onko kellään kokemusta yasminien lopetuksesta? esim miten menkat sekos tai millaseks iho meni? entä vauvan saanti? vielä mahdollista?
YASMINIEN LOPETUS KOKEMUKSIA
onko kellään?
5942
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Lopetin Yasminet vuosi sitten..kuukautiset oli ekan puoli vuotta poissa mutta alkoivat sitten tulemaan. Iho menee huonoksi jos siihen on taipumus kun hormoonitoiminta palautuu. Minulla meni järkyttäväksi. E-pillereiden ei ole todettu vaikeuttavan lasten saantia.
minäkin lopetin muutama viikko sitten yasmin-pillerit ja mietityttää että kuinkahan käy.. Pahasta aknesta en ole ennen kärsinyt ja olen ajatellut ettei sellainen voi iskeä nytkään mutta eihän sitä kai koskaan tiedä miten sekaisin ne hormoonit menee nyt. Menkatkin ovat aina olleet (ennen pillereitäkin) tosi säännölliset ja harmittaa jos nyt pillereiden lopetuksen jälkeen menevät sekaisin. Onko muilla vielä kokemuksia? Eihän pakosti aina tule ongelmia?
Mäkin lopetin samat pillerit noin kaks kuukautta sitten. Ekat menkatkin tuli jo suht ajoissa, mutta vuoto oli jotenkin "erilaisempaa" kuin ennen. Muuten en oo kyllä oikeestaan huomannut mitään erikoisempaa (ihon huonokuntoisuutta yms.). Menkkoja tässä kyllä odotellaan, mutta ei kai ne hirmu säännölliset voi olla tuon lopetuksen jälkeen.
Elikkä lopetin yasmin pillerien syönnin maaliskuussa 2004 oksentelun takia.
Sen jälkeen kuukautiset ei tullut noin puoleen vuoteen, Iho huononi todella huonoksi, kasvoista, selästä, ja rinnasta (ihossa ei koskaan ennen finnejä, näppyjä tms). Ja seksihalut hiipui ja hävisi kokonaan. Mutta nyt pikkuhiljaa kuukautiset on alkanut tasottumaan ja tuleen suunnilleen säännöllisesti (pari kuukautta ollu säännölliset), iho ei ole enää niin huono kun oli (vois kyllä olla paremmassakin kunnossa), mutta niitä seksihaluja vielä odotellaan. Lääkäri meinasi että hormoonit ois mennyt hiukkasen verran sekasi, pillereistä johtuvista sivuvaikutuksista johtuen ei suositellut lääkitystä jotka olisi voinut joko pahentaa tai parantaa, onneksi nyt jo parempaan päin ja ilman mitään lisähormoneja... Mä olen ainakin joutunut kärsimään niistä niin paljon että toivottavasti muilla menee vähemmillä vaikutuksilla ohi...=)
..lopetin Yasmin-pillerit, iho meni huonommaksi vasta monen kuukauden päästä, mutta ei sittenkään kovin pahaksi. kuukautiset on säännölliset, paitsi että kuukautiskivut ovat pillereiden lopettamisen jälkeen palanneet. paino taisi myös laskea ainakin jonkin verran (minuun on pillerit aina vaikuttaneet lihottavasti). että ei ainakaan ole kovin kaduttanut pillereiden lopettaminen! :)