Palstallemme on pesiytynyt peikko. Peikko, eli trolli, tarkoittaa internetslangissa samaa kuin provoilija: ihmistä, joka kirjoittaa ärsytysmielessä, provosointimielessä aloitustekstejä, joihin vakavasti vastaaville hän sitten nauraa (maito-)partaansa.
Trollit ovat yleensä lukiolaispoikia tai muita kypsymättömiä pikkupoikia. Trollit erottaa asiakirjoittajista yleensä siitä, että trolli kirjoittaa palstan ulkopuolisena ja kertakäyttönimimerkillä sekä liioittelee ja kärjistää asioita. Trolli häipyy parhaiten niin, ettei hänelle vastata; hän kyllästyy ja vaihtaa palstaa. Jos tämä teksti on mielestänne trollin tekemä, älkää vastatko. Onpahan vain varoitus.
Trollit ovat yleensä lukiolaispoikia tai muita kypsymättömiä pikkupoikia. Trollit erottaa asiakirjoittajista yleensä siitä, että trolli kirjoittaa palstan ulkopuolisena ja kertakäyttönimimerkillä sekä liioittelee ja kärjistää asioita. Trolli häipyy parhaiten niin, ettei hänelle vastata; hän kyllästyy ja vaihtaa palstaa. Jos tämä teksti on mielestänne trollin tekemä, älkää vastatko. Onpahan vain varoitus.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Kirjoita trolli muistelmas...
Too bad! Liian pahaa!
Eräs trollaaja perusteli motiiviaan tuolla vähän alempana "mitä mieltä" otsikoidussa ketjussa näin:
"Nimittäin kirjallisuuden parissa se mitä minä tein, niin sitä kutsutaan "huudattamiseksi". Sen kautta voidaan paljastaa monta juuri tälläistä henkistä "onttoutta" jota ajattelu ilman todellista tietoa sisältää."
Eli trollaamisella on tälläkin palstalla oma funktionsa: se paljastaa uskovaisten "henkistä onttoutta". Parhaimmillaan provokirjoitus menee lukijoihin täydestä, eikä sitä siis tunnisteta mistään erityispiirteestä.
Kunnollisen provon kirjoittaminen ei todellakaan ole mitään "kypsymättömien pikkupoikien" hommaa, kuten väität. Pyrit väitteelläsi väheksymään trollien ansioita tyypilliseen hihhulityyliin: leimaat toisen kypsymättömäksi, lapselliseksi. Uskottavan provon kirjoittaminen tälle palstalle vaatii erittäin tarkkaa uskovaisten kielenkäyttöön ja ajatusmaailmaan perehtymistä. Täytyy hallita tyypilliset kielikuvat, sanonnat, loppukaneetit, huudahdukset yms. Yksinkertaisesti: se vaatii älyä.
Trollaajien leimaaminen pikkupojiksi osoittaa sinun olevan tyypillinen hihhuli. Vastustaja leimataan lapselliseksi, aletaan puhua leikkikoulusta tai vastaavasta. Paitsi, että siinä suhtaudutaan halveksien ihmisen ehkä merkittävimpään kehitysvaiheeseen, todistetaan myös oman argumentointitaidon suppeus. Kun ei muuta keksitä, yritetään saada vastustaja näyttämään lapselta.
Itse asiassa en ole uskovainen. Niin, mitä halusitkaan niin tietäväisenä sanoa hihhuleista?
Sanottavani sanoin, eikö se hahmottunut sinulle? Jos et ole, niin ryhdy hihhuliksi. Sinussa on ilmi selvästi ainesta!
olen trolli. minulla on asiaa jumalalta.
te ette minua usko, olenhan trolli.
minut voi aina ohittaa olankohautuksella, olenhan trolli.
tuon teille viestejä kaukaa, te ette kuuntele ettekä usko.
minun edeltäjiäni ovat jesaja, jeremia, elia, jeesus, johannes kastaja, sokrates, seneca...
kaikki vaiennettiin, tapatettiin tai tapettiin, kuten trollit aina...