Nyt se selvisi

Suomen ehdokkaat eivät voita Euroviisuissa, koska YLE:llä ei ole varaa järjestää kisoja.

http://www.iltalehti.fi/2006/01/20/200601193983695_vi.shtml
1711371
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Näin on.

Äänestä
  • Se on ollut tapana täällä jo vuosikausia näköjään ja siitä voisi koota levyn taasen.
    sjs

    Äänestä

Hoitsujen julistus

Me osaston 5 hoitajat kannatamme Sauli Niinistöä. Äkkipikainen tuittuilija-Halonen sosiaalitukivouhotuksineen pilaa meidän ahkerien naisten maineen.
Vastuuton rahajakoautomaattidemari Halonen ei ymmärrä, että raha pitää ensin tehdä ja vasta sitten sitä voi käyttää sosiaaliturvaan. Halonen vain luettelee erilaisia sosiaalitukia ja hymyilee tekomairean vastenmielisesti kuin piraija. Mitään vastuuta palveluiden rahoittamisesta hän ei ymmärrä ottaa. Tämä holtiton meno ei ole kestävällä pohjalla.

Niinistöllä on taloudenpidon perusteet ja elämän realiteetit paremmin hallussa. Vain hyvällä pohjalla oleva talous mahdollistaa esim. sairaaloiden toiminnan tulevaisuudessa.

Vain piintynyt, isänmaata vihaava sosialisti äänestää Halosta. Ja niitähän ei Suomessa ole enemmistöksi asti ;)

Me emme ole sosialisteja - siksi Sauli.

Jaana
Lissu
Erja
Ellu
Kirsi
Janna
Tuuli
Juulia

Äänestä
  • alkuperäinen keskustelun avaus oli:
    IL:Euroviisuehdokkaita kiellettiin voittamasta.
    Mitä yhteistä euroviisuilla ja presidenvaaleilla on keskenään?
    Onneksi tuon osaston hoiturit eivät hoida minua, hoitaisivat vielä väärää sairautta...

    Äänestä

  • mutta eikö hoitsuilla ole luetun ymmärtäminen hallussa? Äänestän silkkaa piruuttani Halosta tuollaisten tollojen kiusaksi.

    Äänestä

  • Minkähän takia ihmiset ovat niin tyhmiä että menevät edes äänestämään? Kommentini tähän " hoitsujen julistus " viestiin on että, se on aivan sama mitä Niinistö Tai Halonen sanovat ja lupaavat niin ei heillä ole valtaa vaikuttaa mitenkään yhteiskunnan asiohin. Presidentti on vain koriste kuten kuninkaalliset. Kuninkaat olivat ennenvanhaan diktaattoreita jotka määräsivät miten toimitaan. Nyt kuninkaalliset eivät voi vaikuttaa mitenkään yhteiskuntien talouteen eikä niiden toimivuuteen, kuten ei presidenttikään. Raha ja teollisuus sekä osakeyhtiöt se on mikä tätä maailmaa pyörittää ja määrää. Hallitus ja eduskunta vain riitelevät keskenään omista mielipiteistä ja niiden oikeudeista ja pistävät vain kapuloita rattaisiin. Tilanne on karannut käsistä mutta hallitukset eivät vain myönnä sitä vaikka tietävät sen itsekin.

    Äänestä

  • Näin on!!!Köyhät ei tartte kirjastoo eikä mitään tukia!Rikkaille lisää rahaa niin ne sit tuhlaa ne kotimaisiin tuotteisiin niinku Finluxiin ja hups! osakkeisiin!!!Voi jumalau...mää kohta menen kokoomuksen puoluekokoukseen ja RYNKYN KANSSAA!!!JA TÄYS LIPAS!!...vaan ei oo kauaa...Terveisiä kokoomukselle

    Äänestä

  • Juuri noin sivistyneet hoitsut tekevät. Ottakaa sossut ja kommarit oppia.

    Äänestä

  • mölli kirjoitti:

    alkuperäinen keskustelun avaus oli:
    IL:Euroviisuehdokkaita kiellettiin voittamasta.
    Mitä yhteistä euroviisuilla ja presidenvaaleilla on keskenään?
    Onneksi tuon osaston hoiturit eivät hoida minua, hoitaisivat vielä väärää sairautta...

    olen samaa mieltä kanssasi toivottavasti eivät hoida minukaan

    Äänestä

  • Vaikuttaako euroviisut jotenkin presidentinvaaleihin.. tai toisinpäin..
    Hoitajien on kyllä hyvä pitää ääntä työstään ja sen raskaudesta. Sen ymmärrän hyvin. Potilaaksi en kyllä osasto 5:lle halua kun siellä työntekijöiden väsymys on jo näin huomattava..;)

    Äänestä

  • kukkanen kirjoitti:

    Näin on!!!Köyhät ei tartte kirjastoo eikä mitään tukia!Rikkaille lisää rahaa niin ne sit tuhlaa ne kotimaisiin tuotteisiin niinku Finluxiin ja hups! osakkeisiin!!!Voi jumalau...mää kohta menen kokoomuksen puoluekokoukseen ja RYNKYN KANSSAA!!!JA TÄYS LIPAS!!...vaan ei oo kauaa...Terveisiä kokoomukselle

    päästään sinustakin eroon etkä kuormita enää avohuollon määrärahoja...muuten,mistähän mahdoit sosiaalihuollon rahoilla sen rynnkkysi hankkia,maksaa nykyään 800 euroa....

    Äänestä

Pätee edelleenkin.Tulis liian kalliiksi pitää nekin kemut.Maksellaan nyt kiltisti näitä muita
EU maksuja.

Äänestä

Kukaan muistanut perua moista määräystä??
Nythän se selvis miksei sitä olla koskaan menestytty!!
Mä kun luulin että ne biisit on niin huonoja!!

Äänestä

Totta kai kaikki muisti äänestää sitä Hirmuista Loordia..vai mikä kauhistus se olikaan. Se kun pääsis sinne esittään Suomen edustajana niin silloin saatais ainakin ikuinen porttikielto koko kisaan!!!

Äänestä

Jos joku kielsi voittamasta kisan,niin mitä se tarkoittaa.Sitäkö että pitäis laulaa huonosti vai???

Ja tosta Lordista sen verran.Saispahan kerrankin Suomi edes huomiota.Eikä kappalekaan ole huono.

Äänestä

Conan O'Brienin showssa tänään. Siinä näytettiin kuinka Halonen mokasi itsensä Pori Jazzeilla "tanssimalla" lavalla James Brownin kanssa.
Amerikkalaisyleisö ulvoi naurusta ja Conan vakuutteli moneen kertaan että kyse on aidosta videosta jota ei ole manipuloitu.

Showta näytetään ympäri maailmaa ja Suomi on naurunalainen kun meillä presidentti joka ei osaa käyttäytyä. Halosen mokailu on niin tolkutonta että ohjelmankin vetäjät joutuvat vakuuttelemaan että kyseessä on tosiaan kaukaisen Suomen hölmö presidentti. Tuli mieleen Boris Jeltsinin toilailut Saksassa torvisoittikunnan edessä aikoinaan.

Äänestä

Tämä on täyttä horse shittiä...

Jos Euroviisut saataisiin Suomeen, niin Suomen markkinointiin ei tarvittaisi enään muuta rahaa ollenkaan...

Euroviisuilla on 350 milj katsojaa, ja katsokaa esim mitä Viro on siitä hyötynyt !

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


joopa joo kirjoitti:

Suomen ehdokkaat eivät voita Euroviisuissa, koska YLE:llä ei ole varaa järjestää kisoja.

http://www.iltalehti.fi/2006/01/20/200601193983695_vi.shtml

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu