pilleriunohdus

tänään on tauon jälkeinen 8. päivä ja otin pillerin vasta kello 17 kun viime liuskan aikana olen ottanut sen aamulla 7-8 aikoihin.. unohdus ei siis ollut yli 12 tuntia MUTTA otanko pillerin huomenna aamulla vai taas kello 17? lisäehkäisyä ei kai tarvitse käyttää kun ei mennyt yli 12 tuntia?

Tarkistan nyt kuitenkin oman mielenrauhan vuoksi:)
3239
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

otat seuraavat pillerit normaali aikaan eli aamulla 7-8 aikoin. lisäehkäsyä ei tartte.

Äänestä
  • Mut mitenkä on, taukoviikon aikana ehkäisyteho siis säilyy ennallaan? Diane nova on merkki.. Ihmettelen vaan, kun hirmu haloo niistä unohtamisista, yksikin unohdus voi johtaa raskauteen, niin millä perusteella sitten se teho säilyy koko viikon ja tauon jälkeenkin kun aloitan syömään ja yhdynnän samaan aikaan, niin sekin on heti "toiminnassa", eli lisä ehkäisyä ei tarvita..??

    Äänestä

  • vai oliko se niin..? kirjoitti:

    Mut mitenkä on, taukoviikon aikana ehkäisyteho siis säilyy ennallaan? Diane nova on merkki.. Ihmettelen vaan, kun hirmu haloo niistä unohtamisista, yksikin unohdus voi johtaa raskauteen, niin millä perusteella sitten se teho säilyy koko viikon ja tauon jälkeenkin kun aloitan syömään ja yhdynnän samaan aikaan, niin sekin on heti "toiminnassa", eli lisä ehkäisyä ei tarvita..??

    siinä viikon tauon aikana kehon jonkun tietyn hormonin pitoisuus (en muista nyt tarkkaan minkä) ei ehdi laskea niin alas, että munasolu ehtisi irtoamaan. pilleriunohduksen kannalta ensimmäinen taukoviikko on juurikin sen takia riskialttein: jos pilleri unohtuu, hormonipitoisuus saattaa päästä laskemaan niin alas, että munasolu pääsee irtoamaan. tästä syystä toisella eikä oikeastaan kolmannellakaan viikolla pillerin unohdus ei ole niin vakavaa (toki silti pitää noudattaa pillerien pakkausselosteen ohjetta tarkasti unohdustapauksissa) koska silloin pillereistä on taas ehtinyt tankata kehoon riittävän määrän hormonia pitämään munasolun paikoillaan.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


varmistan nyt kuitenkin kirjoitti:

tänään on tauon jälkeinen 8. päivä ja otin pillerin vasta kello 17 kun viime liuskan aikana olen ottanut sen aamulla 7-8 aikoihin.. unohdus ei siis ollut yli 12 tuntia MUTTA otanko pillerin huomenna aamulla vai taas kello 17? lisäehkäisyä ei kai tarvitse käyttää kun ei mennyt yli 12 tuntia?

Tarkistan nyt kuitenkin oman mielenrauhan vuoksi:)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu