Kansallismuseon räjähdys

Poliisi jatkaa tutkimuksiaan selvittäkseen eilen sattuneen mystisen räjähdyksen syytä. Toistaiseksi räjähdyksen syynä ei pidetä mahdollista rikosta tai pommia. Myös putkiräjähdys on pois suljettu vaihtoehto.

Räjähdys on saattanut aiheutua erilaisten kemiallisten aineiden kemiallisista reaktioista. Uskaltaako Kansallismuseossa mielestäsi enää vierailla turvallisin mielin, jos vastaavia mystisiä räjähdyksiä voisi sattua museon ollessa auki? Eilinen räjähdys tapahtui yleisölle auki olevissa näyttelytiloissa.
566831
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 56

Vanhimmat

On tunnettu fakta, että kansallismuseossa säilytetty Graalin malja on yhä hallussamme vorojen epäonnistuttua sen anastamisessa.
Kyseessä oli Illuminati-niminen järjestö, joka on jo vuosia yrittänyt saada käsiinsä mittaamattoman arvokasta maljaa, siinä kuitenkaan onnistumatta. Luultavasti yksi ryöstöä saaneista on saatu kiinni ja on pidätettynä Salaisen poliisin maanalaisessa vankityrmässä.

TTS

Äänestä

"ei mitään rikokseen viittaavaa".

Sama juttu muuten britannian öljysäiliöpalossa, joka euroopan suurimpana "palona" vaiettiin totaalikuoliaaksi välittömästi tapahtuman jälkeen.

Kyllä "puolueeton ja riippumaton", rahanvallasta elävä, ns. ..nta-media osaa.....jallituksen taidot.

Äänestä
  • joo varmaan supo ollu asialla

    Äänestä

Nythän epäillään myös, että kyseessä on ns. yliluonnollinen ilmiö jolle ei tulla saamaan mitään selvitystä.
Kiertävä näyttely joka museossa oli esillä, on aiheuttanut näitä ilmiöitä myös muissa maissa joissa näyttely on ollut esillä.
Esineisiin saattaa siis sisältyä jokin kirous joka seuraa mukana..

Äänestä
  • osamanbinladenin kummitus on iskenyt pieru joka oli purkissa museovahti sytytti tupakan ja pieru räjähti

    Äänestä

  • Kirouksesta, jonka langetin kyseisen laitoksen niskaan.
    Löysin muutama vuosi sitten reikäkiven pelloltani. Asiantuntija sanoi sen kuuluneen pajukatiskan painoksi n. 5000 vuotta sitten, toki epäili meikäläistä tai paimenpoikia reiän tekijöiksi, kunnes alkoi itsekkin ajattelemaan.
    Hullu annoin sen hänelle tutkittavaksi..en ole kiveäni nähnyt sen koommin. Kansallismuseosta tuli kiitoskirje vaikka eivät edes kysyneet, kenen kivi se on... pitäisköhän omia vaikka Mannerheimin ratsastajapatsas itselleni..olis hyvä maamerkki meidän maitolaiturin viereen. Hyvin joutaa räjähtää taivaantuuliin koko museo..onhan siinä oivallista tonttimaata sitten asunnoille.
    Ps. tonttia en kironnut, joten uskaltaa rakentaa.

    Äänestä

  • haju kirjoitti:

    osamanbinladenin kummitus on iskenyt pieru joka oli purkissa museovahti sytytti tupakan ja pieru räjähti

    sytyttäjä olikin Staattinen eli hankaussähkö?

    Äänestä

  • vai että joku esine heittää conjuree keskellä yötä woot... siitähä sais hyvän vetonaulan.

    Äänestä

siellä vaan ole räjähtänyt joku kaasuuntunut kaasu, kun huoneita joudutaan kosteuttamaan
esineiden takia.

Äänestä
  • on tulossa hyvää vauhtia uusi Einstein.Onnea!
    Kaasuuntunut KAASU!!!En oo ikinä kuullukkaan,että kaasu kaasuuntuu.
    Huhhahhei ja RÖmmiÄ puullo!Mahtavaa.

