekstrana listassa kerrottiin, että naisen mies oli ikuisesti kiitollinen siitä, mitä vaimo oli oppinut, kun oli muutaman viikon ajan imenyt suullaan Bravoista ilmat pois SmartBoxin hajottua. Kaikki siis vaatii vain oikeaa asennetta!
Siluetin lääkäri Stephan Dietzkin on sanonut, että Bravoilla todellinen kasvu on 1/4-1/2 kuppikokoa, ja kun se tulee reilun kymmenen viikon aikana, ei kasvua oikein edes huomaa. Itselleni Bravat, kuten kaikki muutkin kokeiluistani, ovatkin olleet lähinnä tapoja pitää "toivoa yllä". Nyt voin sitten joku päivä leikkauspöydällä maatessani ainakin tietää, että olen kokeillut kaikkia muitakin mahdollisuuksia:)
Jos nyt kuitenkin päädyt Bravat tilaamaan, kertoilethan täällä kokemuksistasi. Olen varma, että joillakin harvoilla Brava toimii ja totta kai kaikki tuo vaiva unohtuu jos ne rinnat lopulta saa!
rääkkiin rinnat joutuu varmaan ei ole terveellistä,mutta kukin tekee rahoillaan mitä haluaa
Ei todellakaan ole terveellistä!:)
Pahimmassa tapauksessa Brava ensin venyttää/turvottaa rintoja ja sitten kun turvotus laskee, tilalla on aivan entisen kokoiset, mutta roikkuvammat rinnat. Raskausarvista puhumatta.
Näin jälkeenpäin ajatellen, olen iloinen, että selvisin kokeilustani ilman suurempia vahinkoja.
Mutta mitäpä sitä ei ulkonäön eteen tekisi... Turhamaista, tiedän.
päivässä ei itseasiassa edes ole niin kovin paljon. Kahdeksan siitä menee jo nukkuessa. Eikä omat rintani ainakaan ole olleet siniset, jos ne tulevat sinisesksi, silloin alipaine on liian kova ja smart box silloin rikki. Itse olen pystynyt pitämään joka päivä vähintän 11h päällä eikä kyllä ole rajoittanut elämää millään tavalla. (viikonloppuina olen pitänyt enemmänkin) Tämä systeemi sopii sellaislle jotka eivät koe silikoneja sopivaksi vaihtoehdoksi itselleen. Vaatii sitoutumista, mutta se palkitsee, kunhan ei odota aa-kupin kasvavan dd:ksi. Suosittelen lämpimästi.
vieläkö löytyy kokemuksia bravoista? sinä, jonka sisko oli käyttänyt bravoja ja aiot myös itse käyttää, kertoisitko lisää kokemuksia ja kommentteja.. MIkä oli todellinen kuppikoon kasvu? kiitos vastauksista.. harkitsen todella brava-menetelmän käyttöä..en vain haluaisi hassata rahojani turhaan..leikkauspöydälle kun minua ei ikuna saa!
Heippa! Ostin itselleni brava-systeemin pari viikkoa sitten. Olen tyytyväinen ainakin toistaiseksi, kasvua huomaan jo nyt, aamuisin tietysti rinnat on turvoksissa (ah ihanat!) ja iltaa kohden taas normaalimmat, mutta muutosta on jo hieman. Oma kuppikokoni ennen lasteni imetystä oli B/C. Lasten jälkeen laihdutin ja rinnat alkoi tuntua tyhjiltä, kokoa A/B ehkä?
Systeemi on melko raskas, ja vaatii todellakin sitoutumista. Jokainen väliinjäänyt vuorokausi
(kun et ole kuppeja pitänyt) vie 5 vrk taaksepäin, joten on todellakin tärkeää että kupit ovat käytössä tunnollisesti.Varsinkin alkuun. Ensimmäiset yöt oli kyllä hankalia, mutta nyt jo menee ihan jees, on kyllä pitkä taival nukkua selällään, no kyljelläänkin onnistuu ja nyt parin viikon käytön jälkeen osaan jo vähän relata enemmän.
En todellakaan haluaisi silikoneja, pelkään ajatusta leikkauksesta, ehkä turhaankin, mutta minulle tämä on se tie, jonka kokeilen. Tuloksista voin kertoa vasta myöhemmin. Uskon todellakin todisteisiin ja onhan kudosta ja mm.luuta kasvetettu tällä menetelmällä jo vuosisatoja!! En todellakaan epäröi etteikö muutosta tapahtuisi. Toki silikonit ovat varmasti täydellisen kauniit, mutta bravahan nimenomaaan suositellaan kun rinnan muoto on jo hyvä, kun täytettä halutaan lisää. Ymmärtääkseni tämä sopii erityisesti rinnoille, jotka tuntuvat esim imetyksen jälkeen löysiltä, kasvavat melko tehokkaasti. Kiinteämmät rinnat eivät ehkä kasva niin tehokkaasti.
Ihmettelen tässä viestiketjussa olleita viestejä "sinisistä" rinnoista ja rinkuloista, jotka eivät poistu, mietin olivatkohan käyttäjiä oikeasti ollenkaan?? Rinnat ovat aamulla turpeat ja ympärillä on tietysti rengas, joka päivän mittään haihtuu. Käyn aamulla kuntosalilla ja suihkussa myös, ja pyyhe on riittänyt peitteeksi. Tosin kesällä en kyllä ennen puoltaapäivää myöskään matalaa toppia pukisi,rengas näkyy kuitenkin puoleenväliin rinta-kaula-aluetta, mutta kuten sanottu, vain joitakin tunteja irrotettuasi. (Siksi aloitin nyt kevällä, ei tartte kesällä sitten miettiä noita juttuja)
Laitan kupit illalla seitsemän ja yhdeksän välillä, menoja ja vieraita ei nyt sitten seuraavaan pariin kolmeen kk:een hirveästi ole :) mutta viikonloppunahan voi laittaa kupit vaikka illalla myöhään ja pitää sitten pidemmälle aamupäivään.
Kotityöt ja askareet sujuu oikein hyvin. Ei nää mitkään miellyttävät tosiaan ole ja pari ekaa päivää miehen kanssa naurettiin tälle dolly parton-kuppijutulle, mutta nyt mun asenne on että hitto vie, jos tällä saan entiset rintani takaisin ja ehkä lisääkin, niin en epäröi hetkeäkään että luovuttaisin!
Ehdottomasti suosittelen Suomesta hankintaa, jolloin sulla on tuki ja turva jos jokin hajoaa, eikä todellakaan ole niin kalliit kun joku puhui, se aloitus on sen 1800 ja mahdolliset uudet kupit 400-500. Sen se maksaa. Kuppeja on tosiaan voi kuvitella käytettynä hankittavaksi, ympäröivä paksu silikonikenno kyllä kärsii käytössä vähitellen.
Tiedän tapauksen, jossa ekan kymppiviikon jälkeen eräas haluaa jatkaa vielä isommilla kupeilla toisen kymmenen viikkoa, joten tulos on kyllä varma, 1-2 kuppikoon toiveella. A:sta DD:hen ehkä on ei-realistinen haave kuitenkin. (ja ainakin helvetin pitkä ja raskas)
Kysy jos jotain tulee mieleen, vastailen ihan mielelläni!
Mistä hankit bravasi? Itse en löytänyt kuin siluetin ja bravan sivut.. Jommasta kummasta? Olen aika varma että aion kokeilla, joko nyt ennen kesää tai vasta syksyllä. Ainoa mitä voin hävitä on muutama tonin rahaa..vai? Onko menetelmässä jotain riskejä? Raskausarvet yms.? Voisimmeko mahd. vaihtaa meiliosoitteita, olisi kiva tietää myöhemminkin edistyksestä ja tuloksista?
Brava-sivuston kautta sain suomen myyjän puhelinnumeron, otin yhteyttä puhelimitse ja kävin "opastuksessa". Suositeltavaa on käydä ensin ultrassa (mammografiassa) tutkimassa ettei ole esim rintasyöpää ettei aleta kasvattaa vääränlaista kudosta.
Riskejä ei muutoin ole, kudosta vaan kasvattelemaan! Hinta aloituspaketille on tosiaan se n.1800 ja mahdollisesti joutuu ostamaan vielä uudet suuremmat kupit,(n.400-500 eur)Itse joudun jo pian hankkimaan uudet myös, aloitin koosta M, joka ollut tosiaan sen pari viikkoa käytössä.
Raskausarvista on mainita, että jos on kovin suuret, ei suositella bravoja. Itselläni on imetysten jälkeen vähän raskausarpia (jo ihan vaaleita) nännien ympärillä ja vähän jännitin, miten reagoi. Aamulla kun poistan kupit, ne ovat vähän pinnassa koholla, mutta palutuvat heti normaaliksi alta tunnin. Jos oikein helposti saa raskausarpia, kai niitä periaatteessa voisi syntyä tässä, mutta sen verran hidashan systeemi on, kun 3kk ja enemmänkin systeemiä käytetään, joten en kyllä usko, että aiheuttaa. Itse sain raskausarvet tullessani synnytyksen jälkeen sairaalasta kotiin, kun maito pakkautui rintoihin niin äkisti, eli yhdessä illassa :(
itse uskon ja näen jo tulosta näinkin lyhyen käytön jälkeen, tietenkin vasta sitten myöhemmin näkee mikä jää. Maahantuoja sanoi hetkeäkään empimättä, kun kysyin että "heitänkö rahat hukkaan ehkä", että ET HEITÄ, tulosta tulee täysin 100% varmuudella. Tietenkin pitää olla realistiset odotukset, ettei nyt DD-tä ihan hetkessä odotella :)
Senkin olen ajatellut, että kun nämä vehkeet on hankittu (liivit, moottori ym.), voin toistaa hoidon vaikka uudelleen myöhemmin, ostaa sitten vaan uudet kupit, niitähän tosiaan saa sitten vaikka netistä tilattua.
Vois vaihtaa sähköposti-osoitetta, kuinka toimitaan?
kiva kun viitsit vastailla..mitenhän ton osoitteen vaihtais ettei ihan koko maailma näkis.. pitäis mennä johonkin chattiin samanaikasesti ja sinne hlökohtaselle juttelusivulle.. ehdotuksia.. oon koneella yleensä iltaisin töitten jälk.. 17.oo eteenpäin.. ja syynäilen kun oot tänne laittnu viestiä..vois sopia vaikka ajan ja päivän että näkis jossain palstalla..? sekavasti selitetty?
Olen iltaisin mahd koneella. Jos satut katsomaan tänään nyt illalla tätä niin tavataaan vaan tuolla chatissä kuten sanoit..pidän tässä koneen nyt auki. Koitan päästä chättiin sisään nimellä tyttö30 tms..jotta tunnistat... :)
Jos ei tänään onnistu niin esim huomenna klo 20.00? tai sitten ti uudestaan taas..
Missasin eilen sun viestin mutta tänään oon sitte passissa! eli terveys-chatissa klo 20:00 ja oon nimimerkillä n21 ja jos en sillä niin koitan sitten huhuilla että minä olen minä..!? :)
laitoin sulle sähköpostia siihen antamaasi osoitteeseen!
HEIPPA!
Oon pitkään ollut poissa netin äärestä ja missanut nämä mielenkiintoiset keskustelut! Kiitos sinulaa tyttö 30v bravat päällä rohkaisevista kommenteistasi. Itse olen edelleen harkintakannalla, mielipiteet kun näyttävät jakaantuvan bravoista kahteen. Luettuani kirjoituksesi alkoi taas vähän kutkuttaa: voisikohan tästä menetelmästä kuitenkin olla apua... Itse olisin tyytyväinen pieneenkin (mutta kuitenkin omin silmin havaittavaan) muutokseen. Olisi mielenkiintoista kuulla sinulta nyt, kun aikaa on hieman kulunut, että miltä tilanne nyt näyttää? Itseäni huolestuttaa lähinnä yöt: olen vatsallaan nukkuja ja pohdin, miten osaan vaihtaa asennon ihan erilaiseksi. Lisäksi sängyssämme on kaverina muksumme, joka voisi vähän ihmetellä äidin kummallista yövarustusta... Olisi kiva kuulla vielä sinun ja muidenkin näkemyksistä ja kokemuksista!
