Yasmin vs. Laastari

Hei kaikki kyseisistä (ks.otsikko) ehkäisy menetelmistä tietävät.. Kokemuksia kaipaisin erityisesti kuukautisten runsauteen, mielialojen heittelyyn, limakalvojen kuivumiseen ja seksihalujen muutoksiin liittyen..
Eli siis kuukautisvuodon väheneminen olisi suotavaa, mielialoihin ei yhtään lisää heilahduksia kaipailisi :D ja seksielämän haluaisin ennallaan pitää..
Ja monta pilleri merkkiä olen kokeillut niiden sopimatta.. Onko toivoa että yasmin sopisi..? Tai että laastari..?
Myöskään en muutamaa kiloa enempää haluaisi lihoa..
Positiivisia ja negatiivisia kokemuksia kaikilta niin yasmineista kuin ehkäisylaastaristakin..
Kiitos..
6744
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Samoilla linjoilla olen kanssasi, eli tietoa näistä tahtoisin :)

Äänestä

..on nyt yasminit kaiken mahd. kokeilun jälkeen ja tykkään niistä tosi paljon, sopii mulle tosi hyvin! laastari oli mielestäni hankala, toiset kyl tykkää siitä.

Äänestä

Itselleni osoittautuivat parhaaksi ehkäisykeinoksi yasminit, vaikka toki niilläkin on omat pienet sivuvaikutuksensa. Seksielämä pikemminkin vain parani pillerit aloitettuani, kuukautisvuoto tosin ei vähentynyt. Kipuja tai särkyjä ei ole aiheutunut, kun taas laastaria käyttäessäni minua ärsytti jatkuva päänsärky. Yasminit ovat olleet myös luotettavat ja turvalliset: pari pilleriä on jäänyt joskus erehdyksessä ottamatta, mutta raskaaksi en ole tullut. Tietysti pitäisi yrittää nuo ajallaan popsia. Vähän herkempi olen ollut pillereitä syödessäni kuin laastaria käyttäessäni, itku saattaa tulla pienemmistä asioista. Hysteerisyyteen saakka ei ole kuitenkaan menty.
Vaihdoin siis itse laastarit yasmineihin sen vuoksi, että koin laastarin epävarmaksi ja päänsärky nyppi pahasti. Tämä siis minun kantani.

Äänestä

Itse käytä laastaria ja olen siihen täysin tyytyväinen. En enää koskaan aio vaihtaa takaisin pillereihin.

Ensinnäkin se täytyy vaihtaa vain kerran viikossa, joten muistamista ei ole niin paljon. Itse helposti unohdin ottaa pillerit ajallaan.

Toiseksi laastarit ovat matala hormoonisia ja luovuttavat hormooneja tasaisesti. Toisin kuin pillerit imeytyvät nopeasti ja hetkellisesti hormooneja tulee iso annos.

Mielialani eivät ole vaihdelleet ollenkaan ja seksihalutkin palasivat vaihdettuani pillerit laastariin. Limakalvojen kuivuutta ei ainakaan minulla ole ollut ollenkaan laastarin aikana.
Kuukautisetkin ovat ollet samanlaiset kuin silloin kun käytin pillereitä.

Olen siis enemmän kuin tyytyväinen tekemääni ratkaisuun. on kuitenkin hyvä muistaa että jokainen reagoi eri tavalla.

Äänestä

minulle yasmin oli muuten sopiva, mutta limakalvot kuivui niin pahasti että seksiä ei voinut harrastaa juuri ollenkaan. ja liukkari ei auttanut mitään. halut ja mieliala kyllä pysyi ennallaan.
siksi mua harmittaa niin helvetisti että vaan tuon yhen asian takia oli pakko vaihtaa näihin helvetillisiin merciloneihin, jotka on tehneet mut masentuneeksi ja itsemurhaa hautovaksi.

Äänestä

Käytin yasmineja 5 liuskaa ja haittavaikutuksia alkoi tulemaan vasta 4 liuskalla, haittavaikutuksia oli esim. mielialojen suuret vaihtelut, itkuisuutta ja heikko hermoisuutta, maha päivittäin sekaisin, aknea jne..
Laastarista kokemukset on positiivisia:) Pientä painon nousua ja halujen heikkoutta ilmeni niitä käyttäessäni ja aiheutti myös finnejä paljon.
Näiden lisäksi kokemusta löytyy merciloneista ja nuvaringista..
Suosittelen laastaria kokeilemaan, se on älyttömän helppo ehkäisymuoto:)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Päivänsäde1983 kirjoitti:

Hei kaikki kyseisistä (ks.otsikko) ehkäisy menetelmistä tietävät.. Kokemuksia kaipaisin erityisesti kuukautisten runsauteen, mielialojen heittelyyn, limakalvojen kuivumiseen ja seksihalujen muutoksiin liittyen..
Eli siis kuukautisvuodon väheneminen olisi suotavaa, mielialoihin ei yhtään lisää heilahduksia kaipailisi :D ja seksielämän haluaisin ennallaan pitää..
Ja monta pilleri merkkiä olen kokeillut niiden sopimatta.. Onko toivoa että yasmin sopisi..? Tai että laastari..?
Myöskään en muutamaa kiloa enempää haluaisi lihoa..
Positiivisia ja negatiivisia kokemuksia kaikilta niin yasmineista kuin ehkäisylaastaristakin..
Kiitos..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu