Apuja...

Neitokaiselle

Kun ei näistä autoista itsellä suurta tietoa ole, niin turvaudun teidän ammattitaitoonne. Nyt kun on luvannut noita mahtavia paukkupakkasia, niin kannattaako vm. -00 dieselauto jättää kotipihalle ja ajella 4 km matka töihin bussilla? Onko autolle paukkupakkasesta haittaa, jos pitää lämppärissä parisen tuntia ennen ajoa?

2

490

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Etelän-Hetelmä

      Terve.

      Itse ainakin menisin ton matkan bussilla. Siis jos vaan bussit menee sopivasti eikä ole mihinkään muualle menoa.

      Vaikka ei oliskaan pakkasta niin menisin bussilla.

      Oman auton käytössä on kyllä se että ei tarvi todellakaan istua kenenkään vieressä =D ja vapaus tulla sekä mennä koska vaan.

      Suoranaista haittaa tietenkään ei ole jos pitää lohkossa sen pari tuntia autoa. Se vaan parantaa sen koneen lämpenemistä sekä starttaamista.

      Mutta huonoiksi puoliksi jos viitsii laskea niin on jäähdytinnesteen ns. nopeamman vanhenemisen.
      Mutta siitä ei nyt kannata pelästyä. Sen takia ne lohkot on siellä että ne vähemmän tekee tuhoa kuin -25 asteessa käynnistetty ilman lohkoa oleva auto.

      Mutta kylmä fakta on että auto ei todellakaan kerkee varsinkaan diesel lämmetä noilla kilometreillä ja varsinkin jos on toi -25 pakkasta....

      Mutta kukin menee tyylillään.

      P.S. Itse poljen pyörällä läpi vuoden duuniin. Ja omistan kyllä diesel auton.

      • ilman muuta tuo matka, jos suunnilleen sopivaan aikaan kulkee. Ei tee autolle hyvää pitemmän päälle, kun ei ehdi lämmetä kunnolla.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      397
      8553
    2. Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa

      Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.
      Maailman menoa
      170
      2891
    3. Kuka pistetty kylmäksi

      Ketähän joutunu puukkohipan uhriksi? Tietääkö kukkaan?
      Kajaani
      13
      1232
    4. Oletko samaa mieltä

      Että on parempi olla erillään?
      Ikävä
      76
      1008
    5. Mietin että

      Onko tarinallamme vielä luvussa tilaa kohtaamiselle vai jääkö se tähän.
      Ikävä
      64
      928
    6. Postilaatikoista

      Tuntuu kaikki tietävän tekijän/tekijät, mutta miksi nimiä ei julkaista???
      Kihniö
      25
      916
    7. Sylikkäin.

      Sylikkäin, suudellen. Milloin haluaisit näin nainen tehdä ? Vain häntä ajatellen 😘. Tietenkin jos häntä asia kiinnosta
      Ikävä
      61
      913
    8. Nainen arvaa kuka

      En ikävä kyllä elä enää pitkään
      Ikävä
      55
      893
    9. Sano nyt kiertääkö

      Huhut meistä tai jostain muusta?
      Ikävä
      64
      852
    10. Eemeli Peltosen viimeinen postaus Facebookissa!

      "Olen ollut kevätistuntokauden viimeisillä viikoilla paljon poissa eduskuntatyöstä. Sain toukokuussa hyvää hoitoa HUSiss
      Maailman menoa
      72
      822
    Aihe