Moi!
Kävin tutustumassa bravoihin Ruoholahdessa torstaina. Perjantaina tein päätöksen ja tilasin systeemin. Se tulee postissa, ja on siis perillä ens viikon alussa! kerron omista kokemuksistani heti kun niitä tulee! :)
MOIKKA!
Kiva kun vastasit. Taisi silmät hyppiä rivillä väärin ja sekoitin Sinut henkilöön, joka kertoi kokemuksistaan aiemmin. Joka tapauksessa, olisi mukava kuulla sinun (kuin myös tämän toisen ja muidenkin) kokemuksia! Onnea "uusin rintojen" kasvatukseen!!!:)
heipsan..bravat oli viime yön päällä ensimmäistä kertaa! Aluksi päälle pukeminen ja asettelu tuntui vaikeelta..mutta luonnistui lopulta..ja varmaan ajan myötä luonnistuu helpomminkin. Aamulla rinnat oli ihanan turvoksissa, näin iltaa kohden turvotus laskee mutta sitten laitetaankin taas kupit päälle. Vähän käyttäneenä voin kyllä suositella, jos löytyy aikaa ja sisua sitoutua tähän hommaan. Kun käyttökertoja on enemmän voi kertoa enemmän kokemuksia..kysy jos tulee kysymyksiä, vastaan mielelläni jos vaan osaan. :)
MOI!
Kiva kun kerroit ekat kokemuksesi. Olisi tosiaa mukava kuulla miten menee jatkossa! Aurinkoista kevättä!
Minulla olisi kyseinen laite kaupan, mikäli joku on Bravasta kiinnostunut. Se on lähes käyttämätön koska itselleni herkkäihoisena aktivoitui ihottuma heti muutaman käyttökerran jälkeen ja ajattelin näin ollen systeemistä luopua.
Hinta alkuperäisenä oli 1780e ja myisin laitteen eniten siitä tarjoavalle.
Sähköpostiosoitteita tälle palstalle, niin otan yhteyttä kiitos.
vielä..
Hei riikka123 ja muut asiasta kiinnostuneet.
Itse AA-kuppikokoisena olen aina haaveillut leikkauksettomasta hoidosta, jolla rintakudosta saisi kasvatettua. Silikoneja en ole koskaan halunnut harkita, mutta tyytymättömyys omaan naisellisuuteen on saanut minut harkitsemaan myös tätä vaihtoehtoa. Kun vajaa vuosi sitten silmiini osui brava-sivut, innostuin ajatuksesta. Otin yhteyttä kurvilaan, nostin kahden vuoden säästöt tilitä ja ostin laitteen.
Valitettavasti minun kohdallani laite ei ole toiminut, eikä tule ehkä toimimaankaan. Kun muutoksia ei alkanut tapahtua, otin yhteyttä asiakaspalveluun ja minua kheotettiin olemaan kärsivällinen ja jatkamaan hoitoa. Mielestäni laite on sen verran uusi suomessa, että edes myyjät eivät ole tietoisia kaikista riskeistä tai vaikuttuksista mitä hoidolla voi olla.Tokihan riskit syöpäsolujen kehittymiseen lisääntyvät väistämättä, mitä pidempään laitetta käyttää. Laitetta ei myöskään voi käyttää mielestäni töissä, sillä kupit ovat isot ja näkyvät. Nukkuminen on aluksi hankalaa, mutta siihen kyllä tottuu. Pahinta on, että sosiaalinen elämäsi rajoittuu takuuvarmasti, sillä joudut käyttämään laitetta joka vuorokausi 10-14 tuntia ja käytön välissä saisi olla max.14 tuntia..eli viikonloppumenot voi unohtaa, samoin kaikki, mikä estää käyttämästä joka yö laitetta. Yksikin hukkayö tai muutamalla tunnilla siirtynyt käyttö hidastaa hoitoa 5 vrk. Nyt olen viemässä asiaa kuluttanavalituslautakuntaan, sillä maksettuani 2250 euroa ja käytettyäni 23 viikkoa kuppeja aina klo 20-07 joka ikinen vuorokausi, olen erittäin pettynyt siihen, että pysyvää rintakudoksen kasvua ei ole tapahtunut. Syyksi minulle on nyt sanottu, että harrastan liian paljon urheilua ja rintakudokseni on liian tiheää. Pitäisikö siis lopettaa liikkuminen ja lihottaa itseään muutama kilo että hoito onnistuisi? Ei kiitos! Tämän olisin halunnut kuulla jo ennen hoidon aloitusta.
-Pettynyt-
oletko saanut mitään vastausta kuluttajaviranomaisilta? itselläni on suht kiinteät aa-kupit (tai eihän ne roikkuakaan voi kun ovat niin pienet nysät) ja olen harkinnut bravan ostoa, mutta pelkään sen menevän hukkaan. jos joku teistä,joka aloitti bravan käytön kuukausia sitten lukee tämän viestin, kertokaa toki kokemuksia! :)
Aloitin bravojen käytön reilu kolme kuukautta sitten..
Eli olen pitänyt bravoja nyt neljätoista viikkoa. Tuloksia on tullut kovin minimaalissesti. Pikkuhiljaa alkaa tuntua että olen heittänyt rahani kankkulan kaivoon.
Halusin uskoa, ja haluan edelleen, että tästä olisi minulle apua, että rintani kasvaisivat,
edes siihen a-kuppiin.
Tiedän että kasvu riippuu monesta asiasta, kudostyypistä, rasvakudoksesta, hoidon intensiivisyydestä ja hoitoajasta..ym.
Mutta silti ottaa päähän!
Miksi minulle ei voi kasvaa rintoja?
Miksi minä?
Taas yksi kesä tulossa ja kyllä ahdistaa, nyt vielä enemmän, rinnat on edelleen pienet ja olen 2000€ köyhempi.. =(
Moni on sanonut että hanki silikonit,
minulle se ei valitettavasti ole mahdollista. Pitkäaikaissairauteni takia en voi altistaa itseäni moiselle leikkaukselle ja mahdolisille tulehduksille ym. sen jälkeen.
Niin kovasti toivoin ja niin kovasti petyin.
Pidän silti bravoja vielä kaksi viikkoa, juhannuksena heitän ne kirjaimellisesti sinne kankkulan kaivoon!
sitten kävi? heititkö systeemin kankkulan kaivoon? :/
hei ootko siis vienyt sen asian kuluttajalautakuntaan?
Itse olin 19kun ostin tän systeemin ja tosiaan, laitoin likoon sen kaks tonnia rahaa, mikä oli (ja on edelleen) paljon! Mulla on pienet rinnat osittain siksi että rasvakudostakaan ei ole kauheasti, ja urheilen myös paljon. Jotenkin nyt pistää vihaksi ajatella niitä tätejä siellä, että mikseivät ne puhuneet tällaiselle teinitytölle järkeä. Opastus oli kaikinpuolin vähän epämääräistä ja hmh. En soisi sen firman saavan enää keneltäkään rahaa.. tulokset on kyllä sen verran laihanlaisia, että menetelmä on kyllä aivan liian kallis siihen nähden..
Olen itsekin miettinyt, että pitäiskö tästä tehdä joku isompi hässäkkä, se on kuitenkin niin paljon rahaa... Niin, että teitkö jonkun valituksen ja saitko jotain vastausta Dissapointed?
Miten sulla kävi saitko rahojasi takaisin?olisi kiva kuulla sinun tarinasi.
Aloitin bravojen käytön noin vuosi sitten. Varasin ajan hoitolaan ja lähdimme ajamaan mieheni kanssa Helsinkiin päin. Menimme ovelle, ja hoitolan täti käännytti mieheni pois ovelta, koska hoitola on tarkoitettu vain naisille (vaikka brava sivuilla mainostetaan bravaa myös miehille) ja paikan päällä oli naisia. En voinut uskoa, että mieheni käännytetään ovella pois kun olemme ajaneet paikan päälle satoja kilometrejä!Miehelleni sanottiin että "voithan sä mennä jonnekkin kahville sillä aikaa". Todella törkeää. Hoitolassa oli kuitenkin ihan erillinen huone, jossa ei ollut muita ihmisiä ja sinne olisi ihan hyvin voinut tulla mukaan.
Aviomieheni on minulle tärkeä tuki tälläisessa tärkeässä asiassa ja hän osaa kysyä sellaisia kysymyksiä mitä ei aina tule mieleeni kysyä. No myyjä teki tehtävänsä, osasi myydä tuotteensa minulle (tyhmälle), enkä muistanut kaikkia kysymyksiä kysyä, mitä olisi pitänyt.Täti vakuutti että minulla on sopivasti rintaa ja että saan niillä yhdillä kupeilla a:sta c kupin. Ei siis tarvitse ostaa uusia kuppeja missään hoidon vaiheessa.
Aloitin hoidon joulukuussa 2006. No, kun ensimmäisen kerran laitoin bravan kotona päälleni, huomasimme mieheni kanssa, että nännit olivat todella lähellä kuppia, ja aamulla herätessäni, nännit olivat turvonneet ihan kokonaan kuppiin kiinni. Jonkun aikaa kerkesin pitää bravaa ja soitinkin hoitolaan ja kerroin että nännit ovat melkein kiinni kupissa (nännit eivät saisi missään tapauksessa osua kuppiin hoidon alussa)mutta hoitolan täti ei sanonut minulle missään vaiheessa että silloin on väärä kuppi käytössä ja että se pitäisi vaihtaa, hän vain sanoi että jatkakaa hoitoa. Kerkesin pitää bravaa 20 viikkoa, kunnes soitin hoitolaan, ties kuinka monetta kertaa ja kerroin, että en ole saanut tuloksia ja että nänni on kiinni kupissa. Tämä oli eri täti hoitolassa ja ihmetteli suuresti, miten heillä on voinut käydä tälläinen moka. Ehdotin hänelle tapaamista, koska halusin jutella tilanteestani. Tapasimme ja tällä kertaa miestäni ei käännytetty ovelta.
Tilanteeseen kuulemma vaikutti se, että olin pitänyt ehkäisypillereistä kuukauden tauon, että sen takia kasvuprosessi on takkuuntunut. EI EI EI! Siis HEhän minulle alunperin myivät väärät, liian pienet kupit ja eivät sanoneet että pitäisi ostaa uudet! Taas laitetaan syyt asiakkaan niskoille!!
No, hän sai meidät ostamaan isommat kupit, jolloin kasvua alkaa varmasti tapahtua. Ajattelin, että pakko on kokeilla loppuun asti, kerta on tähän ryhdytty.
Ensimmäisen hoidon jälkeen, olin niin turhautunut, että pidin taukoa, ennenkuin aloitin tämän toisen hoidon. Vietin kesän ja syksyn ilman bravaa, voiko elämä olla niin ihanaa, vapaus!
Toisen bravahoidon aloitin marraskuussa 2007. Tein ihan varmuuden vuoksi excel taulukon pidetyistä tunneista, jotta voisin seurata kehitystä ja tuntien keskiarvoa. Ja varmuuden vuoksi olisi todistusaineistoa siitä, että olen varmasti pitänyt minimissään 10 tuntia joka päivä.
Nyt on takana noin 3kk isoilla kupeilla ja aion lopettaa tämän pelleilyn. Kaiken kukkuraksi, nännini ovat suurentuneet melkein kaksinkertaisiksi, syynä varmaan liian pienet kupit, ei ole kivan näköistä.
Syyt miksi en jatka enää hoitoa:
1. Smartbox meni tänään rikki = uusi smartbox 300 euroa!
2. minkäänlaista eroa emme ole huomanneet, rinnat eivät ole illalla yhtään isommat kuin aikaisemminkaan(vaikka olen jo puoli välissä!) 3. hoitoon on mennyt yhteensä kohta 1 vuosi, enkä usko että se on kovinkaan terveellistä.
4. hermot ei kestä
5. sosiaalinen elämä kärsii
6.ei voi mennä yökylään, kaikki reissut mm.sukulaisreissut pitää perua
7. meille ei voi tulla yökylään
8. selitykset ja valheet ystäville,sukulaisille ja tutuille
9. ei voi pitää paitoja,joissa on vähääkään kaula-aukkoja, koska punaiset renkaat kehystävät rintakehää
10. rahaa on mennyt jo noin 2500 euroa, samalla raha määrällä olisin päässyt leikkaukseen
11. naisellisuus/seksikkyys häviävät
12. Pientä ihottumaa
Syitä löytyisi vielä varmasti vaikka kuinka paljon, mutta en jaksa kirjoittaa. Ne selviää sitten kokeilemalla!
En ole kertonut tästä kuin parhaalle ystävälleni ja tietenkin mieheni tietää tästä.
Itse jaksoin näinkin kauan hoitoja, koska en ole sellaista tyyppiä, joka bilettää joka viikonloppu ja sitouduin tähän niin paljon, koska en halunnut että rahat menevät turhaan.
Siis miettikääpä tarkkaan, jaksatteko kokea kaikkia näitä asioita mitä kirjoitin.
Olen päättänyt, että jos joskus haluan isommat rinnat, menen leikkaukseen. Se kestää lyhyemmän aikaa. vaikka kipuja tulee ja yöunet menevät, uskon, että ajattelen silloin, että tämä oli kannattavampaa ja ainakin tässä on VARMA tulos.
Mulla Brava toimi ja olen näin jälkeenpäin todella onnellinen siitä pienestä kasvusta, joka tapahtui (A-> pieni B). Kasvua ei tapahtunut senttimetreissä paljoa, mutta itse huomaan, että rinnat ovat täyteläisemmät ja sopivat paremmin kroppaani. Plussaa on myös rintojen malli: brava täyttää koko kupin alueelta. Silikoneja en eläissäni olisi voinut kuvitella hankkivani, joten tämä oli minulle ainoa vaihtoeho minulle.
Tähän asti kuulostaa siis mainokselta, mutta kyllä se pumppaaminen oli käytännössä hirveää!!! Ajanjakso, jonka mielelläni unohdan. Muut ovatkin jo maininneet nukkumisvaikeudet, sosiaalisten suhteiden rajoittuminen jne. Elämä pyörii vain bravan ympärillä. Muutaman kerran meinasin heittää kesken menemään. Pidin sinnikkäästi joka yö 10-14 tuntia (yleensä sen 14) lähemmäs 5 kuukautta. Miettikää mikä aika!!! Silti oli pakko kirjoittaa, jotta ne tytöt, jotka kaipaisivat vain hieman täytettä rintoihinsa, kokeilisivat ennen tätä kuin ryhtyvät...no miten sen nyt kauniisti sanois, silpomaan itseään. Silikonithan ei tarkoita vaan sitä yhtä leikkausta, jossa ne kumit laitettaan, vaan sitä sitoutuu loppuelämkseen mahdollisiin uusintaleikkauksiin. Kävin ennen bravan hankkimista mammografiassa tarkastuttamassa rintani ja lääkäri oli epäileväinen systeemin toimivuudesta, mutta sanoi "ettei tuosta nyt vaarakaan ole" (kunhan siis tutkituttaa rinnat ennen). Tsemppiä.