Kun niin monet muutkin sitä kyselee ja nuorempi
poikakin ei halua armeijaan.
poikakin ei halua armeijaan.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Koska täytin niinkin paljon kuin 40-v. eli en enää kelpaa kertausharjoituksiin tai nopean toiminnan joukkoihin.
En vieläkään käytä kävelykeppiä.
kansanäänestyksessä päättää että se on meille tarpeellinen niin silloin suomalaiset miehet toimivat kansan tahdon mukaisesti.
Käpykaartilaiset ovat oma lukunsa, niistä ei nyt kannata puhua.
Natoon menoa ei päätetä kansanäänestyksellä- ainakaan Suomessa.
palautin jo kuusi vuotta sitten, kun akasta tehtiin puolustusvoimien ylipäällikkö.
Silloin kun Suomi oli Neuvostoliiton kanssa solmitun YYA aikana ja oliko se sitten uljaampi sopimus kuin nato sopimus olet tyypillinen KOMMUNISTI joka varmaan menisi pohjois-korean armeijaan intoa täynnä.
Kerroppa nyt kumminkin oliko sulla se sotilaspassi YYA-sopimuksen aikana KOMMUNISTISEN NEUVOSTOLIITON kanssa?
Eihän sivareille mitään passeja jaeta eikä sitä pössyttelijäpoikaasi edes armeijaan huolittaisi. Ota siis levollisin mielin vaikka Niinistöstä tuleekin presidentti niin se ei vaikuta sinun eikä kenenkään muunkaan elämään.
Luulin, että kaikki pasifistipresidentin ihailijat ovat "hukanneet" sotilaspassinsa jo aikoja sitten, viimeistään ainakin silloin , kun "Punaisesta Tarjasta"(=venäläislehdistön antama lempinimi)tuli presidentti...
Nuorempi poika voi seurata isänsä jalanjälkiä ja ruveta totaalikieltäytyjäksi.
Sotahullut natolaiset.Saa mun puolestani painua sotimaan pikku bussin kanssa minne lystää.Sittähän teistäkin päästään.
voit palauttaa sen sotilaspiirin esikuntaan, jonka alueella asut.
Itsekin aion niin tehdä mikäli Suomen natojäsenyys toteutuu. En suostu olemaan punatähti-, enkä valkotähtiarmeijan käytössä.
Annoin sotilasvalani aikanaan Suomelle, sen lailliselle esivallalle ja OMALLE armeijalle.
Palauttaessasi sinut laitetaan n. kahden viikon "täydennyskoulutukseen" 18 kk:n kuluessa
passisi palauttamisesta mikäli olet alle 50v.
Täydennyskoulutusvelvoite lakkaa sen vuoden lopussa kun täytät 50v.
Miehet joutuvat Irakiin ja muualle, kuten rankalaiset ja saksalaisetkin. Vai ei sentään ? Mutta EU joukot ruotsalaisineen ovat jo Kongossa,ei sinne ketään pakoteta - ne ovat vapaaehtoisia, ja mitä siellä vellihousuilla tehtäisiinkään, ehkä sentään miinanpolkijoina..
Kyllä kommunistien henkeen ja vereen mutta nyt itketään länsimaisen sivistyksen puolustamisesta,naurettavat kommunistit vaahtoo täällä.
Mitään "kommunismia" ei maailmassa ole ollut enää kymmeniin vuosiin, Suomessa ei koskaan.
Suomen kansa haluaa pysyä LIITTOUTUMATTOMANA länsivaltiona, ei kumartaa itään, eikä länteen.
Siksi yhä useampi suomalainen, haluaa nyt luopua sotilaspassistaan, jos Suomen kansa, vastoin tahtoaan, pakotetaan natoon, äärioikeiston veropakolaiseliitin toimesta.
Ei siitä sotilaspassista voi luopua jos sellainen kerran on. Reservin kieltäytyminen tarkoittaa vain siiviilipalvelusmies-leimaa passiin ja pakollisia viikon kursseja joskus ilmoitettavana aikana. Se tarkoittaa vain sotilaspalveluksesta vapauttamista RAUHAN AIKANA. Sota on sitten asia erikseen ja sitä ei ole määritelty.
NATO NATO! ..Россия будет свободна!