huorittelee naista samassa lauseessa,jossa sana rakkaus???
Miksi ylipäätään mies sanoo naista huoraksi???
Miksi ylipäätään mies sanoo naista huoraksi???
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 9 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 135
Vanhimmat
on se niin ruma sana se huora, kuulostaa tosi pahalta korvassa mokoma sana.
Tietääkö mies,että sillä hetkellä,kun hän naistaan sanoo huoraksi..Rakkaus kuolee..sydän jäätyy..pirstoutuu säpäleiksi...jotain herkkää rikkoutuu...Tietääkö????
kyllä se varmaan tietää sen ainakin jälkikäteen, siis silloin kun on rumasti jo sanonut ja vähän liian myöhään...
muttei tehnyt mitään asian korjaamiseksi...Quules...ei quuta nyt kukaan huorakai sano...Päinvastoin....:o)) Olen vain yleisesti pahoillani ko sanan käytöstä.....:o(
hyvä kun ei sinua huoriteltu ole! mutta jotain sun kaveria vai? ja sehän on miehen pelkuruutta vaan jos ei osaa edes anteeksi pyytää...
Siksi niin kimmastuinkin tosta runosta:o(....No nyt minulla asiat hyvin...Ei enää sitä lajia....:o))
paha, paha ei osaa sanoa täytyy miettiä
kun ei kyseinen sana kuulu minun sanavarastooni.
ettei kuulu:o))))
Sillä sanalla voi satuttaa toista niin julmasti...se sattuu...sieluun jää mustelmia..eikä ne parane koskaan!!!
että ei vaan mustelmia se sana on niin julma
joka tekee syviä haavoja
joista jää ikuiset arvet:(
olet!!! Sanoilla voi satuttaa pahasti.....Quu on kuitenkin kunnossa....On tää:o)
sanat sattuvat ja niillä pystyy tekemään
toiselle henkistä väkivaltaa joka on
jossain määrin kivuliaampaa kuin jos
menet ja lyöt toista sen voi unohtaa
mutta henkinen väkivalta jättää ikuiset jäljet:(
hyvä kun Quu qunossa täällä huuhailee:)))
lipsahtui vahingossa,mutta tuli ihan sydämestä....Naisia ja yleensäkkin ihmisiä auttavana,,,tahtoi vain jutella asiasta:o)
hyvä jutella tuostakin asiasta uskon ja
tiedän että tuli Quun sydämestä
muistatko joskus varmaan vuosi sitten
kun itse annoit itsellesi yhden nimen
ja minä en sitä hyväksynyt:)
Ja sä kai arvaatkin miksi niin tein....? Kiitos ettet hyväksynyt:o)
arvaan se oli sitä hupsua aikaa se:)))
joo ei sekään mielestäni sovi naiselle:(
mutta kivaa ja terapeuttista:o)))))))))))
Mä usein mollaan itseäni...nauran itselleni...kohelentillä usein aihetta nauruun:o)
oli juu ne terapiat:)))
sekin on rikkautta että pystyy nauramaan itselleen:)
liian moni ei vaan omista sitä elämän rikkautta:(
ajattelua elämä kaipaa enemmän..ja iloa!!!
voi kun näkisikin enemmän niitä
positiivisia iloisia ilmeitä:)))
Positiivisyys ja iloisuus on tarttuvaa,,,,Tartuntavaara on olemassa....sellaisen henkilön seurassa....:o)))))))))
yritän tartuttaa ja tehdä niitä positiivisia
iloisia ihmisiä:)))
et sä onnistut siinä hyvin:o))))))))))))
Todella hyvin......
olen mä onnistunutkin
ei kaikki sentään mennyt hukkaan:)
iloa ei moni asia voita....:o))))
miehen ajatuskeskus sijaitsee jalkojen välissä kiveksissä. Jos mieheltä joudutaan poistamaan toinen kives se tarkoittaa että, häneltä poistuu puolet aivoista. Tosin jos kivekset poistaisi molemmat, on mies silloin käytännössä aivoton. Tosin tämä juttu on pelkkä vitsi eikä sitä tule ottaa kenenkään tosissaan.
Kyseessä kai hurja omistushalu ja mustasukkaisuus yhdistettynä huonoon itsetuntoon ja sadismiin!!!!
Vai???
tuota sietää miettiä, ehkäpä siksi, koska miehen vaimo pitää olla se madonna, rakastajana huora ymym.. ja kun se ei saa enää rakastajaa, niin sen täytyy kuvitella että se rakas vaimo, siis siveä ihana madonnansa olisi myös rakastaja.
Tämmäistä ajattelua. ;-O
Ei, joidenkin miesten täytyy pönkittää itsetuntoaan huorittelemalla.
tota kaikkea...hellan ja nyrkin välissä....Muuten jos olet tota kaikkea....Olet entistä varmemmin huora.....Pakkohan sun on sellainen olla.....
kyllä se on suurimmaksi osaksi joidenkin miesten sanavaraston pienuutta se huorittelu, eli ei keksi mitään muuta sanottavaa esim. riidellessä kun huora.
sanan voisi korvata vaikka toisella....Narttu....Ei kuulosta niin pahalle ja satuttaakin vähemmän...Huora on niin tarkoituksenhakuista nimittelyä!!! Suomenkieli on rikas kieli...synonyymejä riittää....Ja mä tiedän ettei miehet ole naisia huonompia puhumaan....:o)
..siis joidenkin miesten sanavaraston pienuutta, ja miehenä tiedän myös että kyllä puhua osataan ja pitääkin puhua paljon, mutta ei huorittelua eikä kyllä ihan nartutteluakaan...heh.
pitäisi osata puhua asioista ajoissa eikä jättää niitä hautomaan mielensä syövereihin...
mutta jotkut miehet ei sitä tajua..aivojen puutetta?
En usko sitä myöskään sanavaraston pienuudeksi, vaan ihan alistamis tarkoituksessa sellaisia lauotaan.
kokemus minullakin...Vuosien....Onneksi nyt ajat paremmat:o)))))))))))))))))
No kaikeata huolimatta Quu optimistinen ja iloinen luonne....Tiedäm mikä olen ja nikä en ole....Määrittelen itse itseni...ei muut....;o)))))))
enää ei tarvitse sellaisia viisuksia kuulla. ;-))
Täytyy myöntää että vaati se paljon, että sai riuhtaistua itsensä siitä irti. Hullua eikö vaan !
Ja silti se ratkaisu ei ollut helppo...ei itsestään selvyys....:o/
erot ei ole koskaan, varsinkaan silloin kun siihen liittyy muita ihmisiä. Toipuminen siitä vie aikaa ja pitkään. Joskus miettii tajuaako se huorittelija mitä se tekee toiselle, vai tekeekö se sitä just sen takia??
mahda itselleen mitään....Ei ainakaan,jos mukana alkoholi....Sekin vielä....
Ero ei koskaan helppoa....Ei edes silloin,kin lapset jo isompia.
ei ole mikään selitys sille että käyttäytyy niin. Humalassa vaan ei ole estoja niin paljon että pitäsi suunsa kiinni. Selvänä ei taas uskalla. Himskatti, se eukkohan saattaa sanoa jopa vastaan.
totta joka ainoa sana...Kokemustako....Onneksi jo takana...historiaa...Kunhan nyt tuuletetaan:o)
ja mielen moppausta. ;-)) Sen varteen en pitääkin aina silloin tällöin tarttua, ja saada vanhat ja historialliset möröt pois.
ylimääräisistä lepakoista hurjan tärkeää....Kummasti
parantaa ilmaa--helpompi hengitellä....
ja kehitellä uutta. hmm..tulikin mieleen viimekeväinen moppailu..muistatko??
Voi niitä aikoja. ;-))
on sellainen että, se on yksiavioinen = mies ja nainen, meitä on eniten tällaisia,,,,
Nainen, jolla useampia miehiä kuin yksi alennetaan statusta ja helposti leiman otsaan.
Mies, joka omistaa naisia enemmän kuin yhden, nostetaan statusta eikä leimata niin helposti, kuin naista.
Silloin sitä on varmemmin hellan ja nyrkin välissä.
Maailma on niin reilu; meille miehille.
muistan.,,,,Heh...nauraa....Olipas ne muuten aikoja...huuhaalla:o))) ...Se oli sitä kuomutikkarin aikaa.......;o)))
miehiä ikävä kyllä paljonkin olemassa:=(Minusta sellaiset sanonnat eivät kuulu fiksunmiehen sana varastoon.Omasta fiksuudesta en puhu,mutta sellaisia sanoja en käytä en edes niistä jotka sitä ammattia harjoittaa;=)
Mua niin kävi potuttamaan toi rakkausruno....Ihmisten pitäis ajatella....vaik sit niillä viimeisillä kahdella aivosolulla.....:o))
kannata välittää voipa olla taas jonkun nuorison aikaan saannoksia ja onhan tänne vastaavaa kirjoitellut ihan tuttu huuhaa henkilökin:=(Mutta kun meitä niin moneenjunaan niin pitää tollaisten antaa vaan olla omissa oloissaan.
mut surettaa vaan tollanen henkinen köyhyys..ajattelemattomuus..julmuus....Ai et huumoria???
meitä on niin monenlaisia ihmisiä ja surullista ettei toisilla ole siellä päässä muuta kuin tollaisia ajatuksia:=(((No jos toi on sitä huuhaata mistä aina paljon puhutaan;=)
parhaimmillaanko.......:o/ No heh...
täällä valittaa mikä on huuhaata ja mikä ei jos tää on niiden mielestä sitä huuhaata nyt sit vaikka onkin ihan paskaa.
on niin moneksi...huumoria..makuja:o/
ei tollainen huumori oikein kyllä toimi:=(((
sä olet aivan erilainen mies....Olet sä....Arvostat naista ja yleensäkkin ihmistä:o))))))))))
tollainen on niin alentavaa ja lapsellista etten voisi tollasta sanoa kenellekään;=)
tässä välissä että moro:)
luin tuossa että ultra löysi sinulta
kaikki tarvittavat sisuskalut
hyvä juttu ja onnea kyllä se siitä:)))
vaan JJ joo olihan ne siellä tallella,mut oli siellä pikkusen häikkääkin vaikka ei hengenvaaraa.Mut toisaalta olis jo kiva kun nää kivut alkaisi loppumaan vaikka jo helpompaa kuin kesällä ja syksyllä;=)
onkin...sitä ja hurjan koukkaavaa,,,,!!
ettei hengenvaaraa kyllä ne häikät
sieltä pikkuhiljaa lähtee vaikka
toisaalta tuntuu että kestää liian
kauan ja sitä kärsivällisyyttä kysellään
no odotas kun kevät tulee niin
kippari on entistä paremmassa kondiksessa:)))
todella on ikävä kyllä:=((((((((((
loppuu sit kun kevät koittaa ja lämmintä ulkona:=)Mut pitkältä se on tuntunut kun kohta jo vuoden mua kiusannut,mut ei me periksi anneta:=))
ei missään nimessä niin kauan kun henki pihisee:)
on ne joskus aikaa vieviä mutta se on hyvä
jos leikisti sanoo että ei ole kuolemaksi
niin ihmeesti sitä vaan jaksaa odottaa
aikaa parempaa:)
aurinko saa ihmeitä aikaan kunhan se taas ilmestyy
niin ruumiissa kuin sielussakin:)))
turtuu vuosien aikana...Ei enää kuule....ei välitä...Se se vasta surullista onkin...unohtaa elää!!
että siihen on parikin syytä, yksi (ei kylläkään tärkein ) syy: ducati pääsee taas radalle. ;-))
näitä vastoin käymisiä on jos muuten olisi hyvin kaikki niin sit tälläinen vaiva.Mut kevät ja kesä antaa voimia lisää et kyllä tää tässä taas elämä hymyilee:=)
se elämä on monella ihmisellä ja todella kurjaa tollaisessa suhteessa elää:=(Mut onneksi täällä on viellä niitä ihania ihmisiä tallella et joskus saa elää sellaista kunnollista ihmisen elämää:=)
tarvitaankin muutenhan jos aina olisi kaikki hyvin
emme osaisi antaa oikeaa arvoa elämälle
kyllä se elämä kippari vielä hymyilee
jos ei peräti naura:)))
elämässä tollaisia juttuja ja varmaan se kasvattaa meitä monella tavalla:=)Mut viellä se iloksi muuttuu se on varmaa:=)
varmaan auttaa toi Q mutta kyllä ducekin jeesaa siihen vaivaan jotenkin:=)
sitä hyvää elämänpolkua olemmekin jo taivaltamassa.....:o)))))))
polku onkin hyvä mikä meillä on siellä ei ainakaan ketään huutele toiselle hävyttömyyksiä:=)
varmasti ja osataan antaa arvoa sille
hyvälle elämälle:)
muutenhan se elämä olisi liian
tasapaksua jos ei välillä
aina pudotettaisi meitä maanpinnalle:)
se tärkein. ;-))
Toivottavasti saat sen pötsisi ihan pian kunnolla kuntoon.
Tarvitset vain kunnon kokkaajan sinne kyökkiin. ;-))
olisi vaikutusta kun sitä ei itse viitsi aina itselle tehdä ruokaa ja se varmaan pahentaa viellä tätä juttua et pitäs syödä hyvin ja sellasta josta vähiten kipuja tulee:=)
olet sitä osaa sit taas arvostaa sellaisia pikkujuttuja kun näitä vastoinkäymmisiä tulee elämässä vastaan;=)
sen sellasta. ;-)) kunnon voisilmällä, kyllä yks savolas Quu osaa sinulle oikeat sapuskat tehdä. ;-)
Nyt painuu tämä likka pehkuihin..Hyvää yötä!!
ruokia hän tekeekin et niillä jo varmaan paranee paljonkin mun vatsa:=)Hyvää yötä sinulle ja kauniita unia:=)))
mihin ennen ei edes kiinnittänyt huomiota
ne kuului niin kuin automaattisesti
joka päiväiseen elämään
mutta kun käy läpi jonkun raskaan jutun
osaa arvostaa niitä pieniä ilojakin:)
ihmisen pitäs osaa todella arvostaa pieniä asioita se olisi tärkeä asia sellainen:=)
Se polku vain levenee kaikenaikaa:o)))))))))))
aika tasan 6-vuotta sitten sellaisen opetuksen
että kun siitä selvisin niin meni elämänarvot
uuteen järjestykseen
se on ihme että olen tässä ja nyt enään
josta olen tosi onnellinen:)))
elämässä on tapahtunut sellaisia juttuja ettei sitä voi olla kun onnellinen et on viellä hengissä et kyllä tää elämä meitä koittelee välillä;=)
eikä se edes varoita etukäteen:)
juttu voisi todella varoittaa meitä ensin:=))
että osattaisiin varoa ei sillälailla
saa yllättää:)))
nyt painun kyllä pehkuihin
hyvää yötä kippari palataan taas:)))
yötä sinulle ja kiitos juttu seurasta taas:=)))
..sehän on selvää.
Mies purkaa pahaa oloaan sanomalla noin,tarkoittamatta välttämättä mitä sanoo,voi olla mustasukkainen.
Myös käsitys siitä millainen naisen pitäisi olla miestä kohtaan.Mies saattaa pelätä menettävänsä jotain jos nainen antaa jonkun "syyn"nimitellä naista.Hän saattaa tuntea itsensä myös huonommaksi jos nainen esim. juttelee naureskellen jonkun toisen miehen kanssa,miehen mielessä voi liikahtaa ajatus siitä,että nainen kenties haluaisi tai jopa on ollut toisen miehen kanssa silleen.Jos huorittelu tapahtuu ilman "näkyvää syytä" voi kyseessä olla opittu tapa,kenties omalta isältä,siis että kaikki naiset on h....a.
Ehkä huorittelulla ei suoranaisesti tarkoiteta sanan varsinaista merkitystä,tai sitten tarkoitetaan.Mies saattaa kyllä odottaa naiselta sataprosenttista omistautumista juuri hänelle ja kaikenlaiset pikku lipsahdukset saavat aikaan kyseisen huorittelun.Perimmäistä syytä en osaa sanoa vaikka mies olenkin.Tämä sepustus oli jotain huuhaa tyyppistä,ajatuksella,ehkä minäkin voisin olla asiantuntija jossain,haluaisin ainakin kuulostaa fiksulta.
Kuulostit hurjan asiantuntevalta...kiitos...asiallisesta vastauksesta huuhaalaisittain:o)
Olet varmasti ihan oikeassa....Mutta vuosien huorittelu on mielestäni henkistä väkivaltaa...sattuu!!
Nykyisin en onneksi ko nimityustä kuule...Mut surettaa aina,kun törmään..no vaik tällä palstalla...rakkausrunoon....rakkaus??
..on tunne,selkeä tunne.Eli jos on vaan hyvä olla ja sitten on rakkaus..oma käsitys on ehkä hiukan enemmän kuin mitä se oikeasti onkaan.
Tämän käsitys rakkaudesta on sellainen,että se poistaa kaiken pahan olon tullessa kohdalle.Mutta jos lähtökohta on jo hyvinvointi/hyvä olo rakkaus siinä tapauksessa saa ihmisen loistamaan/säteilemään ja tällä säteilyllä/loisteella hän saattaa jopa tartuttaa hyvän olon lähellä olijoihinkin mikä todennäköisesti tapahtuukin.Tämmöistä rakkaudesta.
sanoi minulle hyvin merkitsevästi et punaista nenää ja rakkautta on mahdotonta piilottaa....:o)
Rakkaus on parhaimmillaan ....onellinen olotila...kunnioitusta,luottamista...jakamista,antamista ja saamista....niin arkena,kuin juhlassakin:o)))
..tai no olkoon.Joskus toiste,joutuu hiukka punnertamaan näitä vastauksia,tuota ensimmäistä lukuunottamatta.Mut onnellinen olotila se varmasti on.
sitä...pienesti sanottuna:o)))
silloin, kun nainen kieltäytyy antamasta, ihmetyttää tuollainen nimittely, sehän on paradoksi.
No, miehen on varmaan vaikea niellä pettymyksensä, mutta pahalta kuulostaa kuitenkin.
tuokin esimerkki aivan elävästä elämästä....:o/
Eihän mies huorittele. Ajatuksiltaan keskenkasvuisen huonon itsetunnon omaava alistaja niin saattaa tehdä, kun muúta keinoa toisen loukkaamiseen ei enää löydy, varsinkin jos sana rakkaus ei tuota toivottua vaikutusta. Rakkaus sanaan samassa lauseessa sidottuna tuo nimittely kuvastaa mielestäni sitä.
Huuhaa heittonakin 'rakastan sinua huora' vaikuttaa hieman kahtiajakoiselta. ;)
Surullisinta on se et huorittelu tuhoaa aikas paljon sitä hyvääkin....Itsestään välittävä nainen lopulta viisastuu ja nostaa kytkintä:o)
Kytkin nousee, vaikka ajolupaa ei oliskaan, - fiksut pärjää. ;)Tässä vielä viritys vinkki kytkimelle. Jos kytkin luistaa, niin Cokis kytkimessä antaa kummasti pitoa. ;)
Joidenkin tapausten kohdalla se vaan on niin, että pitää ajatella mitä sanoo, tai sitten olla sanomatta mitään. ;)
kun muistais vaan....Cocista on käytetty tehokkaasti...Juuh..hurja sotku ja itse jouduin siivoonaan:o/
Silti kunnon siivous rivakan lähdon jälkeen kannattaa, muuten siitä suursiivouksesta ei tule loppua. Puhtaaseen ympäristöön on hyvä asettua, ja tarkastella sekä nauttia sitten siitä oman käden puhtaasta aikaansaannoksesta.
Joskus saattaa jopa käydä niin, että saa vähän siivousapua, - omakohtaisesti tiedän. Tuli muuten raikkaan puhdasta. ;)
mä parhaillani suoritan...Nyt hyvät pakkasetkin apuna...Saa kyytiä kaikenlaiset mörköset ja öhkämönkijät....Olen saanut apuakin....:o)
Luulen et siivousta riittää tonne keväthangille saakka...Kannattaa kuitenkin jynssätä:o)
Hiki laiskan syödessä, vaan ei suursiivojalla 'apulaisineen' pakkasella. Elä muuten roiku koko ajan siinä hmmmm... apuvarressa, ettei mene rikki ja sotke paikkoja. ;)
Siivousapua sopivina annoksina näin aluksi.....;o)
ja pakkasella mielenkiinto siivota, .....o
puhdasta tulee..........
mielessä kyllä...Nooh ja muutenkin:o)))
Joskus olen täältä lueskellut noista kaikkipuhtaakskarkeloista, mutta en oikein päässyt jyvälle. ;)
Toisaalta en kyllä edes tiedä mitä jyvä tarkoittaa. Voisiko joku ystävällisesti selittää minulle jyvän ja pakkasen merkityksen, että palstan yleinen siisteys pysyisi asianmukaisena. ;)
Moppailu on oikeasti... ööö... mukavaa, kivaa, puhdistavaa, raikasta, lämmintä, antoisaa... hmmmm, eikä sitä pidä jättää tekemättä vähintään viikoittain. ;)
Siivota TEHOKKAASTI pitäisi vähontäänkin viikoittain....Itse suosin päivittäin,mutta siivousavun saatavuuden puutteessa joudun venymään....ja karsimaan siivousvimmaani:o/
Pakkanenhan on ihmisen sukunimi...ihasn sitä se vain merkitsee....Niihn...ja jyvä...Nyt sokia kananen ei löydä sitä jyvää....:o)
Ihminen (homo sapiens) on perusluonteeltaan yksiavioinen. Yksiavioisuus jakautuu sukupuolten kesken niin, että naisella kuuluu olla yksi uros ja uros puolestaan hoitaa sen avioitumisen...
Naisen sosiaalinen status laskee suoraan verrannollisesti hänen omistamiensa urosten määrään nähden.
Miehen sosiaalinen status kohoaa suoraan verrannollisesti hänen omistamiensa naaraiden määrään nähden.
Maailma on reilu paikka! Meille miehille...
oi HartteUros:o)))
naaraiden unelma...
Sellainen sä olet....unelmien Hartte:o))))))))))))
Olen perin häkeltynyt! Yleensä minua on kutsuttu lähinnä painajaisunien Harteksi. Onneksi ulkonäköni on sen verran rujo, että kenenkään märkiin uniin tuskin pääsen eksymään...
Häkeltynytkö sä....Minähän se aivan puissa....Jo kaksi vastausta poistanut....Voihan...Tahdoin vain muistuttaa Hartterujoa et muistaakseni joku oikein kultatarjottimella uniaan päittäin tahtoi jalomielisesti vaihtaa levottomaan yöuneen....Juuh....;o)Nooh...Quun unoset todellisuudessa on kuivakkaita ja aikas ikäviä.....
Ainakin sinun uniisi olen siis päätynyt, jos ne kerran ovat kuivakkaita ja ikäviä...
Muistan toki jalon tarjouksesi. Olen kuitenkin jo saavuttanut jonkinasteisen tasapainon nukkumiseni kanssa enkä siis tarvitse enää ylimääräistä unta.
nauraa vaan...ei kuivakkaasti vaan....nauraa;o)))
sm leikkejä
leikkiäkös vain....ja leikistä ei saa suuttua.....Voihan!!!
leikeistä pitää nauttia molemmat, varsinkin SM leikeistä.. Tässä asiassa en usko naisen nauttivan yhtään.
Kohta koko porukka luulee meitä SM, elikkäs suomenmestareiksi. ;( Minen kyl harrastele kuin siivoamista, kun se on niin kivaa. ;)
leveeksi se lopulta tuleekaan:=))))
Tahtoo kuitenkin olla tosi liki....:o))))))))
nähdään sit joskus myöhemmin ja yhdessä sitä ihmetellään;=)
myöhemmin.....yhdessä....:o))))))))
ja nyt nukkumaan hyvää yötä ja suukko kipparilta sinulle Quu :=))
kiittää kauniisti...pehmoinen hali ja lämpöinen suudelma sinulle Kippari:o) Hyvää yötä:o)
sen on totta ja tuntuu todella hyvälle:)))
Olen joskus...No aikas usein kokenut sellaisia hetkiä....Palkitsevaakin se on:o)))))))))
mulla on nyt maski suojaamassa tuolta hajulta:)
hyvää yötä ja kauniita unia Quulle:)))
Hyvät varustukset....:o))))))))
Kauniita unia ja hyvää yötä JJ:o)
mies on sankari mitä enemmän naisia.
nylkynen ei huorittele ketään eikä minulla ole siihen varaakaan
nostaa Nylkkärille hattua....:o)...Kenelläkään ei 0le "varaa" nimitellä toista....ei kenelläkään.
miks ei haukkuis!
siis tyydyts tuleekin naisen nöyryttämisestä....Surullista....:o/
rakastetaan iloista antajaa!!
et iloista saajaakin;o))))))