Tarja Halonen oli siinä uskossa, että hänet valitaan ensimmäisellä kierroksella ja vieläpä suurella marginaalilla.
Pettymys paistoi Halosen kasvoilta ensimmäisen kierroksen tuloksien selvittyä; ei Halonen ollutkaan se "koko kansan presidentti", joka hänen oli uskoteltu olevan.
Toisen kierroksen kampanjassa Halosesta on alkanut punaväri tulla esiin. Se on näkynyt mm. työnantaja- ja yrittäjäkielteisyytenä. Halonen on myös ollut närkästynyt, kun hänen julistuksiaan on kyseenalaistettu.
Niin se vain on Tarja-raasu, että kuusi vuotta sitten laadittu vaaliohjelma ei enää toimi tässä ajassa. Varmaan oli hauskaa olla 70-luvulla radikaali ja vastustaa EEC:tä ja olla "neuvostomyönteinen" SETA:n jäsen. Maailma on muuttunut Tarja-raasu.
Suomen tasavallan presidentin pitää olla Suomen ja suomalaisten etujen tinkimätön puolustaja. Sinusta Tarja-raasu ei tähän tehtävään ole. Senhän me olemme viimeisen kuuden vuoden aikana liiankin selvästi nähneet.
Halosen presidenttikaudella työttömyys on pysynyt korkealla ja tuloerot ovat kasvaneet. Tätäkö se on Tarja Halosen arvojohtajuus?
Halonen täysin hukassa
4
214
Vastaukset
- minä ite
kÄNÄ takaisin sinne kepu-palstalle "haastamaan riitaa", maailman menoa-palstalaiset ova hyvin tiedostavaa väkeä eivätkä lähde mukaan valheeseen muuta kuin pilailumielessä korkeintaan!!
- ulkopuolinen tässä
Halonen SIUNASI nato-yhteistyön. Tuota yrittivät salata presidentinvaalien alla.
Mitä kuuluu seuraavan lukemisen jälkeen:
Valtiojohto peitteli presidentinvaalien alla NRF-päätöstä. Valtiojohto salasi, eikä kertonut avoimesti
Suomen päätetystä tavoitteesta osallistua Naton taistelujoukkojen harjoituksiin.
(IS 7-9.1: "Halonen siunasi Nato-yhteistyön")
Vasemmistoliiton puheenjohtaja Suvi-Anne Siimeksen mielestä valtiojohdon selittely on ollut huonoa.
Hän ei säästä omaa presidenttiehdokastaan, Tarja Halosta.
Tasavallan presidentti ja pääministeri olisivat voineet ihan reilusti sanoa, että asiaa on käsitelty hallituksen piirissä, jos asia niin on. En ymmärrä, miksi pitää puhua vastoin totuutta. Matti Vanhanen väitti, että hallituksen piirissä ei ole keskusteltu asiasta ja presidentti otti kielteisen kannan samoin.
1.kierroksen tulosten selvittyä Halonen aloitti seuraavan viikon alussa uuden kampanjansa.
Tavoitteena on kerätä Matti Vanhasen ääniä. Tämä näkyi jopa niin, että Halonen suuntasi
ensimmäisen matkansa Nurmijärvelle, Matti Vanhasen kotiseudulle. - palstan
käyttäjien tiedostavuudesta nyt voidaan olla montaa mieltä.
Mutta minulla on ainakin puhdas omatunto siitä, että en äänestänyt Tarjaa kuusi vuotta sitten, en ensimmäisellä kierroksellä nyt enkä äänestä toisellakaan.
Jos Suomen kansa tuon punaisen tantan presidentiksi haluaa se on sitten Suomen kansan tyhmyyttä ei minun.
- Hile
Tekstiäsi oli hauska lukea. Ja tunnen suurta mielihyvää siitä, että kävin jo ennakkoon äänetämässä Niinistöä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa
Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m2905489- 705056
Rakkaalle miehelle
Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest484156- 513850
- 423483
SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo893133Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv723006- 412178
- 492128
UMK-juontajakaksikon pari isoa "mokaa" ihmetyttää - Mitäs tykkäsit Syköstä ja Uotisesta juontajina?
Tänä vuonna UMK-lavalla nähtiin artistien lisäksi juontajakolmikko Jorma Uotinen, Sami Sykkö ja Jasmin Beloued. Juontami272078