    Äänestä

varsinkin kun on noin hieno paikka ei sielä vahingossa mitään voi räjähtää tutkikoot vain tarkemmin .
Kyllä siellä on varmasti joku syy ei ne museot ja varsinkin kun noin arvokkaassa osassa taloa räjähtää ja toisaalta kun vielä sellainen paikka jossa ihmiset yleensä paljon ovat
Tuuria vain vai oliko suunniteltua että tulee räjähdys silloin kun siellä ei ole ihmiset
oliko pelottelua ,terrorismia kuitenkin ja mielenosoituksellisuutta
Ikävää kun kaikkea pitää ihmisten tuhota eikä osata puhua . Tymyys senkun lisäntyy sitähän tuo kaikki väkivalta ja terrorismi on

Äänestä

Unohdin pestä sen kun palasin pohjoisesta, jossa olin jakamassa hernesoppaa vaalikarjalle.

Äänestä

Siivouskomerossa kävi kaasuvaivainen pimeästi palkattu ulkolainen siivooja.

Äänestä
  • Hopea, ammoniakki ja platina sopivat huonosti yhteen.

    Äänestä

  • No onpas teilläkin tosi fiksuja kommentteja!

    Äänestä

Selvä tapaus. Provokaatiota tai pelottelua. Tai molempia. Mitä tehdään?

Äänestä
  • häivekone kävi pommittamassa, CIA ilmoitti taas kerran värän paikan.

    Äänestä

  • kontallaan jenkkeihin kirjoitti:

    häivekone kävi pommittamassa, CIA ilmoitti taas kerran värän paikan.

    Tarja oli komerossa harjoittelemassa illan tv-tenttiä varten.
    Kertoi syöneensä Penan hernesopan jämiä ja nyt vatsassa hieman kiertää...

    Äänestä

Suomikin on nyt kansainvälisessä menossa mukana, kun meilläkin posahtelee ison maailman tyyliin!

Hesarin pääsivun isoa artikkelia mokomasta posauksesta ei voi muuten järkevästi selittää. Taas todistettiin että Helsinki ei ole periferiaa maailman/Euroopan mittaluokassa!

Ja tollanen uutisointi on tavallaan aika loukkaavaa OIKEITTEIN räjähdysten (esim Myyrmanni) uhreille.

Äänestä

Me poikain kaa hieman tiputettiin tuota ponaa ja pannu hajosi!

Äänestä

voi miten hieno otsikko,voiko museossa enää kulkea ,apua nyt pelottaa,toivottavasti nämä suomi24.ssa esiintyvät otsikot parantuvat laadultaan,jä yleensäkin uutisaiheet,tämäkin oli NIIN TÄRKEÄ.

Äänestä
  • älä vikise siellä, ottaen huomioon minkä ikäistä on s24:n käyttäjäkansa ja minkä ikäistä on s24:n ylläpito. Aihe mikä aihe, kaikkia ei voi kiinnostaa.

    Äänestä

No panic

Äänestä

tuhoisampaa kohdetta varten.

Äänestä

Ghostbusters!

Äänestä

Se oli Niinistön skumppavarasto, joka räjähti. Varasto sijaitsee Storyvillen ja eduskuntatalon välisessä tunnelissa, joka kulkee kansallismuseon alitse. Pullot ovat odottaneet aukaisua jo pari viikkoa; ensimmäisestä vaalipäivästä lähtien. Nyt sitten tapahtui tämä kaasuuntuminen ja yllättävä paineen nousu pulloissa aiheutti räjähdyksen. Turha tästä on vieraan vallan edustajia alkaa syyttämään

Äänestä

Vähäosaiset ja köyhät ym alkaa kyllästyä sortoon
Vitutusate alkaa ylittyä.Lisää luvassa??!!

Äänestä
  • ihan paskaa

    Äänestä

eråtpoierpt¨åer¨påte¨rt

Äänestä

Näiden vanhojen esineiden entiset omistajat eli henget kummittelevat ja aiheittavat kosmisia räjähdyksiä.

Tämä on vasta alkusoittoa ja lisää saamme kuulla kunhan vanhojen taulujen sisällä asuvat henget innostuvat räjäyttelemään lisää.

Uskaltaisin kuitenkin mennä vielä museoon, koska en ole näille hengille mitään pahaa tehnyt eivätkä he kohtaloaan varmaan minulle kosta.

Äänestä

räjäytettyään ensin kaasuputken gruusiassa venäjän erikoisjoukoilla jäi vielä putkikassillinen tynyä käyttämättä ja he päättivät ottaa kantaa suomen presidentinvaaliin
iskemällä kansakunnan pyhimpään.

törkeää tuommoinen!

t. ior bock

Äänestä
  • tämä on viest putinilta: ”hylätkää Nato-puheet tai käy pahemmin...”

    ”ja sitäpaitsi enää YHTÄÄN valtiovierailua kultarantaan en kestä, jos se punapäinen eukko on siellä tohottamassa”

    Äänestä

  • Laukaukset...noottiko kohta?

    Äänestä

  • justihinsa juu. Mites kävi sille pojalle joka huusi koko ajan susi susi susi! Ja kun kyläläiset riensivät sitä pelastamaan sano jotta aprillia jne?

    No, eräänä päivänä ne päätti jotta antaa huutaa.
    Ja susi söi pojan.

    Niin että älä anna tekosyytä...

    Äänestä

tuhoja on nyt päästy korjaamaan ja alustavasti on selvinnyt ainakin se, että varkaat ovat saaneet saaliikseen SAMMON.

ei helvete, kui meiä ny käy?

Äänestä
  • eikä siellä edes sampoa säilytetä.
    sampohan oli alkujaan raudasta taottu paskapönttö, joka nosti silloisen suomen kukoistukseen. sitten kehitys junnasi pitkään paikoillaan "demarit vallassa" , kunnes arabiasta kuului ilouutinen, uusi sampo oli taottu savesta ja päällystetty lasittamalla. uusi nousu alkoi jälleen ja suomi pääsi maailmankartalle. uuden maailmankartan myötä jo kertaalleen karkoitetut demarit osasivat palata suomeen ja nyt olemme taas pysähtyneessä tilassa.
    tarvittaisiinkin jälleen uusi sampo, jotta suomessa keksittäisiin vihdoinkin pyörä ja pääsisimme eteenpäin.
    ps: alkuperäinen sampo on hyvässä tallessa nallella, halikossa.

    Äänestä

loukkaantunut sillä siellä on töissä entinen poikaystäväni jonka kanssa olemme edelleen yhteyksissä..

Äänestä
  • loukkaannuin ihan kamalasti, piereskellä nyt tuolla tavalla ja vielä kansallismuseossa.

    tuollaiset metaaniperseet pitäisi laittaa telkien taakse!

    Äänestä

vanhaa sanontaa "Andy räjäyttää lian pois!" Siivouskomerohan oli nimenomaan varsinaisen räjähdyksen tapahtumapaikka.

Äänestä

Ihan kuin siitä kirjasta..paitsi että siinä ei räjähtänyt mikään, eikä kansallismuseossa oo mitään kiinnostavaa.

Äänestä
  • Jaa että ei ole kansallismuseossa mitään kiinnostavaa?
    Taitaa johtua vain siitä, että kukaan ei ole kirjoittanut aiheesta menestysromaania.
    Alkais suakin kummasti kiinnostaa jos aiheesta tulisi populistisempi.

    Äänestä

Palossa tuhoutui arkistomateriaalia, jossa oli mm. stasi-lista.

Äänestä

Ketä kiinostaa museot ? ei ketään ! se on surkeeta kun puhutaan asioista mitkä ei oikeesti kiinnosta, Tai puhutaan Thaimaan tytöistä joita halutaan suomeen töihin ja vaimoiksi peräkylille , museot voi unohtaa heti pöööö

Äänestä

Vaikea kuvitella mitään muuta.

>> Uskaltaako Kansallismuseossa mielestäsi enää vierailla turvallisin mielin >>

Tottakai ! Loukkaantua voi pahasti vaikkapa liukastuessaan kotipihassaan.

Äänestä

demareille,että kannattaa pitää Tarja pressana vielä 6 vuotta...keinolla millä hyvänsä...missäs ne gallupit viipyykään?

Äänestä

Oiskohan joku sähkövempain posahtanut tai mitä kemikaaleja kyseisessä komerossa säilytettiin??

Äänestä
  • Sähkövempaimet eivät yleensä (tuskin koskaan) räjähdä, joten sähköstä tuskin yksistään kysymys, sensijaan sähkölaite lämmennyt/syttynyt ja sulattanut puhdistusaine pulloja aineet sekoittunut vapautunut vetyä joka räjähtää helposti.

