Uusi

Ostettiin uusi Golf variant tdi, alavääntö on onneton. Auto tuppaa sammumaan lähdöissä. Moottori on myös kovin äänekäs.
7891
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Lähteä painamatta kaasupoljinta ollenkaan - ainakin Berlingo HDi:lla onnistuu hienosti. Moottorinohjauselektroniikka hoitaa nimittäin asian niin, että moottori saa juuri oikean määrän menovettä. Lähtee sillai paljon helpommin.

Se on totta, että kone sammuu herkästi lähtiessä, mutta sitten kun kierrokset on tuossa 1900 kierroksen tuntumassa, niin vääntöä onkin reilusti enemmän kuin bensakoneessa.

VAG:n dieseleistä ei ole kokemusta, joten äänekkyydestä en sano mitään. Meidän konetta ei auton sisälle dieseliksi tunnista kuin korkeintaa tyhjäkäynnillä. Ulkoa kyllä, mutta eipä tuokaan meteli kova ole.

Äänestä
  • Mulla taas on kokemusta Golf TDI:stä.

    Homma on justiinsa niin että kun liikkelle lähdetään, niin kaasuun ei saa koskea. Muuten nyykähtää peli siihen. Eli ensin kytkin ylös, ja sitten vasta hanaa.

    Jännä juttu että nykyinen Volvon D5:n on ihan erilainen. Siinä taas melkein pitää antaa vähän kaasua ja sitten lähtee kuin bensavehjes.

    Sen verran vielä tuosta TDI:stä, että kytkimen räpläämistä kannattaa muutenkin välttää. Kolmonen silmässä mutkaan ja annat mennä tyhjäkäynnillä kurvin läpi. Ei sammu ja jaksaa liikkua. Mutta jos menet sössimään polkimien kanssa niin liikkuvan TDI:nkin saat pysähtymään kuin seinään.

    Prkl että seuraavassa autossani on muuten sitten autommaatti...Joskus vuosien päästä kun on varaa...

    Äänestä

toyotan uuden 1,4 d4d kanssa, mutta uudenauton kitkat ovat aika suuret, moottori, vaihteisto ja pyöränlaakerit ym. kun kilsoja tulee lisää auto piristyy koko ajan varsinkin se alavääntö. Uutena ei vetänyt alle 1700 r/min nyt voi ajaa jo 1200-1300 r/min kierroksilla ihan hyvin.

Äänestä
  • nuo kitkat! Vai yritätkö väittää, ettei Toyotan tehtaalla koneisteta auton osien liuku- ja vierintäpintoja mitenkään?
    Ei sinulta ainakaan mielikuvitusta puutu!

    Äänestä

menneet tällai "alaspäin"??
Mulla vanha esikammio vento, sama miten kaasua tai mikä pykälä, niin vetää hienosti ja tasaiseen!! ja kyytiäkin lähtee, ku syöttöä puol kierrosta lisää, silloin turbokin pääseen oikeuksiinsa.

Äänestä

TDI-Golfissa on vääntöä 130Nm jo tuhannella kierroksella eli enemmän kuin siinä sun 1,6l Corollassa 3000r/min.

Äänestä

Kyllä tällä palstalla kerrotaan uskomattomia juttuja, juuri kuten tällaiset onkohan todella edes ajettu ko.autolla. Lyhyesti, VW:n TDi koneet kestää vertailun mihin tahansa saman kokoiseen dieseliin, niissä on eniten vääntöä kokoonsa nähden ja vääntöä löytyy tyhjäkäynniltä alkaen. Muissakin dieseleissä aletaan nykyään puhua esim.säätyväsiipisestä turbosta joka on ollut VW:ssä jo kauan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Golf... kirjoitti:

Ostettiin uusi Golf variant tdi, alavääntö on onneton. Auto tuppaa sammumaan lähdöissä. Moottori on myös kovin äänekäs.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu