Miten vanha "keksintö" on pukea armeija/sotajoukko yhtenäiseen tunnistettavaan univormuun ja ketkä sen ottivat ensimmäisenä käyttöön ? Miten ennen vormuja pystyi hyvin sekavissa taistelutilanteissa erottamaan omat ja viholliset ?
Uniformun keksiminen ?
5
475
Vastaukset
- meikämie
Eli 1600-luvulla.
Omat tunnistettiin aiemmin taisteluhudosta, ja myös myöhemminkin, koska univormun likaannuttua se ei enää kelvannut tunnisteeksi. - Relander
Luulisin kuitenkin, että toisiaan vastaan sotivien joukkojen aseistus, asut, kypärät, haarniskat tai mitä nyt kullakin oli yllään, sen verran poikkesivat toisistaan, että omat ja viholliset lähitaisteluissakin erottuivat toisistaan. Ainakin yhtä paljon kuin jos kaksi nykyajan lumipukuista osastoa taistelee talvisessa maastossa hämärissä...
- Ismo
Kreikkalaiset soturit käyttivät falangeissaan ilmeisesti jo 500-luvulla eKr aika yhtenäistä varustusta, johon kuului pronssinen haarniska, kypärä ja pronssi- tai rautavahvisteinen kilpi. Kukin tosin hankki varusteensa omalla kustannuksellaan.
Rooman legioonalaisen varusteet tulivat sitten työnantajan puolesta.Tästä voisimme päätellä, että roomalaisilla oli ensimmäiset univormut.
Roomalaisen sotilaan vaatetuksen väri käsittääkseni kertoi, mihin legioonaan hän kuului. Jostain olen lukenut, että mm. Suomen armeijassa käytetyt kaulahuivit ja niiden väri olisi ollut tuo merkki.
Kaulahuivia taas käytettiin, ettei haarniska hankaisi.
Roomalaiset ainakin ottivat käyttöön lyhyet hiukset, myös Shi Huang Din hautalöytöön liittyvät terrakottasoturit olivat yhtenäisissä univormuissa.
Eiköhän tuo ole aikalailla "nykyaikaa" vanhempi keksintö, Aurinkokuninkaan Ranskan lasken nykyajaksi.- Ismo
dj-marco kirjoitti:
Tästä voisimme päätellä, että roomalaisilla oli ensimmäiset univormut.
Roomalaisen sotilaan vaatetuksen väri käsittääkseni kertoi, mihin legioonaan hän kuului. Jostain olen lukenut, että mm. Suomen armeijassa käytetyt kaulahuivit ja niiden väri olisi ollut tuo merkki.
Kaulahuivia taas käytettiin, ettei haarniska hankaisi.
Roomalaiset ainakin ottivat käyttöön lyhyet hiukset, myös Shi Huang Din hautalöytöön liittyvät terrakottasoturit olivat yhtenäisissä univormuissa.
Eiköhän tuo ole aikalailla "nykyaikaa" vanhempi keksintö, Aurinkokuninkaan Ranskan lasken nykyajaksi.John Keegan kirjoittaa Sodankäynnin historiassaan univormujen syntyneen 1600-luvulla kun sodassa siirryttiin kurinalaisempiin muodostelmiin ja sotilaiden asema muuttui kontrolloidummaksi. Vielä 1500-luvun sotilaat pukeutuivat yleensä ryöstäsaaliiseen ja tietynlainen krjavuus pukeutumisessa oli lähes kunnia-asia, ainakin se kertoi menestyksekkäistä ryöstöistä. 1500-luvun sotilas oli vielä melko itsenäinen toimija taistelukentän ulkopuolella. 1600-luvulla sotilaan aseman muutos aiempaa alistetummaksi sotilaskurin kohteeksi näkyi myös yhtenäisissä asuissa.
Ehkäpä Keegan tarkoittaa jonkinlaista "modernin univormun" syntymistä, hän kyllä varmasti on tietoinen myös roomalaisten sotilaiden pukeutumisesta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1621394
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä40985Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad38715- 14630
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä28622- 36616
Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46607Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver20592Ajatteletko ollenkaan minua
Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott30577Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .17553