Olen seurustellut jonkin aikaa miehen kanssa, joka oli aloitteellinen tässä meidän jutussa, ja ne "suuret tunteet" syttyivät hänen puolelta ensin. Itse en osaa vielä sanoa onko hän minulle se lopullinen...en ole koskaan tuntenut sellaista levollisuuden tunnetta (kahden miehen kanssa seurustellut aiemmin), mitä ehkä turhaankin odotan. Olen kerran rakastunut, mutta useinhan suurimmat tunteet johtuvat siitä, ettei voi saada sitä kenet haluaisi.
Mutta siihen varsinaiseen aiheeseen, joka liittyy erääseen ystävään jota en koskaan ole nähnyt. Hän on miespuolinen, olen kirjoittanut hänen kanssaan sähköpostia yli kaksi vuotta. Puhuimme joskus näkemisestä (ystävänä), mutta se jäi kun meni vapaa-ajat niin ristiin. Nyt tämä mies ehdotti uudelleen tapaamista, ja mietin, onko se soveliasta tässä tilanteessa. Tottakai pitäisi olla, kun tässä ei kerran ole mitään sen enempää, mutta mietinkin miesystäväni kannalta tilannetta. Onko tällainen tapaaminen soveliasta teidän mielestä? Varmasti minun pitäisi sanoa miehelle tästä, mutta "pelkään" hänen reaktiotaan. hän kyllä tietää tämän "virtuaaliystävän" olemassaolosta, ja sitäkin hän ensin vähän ihmetteli, tarkoitusperiä siis.
Jos totta puhutaan, niin ainakin kirjoittelun perusteella olen tämän s-postiystävän kanssa täysin samalla aaltopituudella, ehkä enemmän kuin kenenkään muun kanssa. En ajattele hänestä ainakaan nyt mitään sen enempää, mutta kieltämättä minua hiukan vaivaa se, että jos kuitenkin ihastun häneen jos tapaamme. Eli kannattaako vain sanoa ei tapaamiselle...En tiedä kertooko tällaisen pähkäily sitä, etten vieläkään ole oikean ihmisen kanssa. Mutta en tiedä, en ole koskaan tiennyt...tuleeko sellaista oloa että olisi oikean ihmisen kanssa.
Mitä tehdä?
4
1178
Vastaukset 4
mun mielestä kannattaa tavata kun olette niin, kauan kirjoitelleet, ja mistä sen tietää vaikka se olisi se oikea
- Maaria
Ole reilu ja rehellinen ja kerro seurustelukumppanillesi jos päätät tavata sen toisen. Kaikki mitä sen päätöksen takia ja jälkeen tapahtuu on ihan luonnollista, joten ei sitä kumppanin mahdollista kiukkuakaan tarvi pelätä, sehän on ihan ymmärrettävää. Ja jos se toinen vie sut mennessään, niin ainakaan se tieto ei sitten tule yllätyksenä sun kumppanillesikaan.
- sina-mina
Joo täytyy vain olla rehellinen itselleen ja muille tunteissaan.
On kai sekin mahdollisuus et se mies on hiukan
kyllästynyt, jos tää viestintä on jatkunut jo
2 vuotta ilman kosketusta.- PirtsakkaPäivi
Joo olen samaa mieltä tosta asiasta. Kaksi vuotta on pitkä aika olla vaan ystävä jos oikeasti haluaisi jotain läheisempää.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 991568
Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmella
Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmen torin laitamilla. Poliisi epäilee tutkivansa tapausta. Silminnäkijä391155Kattoikkuna puuttui - vai puuttuiko sittenkään?
Tönölään ei saatu mökkejä, kun kattoikkunasta oli pula. Näyttää konkurssihakemus tulleen kuitenkin 31.8., joten kattoikk23930Petteri A-studiossa: "Ihmiset ovat alkaneet saada töitä" ..mitä vitt..
Missä todellisuudessa toi Orpo oikein elää, Suomen työttömyys 2000-luvun ja EU/OECD-maiden korkein tuplat niiden keskita164761Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.
Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.13730Nythän todellisuus on kuitenkin se
että miehen täytyy tehdä miehen työ. Olla mies. Naisen täytyy tehdä naisen työ. Olla nainen. Voimme puhua pehmeitä ja200695- 46679
Kuka oli kuskina
Volvo suistunut päin koivua torin laidalla? Oliko vauhtia liikaa vai sairaskohtaus vai humala?13647- 33580
Mies sun käytös satutti...
Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.39578