Autopaikkani tolpassa on ajastin lämmitykselle, miten se toimii oikeasti, kun laitan tietyn ajan siihen niin aloittaako se silloin sen lämmityksen vai aloittaako aiemmin ja on silloin lämmin? ja kuinka kauan kuuluu tällaisilla pakkasilla antaa olla lämmityksessä jos siis alkaa siitä ajasta minkä olen laittanut?
Ajastetusta tolppalämmityksestä
dummies
4579
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Kello kierretään ensin aikaan. Sitten siinä on kahden tunnin lämmitysaika. Se kierretään niin että aika loppu silloin kun pitäisi lähteä eli autoa on lämmitetty kaksi tuntia. Erilaisiakin tietysti on. Tämä on muistaakseni ABB:n. Kierrä aina myötäpäivään.
sanotaan että pitää kiertää vastapäivään haluttu lämmitysajankohta, en vaan tajua onko se silloin valmis vai aloittaako vasta lämmityksen silloin.
sisätilalämppärin. Nopeasti selviää, kun pyöräytät ajastuksen samaan aikaan kun haluttu lämmitysajankohta eli heti, jos ei pyöri niin kokeile vääntää lähtöaika kahden tunnin päähän ja kato pyöriikö sisätilalämppäri sitten..
Helpoimmin kellokytkimen sielunelämä selvinnee tuuppaamalla yövalo pistorasiaan.