Heräsi tuossa erään keskustelun kuluessa kysymys: onko urheilu mielestänne sukupuolten välistä tasa-arvoa edistävää toimintaa vai pitääkö se eriarvoisuutta yllä.
Feminismi ja urheilu
Relander
18841
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
...lähinnä eräille ihmisille hetkellistä unohdusta arjesta, jotka eläytyvät ko. toimintoon (yleisöstä puhuen).
Urheilijoille itselleen se on puuhaa, josta jotkut sitten huipputasolla näyttävät maksavankin. Toivottavasti junioreille edes mukavaa eikä liian vakavaa.
Mielestäni sillä ei ole juuri tekemistä tasa-arvon kanssa. Fyysisissä lajeissa miesurheilu on usein näyttävämpää, kun taas esteettisissä lajeissa naisurheilu on vähintään yhtä arvostettua (esim. voimistelu, taitoluistelu).
Joukkuepeleissä jostain syystä miesurheilu on pysynyt useimmiten yleisötilastojen ykkösenä... En tiedä, mistä tämä kertoo.
Enemmänkin koen, että sellaiset lajit, jotka selvästi ovat tekniikkalajeja, ei tulisi turhaa erotella.
Urheilussa on loppujen lopuksi aika vähän lajeja, joita ei voisi pitää tekniikkalajeina. Esim. moukarinheitto tai painonnosto ovat tekniikkalajeja mitä suurimmassa määrin.
Joissa "douppinkia" käytetään rankasti eivät ole ensijaisesti tekniikkalajeja..."Douppinki" ei auta hukassa olevaan tekniikkaan....
... voimanostajat olisivat mestareita jokaisessa yleisurheilulajissa pikajuoksusta moukarinheittoon.
Pelkällä voimalla tai pillereitä popsimalla ei tuloksia saavuteta. Voima pitää ensin muuttaa nopeudeksi ja sitten taidolla ja tekniikalla ottaa perusominaisuuksista kaikki hyöty irti.
Dopingia on muukin kuin hormonien käyttö. Piristeiden avulla voi vaikkapa taitoluistelija tai rytminen kilpavoimistelija terävöittää suoritustaan huomattavasti.
Ei sitten tiennyt omaa lajinsa dopingtilannetta kommentoidessaan että se on voima joka jyllää maenlaskussa...Ja että dopingilla pärjää. Hän puhui havoittuvasta lajista tekniikan osalta. Sitä ei voima korvaa.
Koeta nyt hyvä ihminen ymmärtää pointti.
Mitä tarkoitit että "tekniikkalajeja" ei tulisi erotella? Yhteiset kisat miehille ja naisille?
Kirjoitin SELVÄSTI tekniikkalajit. Olen jostain ihmeen syystä päässyt julkisesta keskustelusta siihen tulokseen, että esim. mäkihypyssä ei ole niin suuri merkitys voimalla/kestävyydellä kuin esim. hiihdossa on. Joten kuvittelisin että nainen voisi liidellä samoissa kisoissa miesten kanssa mäestä alas...
Ja kai sen formulankin ratissa nainen pärjäisi? Miekkailu, curlingit ja sen sellaiset. Miksi erotella?
Doping on suorituskyvyn parantamista. Hormonien käyttö yhdistettynä harjoitteluun lisää esim. voimaa, lihasmassaa tai aggressiivisuutta. Se siis vaikuttaa perusominaisuuksiin. Piristeillä voidaan kilpailutilanteessa yrittää tehostaa ja terävöittää suoritusta.
Tekniikka on kuitenkin ratkaisevin tekijä aina silloin, kun yritetään vaikkapa hypätä tai heittää pitkälle. Jokaisessa tällaisessa lajissa huipputulosten saavuttaminen vaatii tiettyjä perusominaisuuksia, mutta tekninen suoritus lopulta ratkaisee.
Autourheilut ja curlingit ovat luku sinänsä. Kyllä minustakin vaikkapa ammunnassa tai jousiammunnassa miehet ja naiset voisivat ihan hyvin kilpailla keskenään.
Keskustelua avatessani en kylläkään ajatellut lainkaan miesten ja naisten välistä kilpailua, enemmänkin sitä, onko urheilussa ilmiönä jotain sellaista, joka olisi omiaan lisäämään tai heikentämään sukupuolten välistä tasa-arvoa.
En ole kiistänyt sitä että kirjoitit tekniikkalajit, toki pitäisi tarvittaessa kiistää se etteikö tekniikka lopulta putoaisi fyysisten ominaisuuksien puolelle
Voihan se tuolla lailla olla, joskaan en edelleenkään tiedä muuta syytä tälle erottelulle kuin että realistisia mahdollisuuksia ei olisi naisilla.
http://www.slu.fi/slu-esittely/slu_n_tehtavat/tasa-arvotyo/
Näyttää olevan teesit täälläkin.
Meneeköhän täälläkin nykyään kaikki energia tasa-arvotyöhön, kun itse urheilutulosten tekemiseen sitä ei enään riitä.
...oikeen:
Koostumus:
Tasa-arvovaliokunnan puheenjohtaja on Kaisu Laasonen. Jäseniä ovat Risto Aarrekivi, Tellervo Haapaniemi–Koskinen, Teija Hallbäck-Vainikka, Saija Himanka, Anne Honkanen, Birgitta Kervinen, Anneli Kiljunen, Ari Koskinen, Minna Lainio, Pirjo Puskala, Tiina Siivonen, Ari Tuhkala, Fred Sundwall ja Barbara Åkerberg. Toimiston vastuuhenkilö on Nelli Koivisto (siht.).
4/15 eli hieman yli 25% on miehiä.
Eli kyllä naisten tasa-arvoisuus näyttäisi olevan lisääntymään päin. Ei hätää.
Sikäli kun urheilutuloksia ei sosialisoida, on urheilu aina joka tapauksessa epätasa-arvoista.
Muutoin se on tässä kontekstissa neutraalia.
Urheilussa kuitenkin naisten asema on kohentunut huomattavasti. Vielä viime vuosisadan alkupuolella naisurheiluun suhtauduttiin pilkallisesti. Esim. Tahko Pihkalan mielestä naisille olisivat riittäneet kävelyretket ja talvella lasten kanssa hiihtely. Ennen vuoden 1928 olympialaisia SVUL:n johtomiehet olivat jonkinlaisessa "lakossakin" sen takia, että kisoihin oli hyväksytty viisi naisten lajia.
Nykyäänhän naiset nyrkkeilevät, pelaavat jääkiekkoa, heittävät moukaria ym. Tasa-arvokehitys näkyykin juuri tällä tavalla, naisten mahdollisuutena harrastaa kaikkia lajeja.
Lisäisin vielä, ettei esim. moukarinheitto vähennä naisen "naisellisuutta", kuten kuvakin osoittaa:
http://www.raisport.rai.it/pub/static/7200/20020809AtleticaRussiaOlgaKuzenkova1.jpg
Tuo on tietysti totta.
Mietin vastaustani aika pitkään, ja nyt kun se hieman epäselvältä voi näyttää niin lisäisin että tarkoitin lähinnä kahta asiaa;
-kilpailussa aina lahjakkuuden eroavaisuudet materialisoituvat.
-mitä sukupuolijuttuun tulee, ei ole huutoa kiintiöille tai unisex-sarjoille.
Kilpaurheiluhan sinänsä on siinä mielessä "darwinistinen" ilmiö, että siellä vahvimmat selviytyvät voittajina. Kertoo varmaan jotain ihmisen perimmäisestä luonteesta, että urheilu niin kovasti vetää puoleensa, niin miehiä kuin naisiakin.
..en näe estettä, etteikö tasa-arvo voisi urheilun saralla edistyä nykyistä pitemmälle, mm. shakinpelaamisessa, joissakin piireissä urheilua, ei välttämättä tehdä erottelua sukupuoleen, vaan sukupuolten on mahdollista pelata sulassa sovussa keskenään, toki ei sillä tavoin kuin pesäpallossa, vaan rehdisti ja tuimasti taistellen..
..ja mikäs sen mukavampaa jos esimerkiksi painissakin sukupuolet kilvoittelisivat ankaran väännön merkeissä samalla matolla..
..tämä olisi varmasti omiaan lähentämään sukupuolia toisiinsa ja vähentämään palstankin tulikivenkatkuista ilmapiiriä..
..siis kaikille mahdollisille palstan painin parissa puuhasteleville, pankaapa kortenne kekoon tasa-arvon edistämiseksi..
..nykyisellään urheilu mitä suurimmassa määrin pitää perinteistä roolijakoa yllä..