Rakkautta tarvitaan

Rakkauden puute näkyy ennakkoluulona, itsekeskeisyytenä, vihana ja aggressiivisuutena. Jännitteet yhteiskuntaluokkien, rotujen, ideologien ja uskontojen välillä perustuvat rakkauden puutteeseen ja pelkoon. Pelko jakaa ja eristää, mutta rakkaus yhdistää. Rakkaudessa ei ole vihaa eikä pelkoa. Mitä enemmän nostat toisen ihmisarvoa, sitä enemmän hän arvostaa sinua. Ei meidän tarvitse kaikissa asioissa olla samaa mieltä. Mitä korkeampi älyllinen taso ryhmässä on, sitä suurempaa ajatusten ja mielipiteiden vapautta tulisi sallia. Näin yhteinen ajatusten vaihto voisi rikastuttaa käsitystämme toinen toisistamme.
4180
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Pelko ei ole mitään muuta, kuin harkinnan tuomien apukeinojen hylkäämistä. Ja sen takia, ne jotka uskovat ikuiseen kärsimykseen, eivät kuule viisaan miehen puhetta, vaan hylkäävät neuvon, koska ymmärtämätön kirjain sanoo toisin.

Mutta näin he halaavat pelkoa, eivätkä sen takia kuule ihmistä, vaikka ihmisen kautta puhuisi Herra. Pelko laittaa paulan jopa kasvamiseen, koska ihminen hylkää pelossa kaiken ulkopuolelta tulevan avun. Ja nämä ihmiset pitävät apunaan ikuisen kärsimyksen pelkoa, joka saa heidät lamauttamaan kaiken kasvun ymmärryksessä ja Jumalan tuntemuksessa.

Siunausta ja rauhaa

Äänestä
  • kuule poika jehovan todistajan neuvo

    Äänestä

  • t.t.:n kirjoitti:

    kuule poika jehovan todistajan neuvo

    Katsotaan onko neuvosi hyvä vai poisheitettävän arvoinen.

    Äänestä

Rakkaus ja oikeudenmukaisuus ovat kiinteästi yhteensidottuja ja ne rakentavat ja ylläpitävät elämää ja samalla lailla ovat epäoikeudenmukaisuus ja pelko kiinteästi yhteensidottuja mutta ne tuhoavat elämää.

Jotta saisi takaisin menetetyn rakkauden täytyy alkaa siitä että yrittää olla rehellinen täytyy hakea oikeudenmukaisuutta kaikessa. Ne jotka eivät ole löytäneet rakkautta elämäänsä elävät ikäänkuin jonkinlaisen "trauman" ikeessä ja tuntevat sen itsessään tyhjyytenä, rauhattomuutena tai tuskana. Seurauksena on usein että ihminen tekee itse rakkaudettomia tekoja - ja sulkee täten pois kaiken rakkauden ympäriltään.
Rakkaudeton elämä on ristiriitaista ja itsekkyys ja pelko tulevat helposti sen vallitseviksi ominaisuuksiksi, sen tähden tekee ihminen helposti vielä enemmän erehdyksiä ja tällä tavoin rakkaudettoman elämän kierre jatkuu - kunnes kohtaa todellisen rakkauden johon uskaltaa luottaa, joka aukaisee silmät, herättää sydämmen ja tekee elämästä taas elämisen arvoisen. Kaikki rakkaus on lähtöisin Jumalasta Hänen rakkautensa on suurin ja oikeudenmukaisin ja se rakentaa elämän ja on sen tukipylväs.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


poika kirjoitti:

Rakkauden puute näkyy ennakkoluulona, itsekeskeisyytenä, vihana ja aggressiivisuutena. Jännitteet yhteiskuntaluokkien, rotujen, ideologien ja uskontojen välillä perustuvat rakkauden puutteeseen ja pelkoon. Pelko jakaa ja eristää, mutta rakkaus yhdistää. Rakkaudessa ei ole vihaa eikä pelkoa. Mitä enemmän nostat toisen ihmisarvoa, sitä enemmän hän arvostaa sinua. Ei meidän tarvitse kaikissa asioissa olla samaa mieltä. Mitä korkeampi älyllinen taso ryhmässä on, sitä suurempaa ajatusten ja mielipiteiden vapautta tulisi sallia. Näin yhteinen ajatusten vaihto voisi rikastuttaa käsitystämme toinen toisistamme.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu