Eilinen TV2:n Punainen lanka ohjelma oli yllättävänkin paljastava. Vasemmiston presidenttiehdokas Tarja Halonen oli Tastulan haastateltavana.
Tastula tunnetusti suhtautuu aina haastateltaviin korostetun empaattisesti ja ei vie asioita kovin tiukalle. Näin oli myös eilisessä ohjelmassa.
Silti eilinen haastattelu oli yllätävänkin paljastava ja kertoi erittäin paljon vasemmiston presidenttiehdokkaan ajatus- ja arvomaailmasta.
Tarja Halonen ei näe mitään hyvää yrityksissä ja liike-elämässä. Halonen on myös kireän tuloverotuksen innokas kannattaja.
Haloselta lipsahti jossain välissä mm. että hän ei näe mitään mieltä, että helpottaisi yrityksien vientitoimintaa.
Halonen korostetusti haki työantajien ja työntekijöiden vastakkain asettelua.
Mieluiten vasemmiston ehdokas toimii maailmoja syleilevissä asioissa.
Minun valintani vaaleissa on nyt aivan selvä.
Tastula tunnetusti suhtautuu aina haastateltaviin korostetun empaattisesti ja ei vie asioita kovin tiukalle. Näin oli myös eilisessä ohjelmassa.
Silti eilinen haastattelu oli yllätävänkin paljastava ja kertoi erittäin paljon vasemmiston presidenttiehdokkaan ajatus- ja arvomaailmasta.
Tarja Halonen ei näe mitään hyvää yrityksissä ja liike-elämässä. Halonen on myös kireän tuloverotuksen innokas kannattaja.
Haloselta lipsahti jossain välissä mm. että hän ei näe mitään mieltä, että helpottaisi yrityksien vientitoimintaa.
Halonen korostetusti haki työantajien ja työntekijöiden vastakkain asettelua.
Mieluiten vasemmiston ehdokas toimii maailmoja syleilevissä asioissa.
Minun valintani vaaleissa on nyt aivan selvä.
Vastaukset 43
Vanhimmat
yksinkertainen, tai et ihan vähänkään. Olet pönttö, joten mielipiteelläsi ei ole merkitystä!!Ilmeisesti kuulet pääsi sisällä ääniä samalla tavalla kuin Bush?! Hakeudu hoitoon!
No tuossahan oli asia-argumentteja kerrakseen.
Näinhän sitä pitää juuri vastata, kun tuntee heikolla olevansa.
Mahtaa sinua sunnuntaina kismittää, kun Halosesta tulee entinen presidentti.
argumentoitu vastaus. Kukahan tässä mahtaa olla hoidon tarpeessa.
Kyseissä haastattelussa paistoi selvästi läpi kuinka pihalla Halonen talouden realiteeteistä ja minkälaista kammoa hän tuntee yrittäjiä kohtaan.
Siitä kävi myös hyvin selvästi, että kyseessä on kommunisti siis äärivasemmistolainen presidenttiehdokas, joka haluaisi sosialisoida kaiken yksityisen yrittäjyyden yhteiskunnalle ja jakaa siitä saatu hyöty jonnekkin.
Kyllä yritysten primääri tavoite on tuottaa omistajilleen voittoa ja siinä sivussa tulee automaattisesti mm. työllistämisen kautta hyötyä koko yhteiskunnalle.
Ei yritystoiminta ole primääristi hyväntekeväisyyttä vaan voiton tavoittelua. Ja jos valtion toimesta yritysten toimintaa hankaloitetaan on automaattisesti selvää, että työ teeteään sillä missä se on kannattavaa.
Eli käytännössä SDP:läinen politiikkaa ajaa yrityksiä pois maasta.
Tätä yksinkertaista tosiasiaa on vain vasemmistolaisten mahdotin tajuta.
En minä sitä aivan noin itse nähnyt. Ei Tarja Halonen sentään kommunisti tai muutenkaan äärivasemmistolainen ole.
Sen sijaan Tarja Halonen ei ymmärrä, että yrittäjälläkin pitäisi olla mahdollisuus vaurastua yrittämällä. Tämä kävi erittäin selväksi useasta hänen haastattelussa lausumastaan asiasta.
ei suinkaan vaan "ystävällinen" kehoitus avun hakemiseen vainoharhaisuudesta kärsivälle on aina paikallaan.....
vaikutus: >Kyllä yritysten primääri tavoite on tuottaa omistajilleen voittoa ja siinä sivussa tulee automaattisesti mm. työllistämisen kautta hyötyä koko yhteiskunnalle.<
Epäilen. Yrityshän saattaa panna pillit pussiin ja siirtää työntekijät kortistoon, vaikka tulos on hyvä ja yrityksen talous kunnossa. Näin onkin tapahtunut viime vuosina, enkä usko että syy on demareissa tai Halosessa. Tai sikäli on syytä, että on SAKn avulla on pidetty huoli, että työntekijäkin saa kohtuullisen palkan työstään. Muuten täällä varmaan poljettaisiin työntekijän oikeuksia yhtä räikeästi kuin Kiinassa. Sinne yritysten mieli on joka tapauksessa, kun primääri tavoite on tuottaa voittoa omistajille. Ei tämän ymmärtämiseen kummoista logiikkaa tarvita. Reilujen, kestävien talouden kehityksen periaatteiden luominen sitävastoin vaatii perusteellista pohdintaa. Ne pitäisi olla keskipisteessä jokaisella yrittäjällä, joka haluaa toimia hyvien liiketapojen mukaisesti, eikä halua kaivaa maata omien jalkojensa alta.
"Yrityshän saattaa panna pillit pussiin ja siirtää työntekijät kortistoon, vaikka tulos on hyvä ja yrityksen talous kunnossa. Näin onkin tapahtunut viime vuosina, enkä usko että syy on demareissa tai Halosessa."
Jep, totta helvetissä yritys jolla on talous kunnossa eli toimii kannattavasti laittaa "pillit pussiin"! Kuten siis on kuulemma viime vuosina tapahtunut.
Yleensähän kannattavat yritykset lopettavat toimintansa ja kannattamattomat sitkuttelevat aikansa eteenpäin, eiks niin?
Ei jeesus, mistä näitä ruutipäitä oikein löytyy...
tässä sitä, että yritys kerää kamppeensa ja siirtyy suurempien voittojen toivossa Kiinaan tai muualle Aasiaan.
laittaa pillit pussiin, kun voittoa on tullut tarpeeksi - siis lopettaa ja myydä yrityksen hyvään hintaan.
Yrityskaupat ovat normaalia liiketoimintaa, mutta ei yrityksen myynti tarkoita työntekijöiden siirtoa kortistoon.
yritys pysyy entisillä sijoillaan, mutta ehkä ei...
Älä anna väärää todistusta lähimmäisestäsi, äläkä yritä vääntää demaria kommariksi. Ellet tajua ratkaisevaa eroa, niin tyhmyys paistaa sinusta, yhtä kirkkaasti, kuin aurinko taivaalla.
demari lievemmin vasemmistolaisuuten sairastunut ja ehkä jopa vielä parannettavissa kun taas kommari on yleensä parantumattomasti sairas.
Tarja korosti koko haastattelun ajan yrittämisen tärkeyttä.
Minusta koko haastattelun ajan Tarja Halosesta paistoi läpi miten vastenmielisenä hän näkee yrittäjyyden ja mahdollisuuden ansaita yrittäjyyden avulla.
Haloselle on erittäin vaikea käsittää, että yrittäjät ottavat valtavia taloudellisia riskejä. Tämän vastikkeeksi olisi mielestäni oltava mahdollista myös saada riskin katteeksi hiukan ansiotakin. Jotenkin Haloselta näyttää unohtuneen, että pk-sektorin yrittäjät ovat merkittävin työllistäjä Suomessa. Tätä sektoria pitäisi tukea kaikin tavoin.
Se vain tuntuu kovin huonosti sopivan vasemmistoradikaalin arvoihin.
Taloudellisen panostuksen lisäksi yrittäjä tekee itse valtavan määrän työtä, johon ei työntekijä edes suostuisi. Tästä puurtamisesta ei useinkaan saa sen enempää kuin "normaaleilla" työajoilla eli n. 40:llä viikkotunnilla.
Ja auta armias jos muutaman vuoden raatamisen jälkeen pystyy jo palkaamaan ihmisiä töihin tai pahimmassa tapauksessa alkaa nauttimaan kunnon korvausta työpanoksestaan niin sehän on vallan hirveää vasemmistolaisten mielestä.
Kumpa ihmiset tosiaan muistaisivat, että suurinosa yrittäjistä ei ole suurpääoman edustajia saati jotain "riistäjiä."
Olisi kiva nähdä kuinka moni vasuri olisi valmis tekemään yrittäjien työmäärän. Ei kukaan, mutta vittuillaan, vingutaan ja kyykitään kun muuhun pystytä.
Minusta tuntuu, että Halonen on tilanteen tasalla asiassa kuin asiassa. Yrittäjyys on hyvinvoinnin pohja. Se tuli esille monelta kantilta. Miten asian voi kääntää näin kiemuraiseksi?
Heh, tuo oli oikeasti hyvä läppä!
Katsos Halonen pitää niin kovasti yrittäjistä, että kannattaa hallituksen linjaa jossa yrittämisestä tehdään lähes rikollista toimintaa.
Hallitus tekee työntekijöiden palkaamisesta niin kallista ja vaikeaa, että en kyllä kovasti liputtaisi hallituksen yrittäjäystävällisyyden puolesta.
Ja tuolla linjalla, ellei jopa jyrkemmällä, on myös Halonen.
Halonenhan oli eilisiltana tsetseenipakolaisista puhuttaessa ulkona kuin puoliksi sulanut lumiukko!
Eihän se mummeli osaa muuta kuin höpistä joka keskustelussa globalisaatiolöpinöitään.
Kyllästyttää jo nähdä kassi-alman nyreää naamaa!
Sinun siis kannattaa mennä duuniin 40- tunniksi viikossa, niin pääset tuosta kurjuudestasi eroon.
On säälittävää riutua kun vähemmälläkin pääsee.
Ot suinkaan ole perso ja ahne rahalle?
Jep, teen 40 tuntista viikkoa.
En ole valittanut mistään, ainoastaan sanonut miten asiat ovat.
Ja kyllä, olen perso rahalle. Väitätkö sinä vatipää ettei sinulle raha kelpaa?
Taloudellisen panostuksen lisäksi yrittäjä tekee itse valtavan määrän työtä, johon ei työntekijä edes suostuisi. Tästä puurtamisesta ei useinkaan saa sen enempää kuin "normaaleilla" työajoilla eli n. 40:llä viikkotunnilla".
Toistan, ellei kerralla mennyt jakeluun. Älä itke, vaan mene duuniin tekemään 40- tuntista työviikkoa, äläkä tee niin "valtavasti" sitä "puurtamistasi".
Pärjään taatusti yhtä hyvin kuin sinä, eikä tarvitse edes puurtaa.
Jo nyt on perkele!
Etkö sä saatanan letkuperse osaa lukea?!?!
Painu vittuun täältä jos ei selvä suomen kieli mene jakeluun.
"Tarja Halonen ei näe mitään hyvää yrityksissä ja liike-elämässä. Halonen on myös kireän tuloverotuksen innokas kannattaja".
Lopeta valehtelusi kiero mulkero. Minäkin katsoin ko. ohjelman, mutta Halonen ei missään kohtaan antanut sellaista käsitystä, että hän yritysvastainen, vaan päin vastoin. Hän ainostaan korosti yhtiöitä kohtelemaan työläisiään hyvin ja maksamaan kohtullista palkkaa. Hän ei myöskään kannattanut korkeaa verotusta.
Jos työläisen etujen korostaminen on yritysvastaisuutta, niin olet sekaisin päästäsi.
Sauli on varmaan kanssasi samaa mieltä, että duunareita voi kohdella miten vaan, kunhan viivan alle jää voittoa maximaalisesti. Sauli on ollut kaikkien aikojen räikein työläisten etujen leikkaaja.
Eihän siitä mihinkään pääse, että vasemmistolaiset kuten sinä näkevät jokaisessa Halosen puheessa vain kehuttavaa ja Niinistön puheesta vain moitittavaa, kun porvarilliset kuuntelijat kuulevat asiat juuri toisin päin.
Vaaleissa onkin siis kysymys siitä, haluammeko maalle vasemmistolaisia ajatuksia kannattavan sosialistin vai oikeistolaisia ajatuksia kannattavan porvarin.
Asia on noin yksinkertainen.
Nimimerkki Tarkkaavainen on ollut tarkkaavainen korkeintaan tarkkailuluokalla ja myöhemmin paikkakunnan Suojatyökeskuksessa.
"Jos työläisen etujen korostaminen on yritysvastaisuutta, niin olet sekaisin päästäsi."
Kaippa minäkin sitten olen sekaisin. Se nyt vaan on niin, että työläisten etujen "korostaminen" entisestään tappaa yrittäjyyden. Työntekijöiden turva ja palkkataso on vähintäänkin riittävällä tasolla. Mikäli nykyinen taso haluttaan säilyttää ja samaan aikaan yrittäjyyttä (eli työllisyyttä) lisätä, on valtion pakko kantaa vastuu osasta syntyviä kuluja. Pienyrittäjän kiikkerä talous ei sitä kestä.
"Sauli on ollut kaikkien aikojen räikein työläisten etujen leikkaaja. "
Toimiessaan valtiovarainministerinä Niinistö puuttui ainoastaa valtion menoihin, ei työläisten etuihin. Niihin hän ei olisi edes PYSTYNYT puuttumaan.
Niinistön tehtävä oli tasapainottaa velkaattunutta valtiontaloutta leikaamalla (jakamalla tasaisemmin) menoja, koska jaettavaa oli velkojen maksun takia vähemmän.
Ota kuule faktat haltuun ennen avautumista täällä.
holkerin hallitus "kannatti" yritystoimintaa ja yrittäjiä hengiltä kymmenin tuhansin 80ja 90 luvun taitteen tienoilla! ...... Ruotsissa ei varmaankaan ole yhtään yritystä, siellähän on niin vahva demarivalta, hehheh!!!
Näin todella tapahtui. Sen aikaisessa hallituksessa istui Kokoomuskin.
Voisi sanoa, että yrittäjiä suorastaan kusetettiin. Tuo ei ihan hevillä unohdu, olin itsekin tuolloin yrittäjä.
Huomaa kuitenkin, että Ruotsin demarit EIVÄT ole sama asia kuin SDP. Mutta muuten olisi kyllä mielenkiintoista keskustella Ruotsin tilanteesta, itse siellä muutaman vuoden asuneena on hieman käsitystä ruotsalaisen yhteiskunnan ongelmista ja onnistumisista.
Koitahan ottaa järki käteesi pahvi. Ellei olisi kunnollisia ja työtätekeviä ihmisiä, ei olisi myöskään menestyviä firmoja.
Ne firmat, mm. Nokia, jotka ovat kaikin tavoin panostaneet Nokialla työtätekeviin ihmisiin ja joille maksetaan työstä kunnon palkkaa, menestyvät pahaiten. Sitä Halonen juuri tarkoitti, joten älä yritä väännellä asiaa toiseen suuntaan kierokaula pahvi.
Sauli yritti puuttua mm. työttömyyskorvauksiin ja kirjastomaksuihin, muttei onnistunut, koska Saulia järkevämmät tulivat väliin Saulin suureksi harmiksi.
siellä varmaankaan (siis Ruotsissa) työntekijöiden asema ole huonompi kuin Suomessa, eikä juuri muuallakaan euroopassa!! Yrittäjistä olen sitä mieltä että ne vinkuu ja valittaa jotka eivät pärjää, mutta tuskin pärjäisivät muunlaisissakaan olosuhteissa!! On vaan niin helppo laittaa oma osaamattomuus duunarien syyksi!!
mahtaa mikerassukan silmissä ja korvissa olla kun yksinkertaisintakaan asiaa tajua.
Tarja halusi yritysten toimivan yhteiskunnan, ei riskinottajien hyväksi. Se ei ole eikä voi koskaan olla yritysten primääri tavoite.
Mutta kaikkein huolestuttavinta mikessä on, ettei hän edes tajua kyykkivänsä eikä han edes tajua olevansa kommunisti, vaikka kaikki hänen kirjoituksensa muuta todistavat.
ennen kuin höpiset höpöjä.
Työllistäminen on pien yritykselle tehty erittäin vaikeaksi.
Jokaisen työntekijän pitää tuottaa vähintään 2,5 kertaisesti bruttopalkkansa, jotta olisi kannattavaa työntekijä palkata.
Mitäs tästä sitten seuraa? Vaikka yrityksellä olisi juuri sillähetkellä hyväkin tilauskanta ei tuusi tilauksia voi ottaa, koska niitä ei pystytä tuottamaan.
No tähän olisi helppo ratkaisu otataan lisää työvoimaa, mutta jos yrityksessä on 2-5 henkeä töissä pitäisi liikevaihdon kasvu olla melkoinen ja varma, jotta tämän voisi tehdä sillä vaikka tilauskanta hiipuisikin jostain syystä niin menot pysyvät ennallaan.
Tätä ei vasurit oikein tajua, koska ovat itse laiskoja ja saamattomia sekä luulevat rahan kasvavan puissa.
Pien yrittäjä joutuu joka päivä katsomaan, että tarvittava tulos menojen kattamiseksi on saavutettu ja siinä ei todellakaan tunteja lasketa.
Tätä on siis se riistäminen työn ja toimeentulon antamista työntekiköille ja riskin ottamista oman toimeen tulon saamiseksi.
Jos sitten jokin menee vikaan ja riskinotto eponnistui niin onkin täysin lainsuojaton kun oli mennyt tekemään sellaisen rikoksen kuin yrittää ja antaa työtä ja toimeen tuloa.
Mulla ei ole hätää mulla on toimeentulo kunnossa mutta ymmärrä helvetin hyvin yrittämisen vaikeudet.
Tähän ymmärtämiseen ei vasemmistolaisilla ole edellytyksiä.
Viinanen ja Niinistö pelastivat suomen konkurssilta silloin kun SDP halusi ottaa vaan lisää lainaa ihan kuin sitä olisi loputtomasti saatavilla.
Sitä se teettää kun ei itse ole miettimässä mistä sitä rahaa saadaan ollaan vaan jakamassa lyhytnäköisesti joka puolelle.
Sillä mitä sinä siellä puskassa iniset ei ole mitään merkitystä. On eri asia höpistä kyykkimisistäni, mutta todistaminen ei kuitenkaan onnistu, saatika että joku siihen täällä pystyisi.
Tarja ei puhunut noin pässi, eikä myöskään tarkoittanut sitä. Hän sanoin selvällä suomenkielellä, että yritykset saavat tuottaa voittoa, mutta sinulla oli varmaan korvalappu soitin päällä siinä kohtaa.
olen ollut yrittäjänä(tai osakaana)yrityksessä juuri tuossa 80-90 vaihteessa, nykyään teen omalla toiminimellä yksin töitä! Olet silti väärässä, ei menestyville yrityksille ole ongelmana kuvaamasi kohdat, ne jotka menestyy niin ne menstyy ja sillä sipuli, samahan tilanne on yksilötasolla!! Tuosta riskin otosta olen jokseenkin samaa mieltä, mutta sille ei ole mitään tehtävissä. Jos työntekijät ottavat riskin, heistä tulee osakkaita, omistajia!! On aivan typerää väittää yrittäjien palkkaavan työntekijöitä itsensä riistämisen takia, enpä ole masokistisempaa väitettä kuullut!!
Tässä maassa pitää yrittää aloilla joilla se kannattaa. Ei täällä mitään näppylähanskoja kannata ruveta ompelemaan!
Eräillä yrittäjillä on kova kiima ja halu rikastua kunnolla, muttei rehellisesti. Näillä yrittäjillä onkin lopulta edessä liiketoimintakielto.
Tehdään halpa tarjous, jolla saadaan kunnon yrittäjät ulos kipailusta. Ei edes aiota maksaa yhteiskunnan velvoiteitta, eikä duunareille kaikkia mitä heille lain mukaan kuuluisi.
Sitten vaan rahat taskuun ja kulkuun uusia urakoita hamuilemaan. Tämä sitä pimeää yrittämistä. Nämä yrittävät varastavat kaikilta, yhteiskunnalta, työläisiltään ja rehellisiltä yrittäjiltä.
Olet aivan oikeassa, rikollisia yrittäjiä on ja heitä on aivan liikaa ja tuomiot, jos niitä tulee, ovat naurettavan pieniä.
Paskasakkia löytyy yhteiskunnan kaikista portaista. Itseasiassa suurimmat rikolliset löytyvät huipulta, politiikasta :)
Tietysti halonen on yrittäjävastainen. Eihän kommunisti hyväksy yksilölle mitään vaan kaiken pitää tapahtua vain ja ainoastaan "yhteiseksi hyväksi" eli Halosen onnenmaan hyväksi jossa onnellisia ovat vain halonen ja esikuntansa.
Lisäksi jokainen yrittäjä on uhka sdp.lle sillä yksikään yrittämään kykenevä ei ole niin nuija että milloinkaan kannattaisi kommunisti/vasemmistomeininkiä joita Halonen tanakasti edustaa.
olet! Et pärjää missään etkä kenellekään! Syytät siitä muita joten olet itse pahimman luokan kommunisti!!
Sinun "vastauksesi" ovat niin tuhnuja, ettet voi olla kuin innokas Haloslainen.
nämä keskustelut ja omat vastauksetkin välillä, nääs kun ei oikein jaksa.....!!!
Oikeastaan en ole innokas Haloslainen, vaan innokas punamullan kannattaja! Punamullan säilyttämiseksi myös tulevaisuudessa äänestän Halosta!!!
Halosta äänestämällä tuet vain demarien ylivaltaa.
paras esimerkki yrittämisestä ja yrittäjyydestä. Älä kuvittele, että hän olisi päässyt lähellekään nykyistä asemaansa, jos hän olisi odottanut saavansa jotakin ilmaiseksi. Halosella presidenttinä on erilainen näkökulma vienninedistämiseen kuin yritysjohtajilla: presidentin tehtävä on edustaa Suomea ja sen osaavuutta, yhteiskunnan luotettavuutta ja kaiken jatkuvuutta kokonaisuutena. Olisi omituista, jos hän alkaisi sotkeutumaan yritysten sisäisiin asioihin.
Sosiaalinen ulottuvuus yritystoiminnassa on asia, joka saa maailmanlaajuisesti yhä enemmän huomiota. Hyviä liiketoimintatapoja kunnioittava yritys orientoituu tulevaisuuteen.
http://www.karjalainen.fi/cgi-bin/vk?Newsp=karj&Depa=kotimaa&Date=051221&Model=juttusivu.html&Story=2400667.txt&StDate=051221&StTime=00:00:00