    Ja puhdistusaineetkaan eivät räjähdä, elleivät sekoitu keskenään ja saa jostain tarvittavaa kipinää, tosin vety räjähtää staattisesta sähköstäkin.

    Toinen mahollisuus on inhimillinen erehdys, siivooja laittanut puhdistusaine pullot patterin viereen joka nyt kylmällä on kuuma (ennen ollut sammuksissa), joka sitten sulattanut pullot ja kipinä räjäyttänyt vedyn.

    Eipä tuo kemikaali valikoima tartte olla kummoinen, että vetyä saa aikases, jopa sinunkin kotoonta löytyy puhdistusaineta joita yhdistelemällä sitä aikases saa. Ja laitoskäytössä aineet väkevämpiä joten vetyä tulee enemmän ja nopeemmin.

    Äänestä

  • joka siellä poxahti.

    Pakkasista huolimatta kannattaa kotonakin availla aina välillä ikkunoita, ettei vatsakaasupitoisuudet koti-ilmassa ylitä räjähdyspitoisuutta, valojen ja muiden sähkölaitteiden päälle/pois-nappuloiden turhaa käyttöä pitää myös talvella välttää. Kytkimistä se kipuna tulee ja räjäyttää vatsakaasun.

    Niin ja hernekeiton syöntiä on syytä talvella välttää, ainakin siivouskomerossa.

    Äänestä

nythän on niin, että viranomaiset ovat tietenkin kieltäneet rikoksen mahdollisuuden, jotta kansa ei menisi paniikkiin.

mutta mistä suunnasta latinki tuli, vai oliko posauttajia kaksi? liittyykö tämä sikojen lahden kriisiin? vai olivatko kyseessä UFOT tai tutankhamonin haudan kirous?

kyllä timo tee-aa selvittää.

Äänestä
  • pamautti potin hajalle.

    Äänestä

aiheuttaa kemiallisen reaktion jossa syntyy vetyä.
Siivousaineissa esim. kodin putkimies ja astianpesuaine, puhumattakaan konetiskiaineista.
Sähkövirta myös hajoittaa vettä vedyksi ja hapeksi.
Jos komero ollut ilmatiivis esim yläosastaan, sinne pikkuhiljaa kertynyt vety voinut muodostaa jopa 2m3 räjähtävän kaasutilan joka kevyesti pamauttaa liat pois.

Äänestä

Hih hih, juuri uutisissa sanottiin, että pieru aiheutti räjähdyksen! Hassunhauskaa, vai mitä?? No okei, sanottiin sivistyneemmin, että viemäristä päässyt metaanikaasu ja sähkökaapista tullut kipinä... eli suomeksi pieru!! Ho hoo

Köyhällä on halvat huvit... ;oD .. mutta kiva, että oli välillä "hauska" ja viaton syy, koska toi on niin vitsikästä jo, että tuskin on keksitty eli tuulesta temmattu.

Äänestä

Nykyään ei passaa eres pieraista, ettei kansallisaarteet lennä huitsin nevadaan!

Äänestä

Tämähän on sitä tyypillisintä kokoomus politiikkaa, julkiselta sektorilta rahat pois. Silloin pääsee tapahtumaan tämmöistä.

Äänestä

kyseessä oli ympäristötaiteilija Roi Vaaran Kiasman juuri avattuun ARSE 06-näyttelyyn valmistama teos ”ruskea mies”

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Suomi24toimitus kirjoitti:

Poliisi jatkaa tutkimuksiaan selvittäkseen eilen sattuneen mystisen räjähdyksen syytä. Toistaiseksi räjähdyksen syynä ei pidetä mahdollista rikosta tai pommia. Myös putkiräjähdys on pois suljettu vaihtoehto.

Räjähdys on saattanut aiheutua erilaisten kemiallisten aineiden kemiallisista reaktioista. Uskaltaako Kansallismuseossa mielestäsi enää vierailla turvallisin mielin, jos vastaavia mystisiä räjähdyksiä voisi sattua museon ollessa auki? Eilinen räjähdys tapahtui yleisölle auki olevissa näyttelytiloissa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu