Vielä lokakuussa Halosen gallup-kannatus oli 61 % virhemarginaaleineen.
Nyt se realisoituna on enään 43.8 %, joten alamäki on verrattavissa syöksykierteeseen.
Kuten tunnettua, niin alamäen oikaiseminen on vaikeaa muutenkin kuin juopotellessa. Kun otetaan huomioon sekin tärkeä seikka, että alamäki Halosella kulminoitui juuri suoriin TV tentteihin, ja niiden epäonnistumisiin, niin kahden viikon kuluttua meillä saattaa hyvinkin olla uusi presidentti.
Halonen häviää ainakin tulevat TV tentit, ja kestääkö Halosen heikko itsekuri, vai menettääkö hän lopullisesti malttinsa sekä itsehillintänsä, niin että lopullisesta presidentin ratkaisusta tuleekin pelkkä farssi Halosen osalta.
Nyt se realisoituna on enään 43.8 %, joten alamäki on verrattavissa syöksykierteeseen.
Kuten tunnettua, niin alamäen oikaiseminen on vaikeaa muutenkin kuin juopotellessa. Kun otetaan huomioon sekin tärkeä seikka, että alamäki Halosella kulminoitui juuri suoriin TV tentteihin, ja niiden epäonnistumisiin, niin kahden viikon kuluttua meillä saattaa hyvinkin olla uusi presidentti.
Halonen häviää ainakin tulevat TV tentit, ja kestääkö Halosen heikko itsekuri, vai menettääkö hän lopullisesti malttinsa sekä itsehillintänsä, niin että lopullisesta presidentin ratkaisusta tuleekin pelkkä farssi Halosen osalta.
Vastaukset 23
Vanhimmat
Asetelman herkullisuutta istuvan presidentin kannalta.
On vain näytösluonteinen juttu voittaa tästä 70-30 % Halosen hyväksi.
siinä voisi noin käydä, mutta on toinen ääni kellossa 2 viikon päästä heh heh
"Teflon" Esko Ahon ja Tarja Halosen ero oli silloinkin aika pieni; 51.6 - 48.4 Halosen hyväksi.
Nyt kyseessä onkin eriluokan vastustaja Sauli Niinistö, ja huomaa myöskin että viimevaaleissa Halosella oli nouseva trendi toisella kierroksella, nyt Halosella on laskeva kannatus.
Toki on myönnettävä, että ratkaisusta tulee tiukka.
Media jauhaa Niinistön kannatuksen maanrakoon. Nato vastustus pelin ratkaisee.
.. Ahon ja Halosen vimevaaleissa maamme homojen ja lesbojen määrää n.100 000:tta.
Niinistön kannatus jäänee vain 52-55 prossaan. Mutta eikö se jo riitä valituksi tulemiseen ?
Löytyhän se homokammonen kaappihomokin sieltä örveltämään...
tuohon prosenttiin lisää Vanhasen äänistä väh 7%, Hautalan 3% puolet Soinin siis2% tekee yhteensä 58,3% Peli on selvä!!!!
Veikkaan, että Tarja voittaa vähintään 59% kannatuksella.
Oma arvioni on että voittaja ei yllä yli 52:n prosentin.
Voittajaksi veikkaan Niinistöä.
Kahden viikon kuluttua olemme viisaampia tässäkin asiassa, ja muista olla sitten voittajien puolella Mike :) Vielä ehdit !
Jospa pitäisit ennustajataitokynttiläsi vakan alla, sillä sinun veikkauksillasi on taipumus kääntyä nurinniskoin!
Luepa omia ennusteitasi ennen tätä päivää!
Hävettääkö edes vähän?
Sinun sijassasi en kehtaisi enää kirjoittaisi rekatulla nikillä!
sillä aina, kun sinä olet veikannut jotain, olet hävinnyt.
Näin siis nytkin tulee tapahtumaan ja Penan kanssa pääsette siirtelemään kamppeita muuttoautoon Saulin mööpeleiden tieltä.
Voi, voi Mikko..... taasko tuhkaa, tervaa ja höyheniä :)
päästä.
Siis kun Halonen valitaan toiselle kaudelle, niin tällainen 'Fun CL' häviää bittiavaruuteen. Kuten muutkin 'asiantuntijat', jotka 'tietävät' varmasti Halosen häviävän.
Jos te viisaat Saukki-fanit olette varmoja asiastanne, niin varmasti uskallatte lyödä vetoa - minä annan Saulille kertoimen 100. Asettakaa vetonne. Saatte jokaisesta eurostanne sata KUN Sauli voittaa...
Jos Halonen voittaa, niin asia on okei. Ja tietenkin hyväksyn asian. En pidä itseäni kuitenkaan häviäjänä, vaan äänestän kuten omien arvokäsitysten ja omatuntoni mukaan kuuluukin.
Selllainen ei ole häviö, vaan sellainen, kuten sinä, että äänestää lauman mukana kuin tyhmä lammas, itse edes ajattelematta/tajuamatta äänensä ja periaatteidensa perään ..ja myyden ne vain tietämättömyyttään ja tyhmyyttään.
Nikki pysyy, ja onnittelen reilusti voittajia, jos Halonen voittaa. Ei tämä ole elämää suurempi asia, vaikkakin tärkeä sellainen.
johan nytkin vastauksesi taustalta paistaa katkeruus!!!!!
Halonen voittaa ja sillä sipuli!
,,ja panee Tarjan kyykkyyn ja tulee pressaksi ja ironmikes katoaa tältä palstalta.
Taitaa tulla kevät! :)
Halosen "kannatus" ollut HS:n galluppien mukaan aikoinaan lähes Pohjois-Korean luokkaa, eli siinä 87%?
Miten on selitettävissä silloiset gallupit, vai antoivatko ihmiset otantaan tahallaan ja järjestelmällisesti toisistaan tietämättä vääriiin johtopäätöksiin johtavia tietoja? Vai oliko kyseessä sittenkin Erkon syndikaatin epätoivoinen manipulointiyritys tällä rintamalla?
Minähän nauroin jo tuolloin, että asiahan on täysin mahdoton, mutta useat vasemmistolaiset hihkuivat onnestaan suunniltaan.
Nyt se totuus sitten heillekin koko karvaudessaan näyttäytyy parin viikon päästä.
Voe victis, voinen silloin harhautetuille kertoa lohdutuksen sanoja.
Nyt heitä risoo, kun joutuvat uudestaan menemään vanhainkoteihin kerjäämään ääniä dementikoilta.
Kait ne dementikotkin muistavat edellisen käyntinsä sentään juuri äsken ja ihmettelevät, että miksi taas hyvää pullakestitystä ja suuria lupauksia.
itse dementiasta, ei noin korkeita lukuja ole koskaan ollut. Joskus kysyttäessä ihmisten tyytyväisyyttä Halosen toimintaan presidenttinä päästiin kai lähelle tuota 80%, mutta sehän ei ole läheskään sama asia kuin kysyttäessä äänestyskäyttäytymistä!
Heh. Kyllä muten oli 87% mutta se oli mitattaessa toista kierrosta. Silti täysin älytöntä manipulointia ja aivopesua.
Kyllä Tarjan kannatusprossa oli lähes 90 kun v. 2003 tehtiin kalluppi hänen suosiostaan ja tyytyväisyydestä. Tais olla muute tarkallee 86 se prossaluku.
vaan oli tuo 87% HS:n "gallupin" mukaan tehtynä.
Itselleni ei kyseistä lehteä tule, mutta satuin tuon silloin kuitenkin jossain lukaisemaan ja luku jäi mieleeni, koska sillä on jossain muussa asiassa merkitystä ollut elämässäni.
Korkealla on Haloska liihotellut, kun tuollaisen pudotuksen saa aikaan lyhyessä ajassa, eikä syöksylle näytä tulevan loppua, vaan nythän kansa vasta havaitseekin sen johtavan ilman taitavaa pilottia täystuhoon myös matkaajien osalta. Siksi onkin nyt viime metreillä saatava kykenevä mies puikkoihin "päällikön" ollessa kykenemätön tehtäviensä suorittamisiin.
Siihen tehtävään Sauli Niinistö on oiva mies paikallaan. Ohjaimista pois kykenemätön ja matkustajatkin lamaannuttanut saamaton ja kansalaisista välinpitämätön pilotti. Onneksi se tapahtuu viimetingassa matkaajien vaatimuksesta.