Halonen täysin hukassa

Tarja Halonen oli siinä uskossa, että hänet valitaan ensimmäisellä kierroksella ja vieläpä suurella marginaalilla.

Pettymys paistoi Halosen kasvoilta ensimmäisen kierroksen tuloksien selvittyä; ei Halonen ollutkaan se "koko kansan presidentti", joka hänen oli uskoteltu olevan.

Toisen kierroksen kampanjassa Halosesta on alkanut punaväri tulla esiin. Se on näkynyt mm. työnantaja- ja yrittäjäkielteisyytenä. Halonen on myös ollut närkästynyt, kun hänen julistuksiaan on kyseenalaistettu.

Niin se vain on Tarja-raasu, että kuusi vuotta sitten laadittu vaaliohjelma ei enää toimi tässä ajassa. Varmaan oli hauskaa olla 70-luvulla radikaali ja vastustaa EEC:tä ja olla "neuvostomyönteinen" SETA:n jäsen. Maailma on muuttunut Tarja-raasu.

Suomen tasavallan presidentin pitää olla Suomen ja suomalaisten etujen tinkimätön puolustaja. Sinusta Tarja-raasu ei tähän tehtävään ole. Senhän me olemme viimeisen kuuden vuoden aikana liiankin selvästi nähneet.

Halosen presidenttikaudella työttömyys on pysynyt korkealla ja tuloerot ovat kasvaneet. Tätäkö se on Tarja Halosen arvojohtajuus?

4

214

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • minä ite

      kÄNÄ takaisin sinne kepu-palstalle "haastamaan riitaa", maailman menoa-palstalaiset ova hyvin tiedostavaa väkeä eivätkä lähde mukaan valheeseen muuta kuin pilailumielessä korkeintaan!!

      • ulkopuolinen tässä

        Halonen SIUNASI nato-yhteistyön. Tuota yrittivät salata presidentinvaalien alla.

        Mitä kuuluu seuraavan lukemisen jälkeen:

        Valtiojohto peitteli presidentinvaalien alla NRF-päätöstä. Valtiojohto salasi, eikä kertonut avoimesti

        Suomen päätetystä tavoitteesta osallistua Naton taistelujoukkojen harjoituksiin.

        (IS 7-9.1: "Halonen siunasi Nato-yhteistyön")

        Vasemmistoliiton puheenjohtaja Suvi-Anne Siimeksen mielestä valtiojohdon selittely on ollut huonoa.

        Hän ei säästä omaa presidenttiehdokastaan, Tarja Halosta.

        Tasavallan presidentti ja pääministeri olisivat voineet ihan reilusti sanoa, että asiaa on käsitelty hallituksen piirissä, jos asia niin on. En ymmärrä, miksi pitää puhua vastoin totuutta. Matti Vanhanen väitti, että hallituksen piirissä ei ole keskusteltu asiasta ja presidentti otti kielteisen kannan samoin.

        1.kierroksen tulosten selvittyä Halonen aloitti seuraavan viikon alussa uuden kampanjansa.

        Tavoitteena on kerätä Matti Vanhasen ääniä. Tämä näkyi jopa niin, että Halonen suuntasi

        ensimmäisen matkansa Nurmijärvelle, Matti Vanhasen kotiseudulle.


      • palstan

        käyttäjien tiedostavuudesta nyt voidaan olla montaa mieltä.

        Mutta minulla on ainakin puhdas omatunto siitä, että en äänestänyt Tarjaa kuusi vuotta sitten, en ensimmäisellä kierroksellä nyt enkä äänestä toisellakaan.

        Jos Suomen kansa tuon punaisen tantan presidentiksi haluaa se on sitten Suomen kansan tyhmyyttä ei minun.


    • Hile

      Tekstiäsi oli hauska lukea. Ja tunnen suurta mielihyvää siitä, että kävin jo ennakkoon äänetämässä Niinistöä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa

      Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m
      Maailman menoa
      290
      5489
    2. Kohdataanko me

      Enää?
      Ikävä
      70
      5056
    3. Rakkaalle miehelle

      Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest
      Ikävä
      48
      4156
    4. Eräs on taas viettänyt kokoyön täällä!!

      Etkö sä nuku koskaan??
      Ikävä
      51
      3850
    5. Olipa turha tämä

      Rakkaustarinamme
      Ikävä
      42
      3483
    6. SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo
      Maailman menoa
      89
      3133
    7. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      72
      3006
    8. Mitä tapahtuu

      Sitten keväällä ja kesällä
      Ikävä
      41
      2178
    9. Voitko sanoa jotain

      Hellää?
      Ikävä
      49
      2128
    10. UMK-juontajakaksikon pari isoa "mokaa" ihmetyttää - Mitäs tykkäsit Syköstä ja Uotisesta juontajina?

      Tänä vuonna UMK-lavalla nähtiin artistien lisäksi juontajakolmikko Jorma Uotinen, Sami Sykkö ja Jasmin Beloued. Juontami
      Euroviisut
      27
      2078
    Aihe