niin, muistaako kuukaan, että äänestettiinkö suomen liittymisestä eu:hun 1994? ja jos, niin mitä? kun meillä on tullu keskustelua ja kaikki muistaa eri asioita.. :)
muistaako kukaan?
että äänestettiinkö
16543
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Kansanäänestys oli -94. http://www.vaalit.fi/15896.htm
Äänestyksessä kysyttiin että hyväksytkö liittymisen saavutetun neuvottelutuloksen mukaisesti.
Koko äänestys oli suuren luokan teatteria ja huijausta: muutamia viikkoja sittenhän paljastui, ettei äänestyshetkellä ollut vielä olemassa saavutettua neuvottelutulosta. Ainankin maatalouskysymykset olivat edelleen auki, vaikka ministeri televisiossa kansalle muuta valehteli!
Kansa äänesti väärin?
Se sopimus, jonka mukaisesti hyväksyttiin, tuli kuitenkin lopulta voimaan. Eli kansa äänesti siis ihan oikein perustein. Turha tuota väärätvaalit paskaa jauhaa enään...
Kansa teki valintansa niiden tietojen pohjalta, jotka valtiojohto sille oli käydyistä neuvotteluista antanut.
Koska nyt on paljastunut, että nuo annetut tiedot olivat tahallisesti vääristeltyjä, ei voida puhua rehellisistä vaaleista. Myöskään kansan mielipide jäsenyyteen ei tullut aidosti mitatuksi.
Äskettäin julkaistun kyselyn mukaan tänä päivänä kansa olisi äänestänyt toisin. Ehkäpä tuo johtuu siitä, että nuo valheet ovat nyt tulleet julkisuuteen ja käytettävissä on enemmän todellisuuteen perustuvaa tietoa päätöksen tueksi.
Ei pidä paikkaansa. Ministeri mm valehteli, että neuvotteluissa sovitut maatalouden tukipaketit olisivat pysyviä. Eivät olleet, kuten nyt on nähty!
Jos tuo olisi kerrottu reilusti äänestyshetkellä, olisi tulos todennäköisesti ollut toinen.
siinä et ihmiset on nyt oivaltanut mikä riisto järjestö tuo EU on,siksi ei haluttais siihen,kyllä se äänestys tulos olis ollut aikanaan sama mitä nyt kun olis kerrottu mistä äänestetään ja mikä on homman nimi.
Ihmiset mitään ole oivaltaneet. Enemmistö kansasta haluaa edelleen pysyä tässä.
A) Tämä on täysin turhaa jossittelua B) Kansanäänestyksen tuloksen leimaaminen _vääräksi_ on
demokratian vastaista.
Onko sitten demokratian mukaista äänestyttää neuvottelutuloksesta, jota ei ole olemassakaan? Entä tahallinen väärän tiedon antaminen? Minusta puhutaan vaalivilpistä ja tahallisesta harjaanjohtamisesta.
Ihmiset ovat oivaltaneet, mistä EUssa on kyse, eivätkä enää haluaisi liittyä siihen, jos uudestaan saisivat valita.
Mielestäni se, että kansa laitetaan äänestämään sopimuksesta, jota ei saa nähtäväksi, on täydellinen farssi ja demokratian halveksuntaa. Vielä naurettavammaksi asian tekee se, että useat kansanedustajat ilmoittivat ennen kansanäänestystä, että he äänestävät jäsenyydestä eduskunnassa kansan enemmistön kannan mukaan. Kansanäänestys pidettiin, jotta eduskunnassa riittäisi 2/3:n enemmistö. Tätä menettelyä monet asettuivat vastustamaan perustuslakivaliokunnassa:
"Legitimiteettivajeen poistaminen kansanäänestyksellä on kyseenalaista, koska kansanäänestyksessä edellytetään kannanmäärittelyä neuvoteltuun sopimukseen. Tämä ei oikein ole mahdollista, ellei ole lukenut koko sopimusta, sen tulkinnoista puhumattakaan."
Osuit naulankantaan.
oleva seikka! Mutta mitä se tarkoittaa kun Eduskuntakin on syyllistynyt muotoseikkavirheeseen eikä 4/5 määräenemmistöstä ole äänestetty? Onko koko sopimus laiton? Miksi maksuja maksetaan? Miksi euroja käytetään, mihin se perustuu? Valtaa ei ole voitu siirtää, koska valta on jakamaton. Koko tilanne on täysin absurdi. Se on kuin kauppasopimus ja Perustuslain ulkoistussopimus ilman juridista valtuutusta. Miksi kukaan ei tee mitään asian oikaisemiseksi?
Tietääkö kukaan missä mennään??
muista että siitä olis äänestetty, eikö se mennyt sillain et joku päsmäri vaati hallituksessa kansanäänestystä ja aho muut jehut sanoi et ei kannata tämmöisistä pikku asioista tehdä kansan äänestystä,näin minä muistelisin sen asian.
Hienosti muistettu. :) Ja taustojen selvittäminen ei sitä paitsi edes kuulu palstan luonteeseen.
muistan,vai onko siitä sit äänestetty ihan tuolla "liitytäänkö eu:hun" nimellä?
niin ei kuulu? Tottakai kuuluu!Mikäs diktaattorin alku sinä olet?
joku muisti.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=114&conference=1000000000000008&posting=20500000000395347