Mikä on halvin VAT-hyväksytty hälytin/ajonestolaite,
jos haluaa pelkästään säästää vakuutusmaksuissa n.
100 euroa vuodessa? Ominaisuuksia ei tarvitse olla,
kunhan on VAT-hyväksytty.
jos haluaa pelkästään säästää vakuutusmaksuissa n.
100 euroa vuodessa? Ominaisuuksia ei tarvitse olla,
kunhan on VAT-hyväksytty.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Kyllä sä sen alennuksen saat, vaikka ei olisi vat-hyväksyttykään. Soita vakuutusyhtiöös ja kysy sieltä. Markkinoilla on paljon ei-vat-hyväksyttyjä, joilla on saanut alennuksia. Sehän on sinun ja vakuutusyhtiösi välinen asia, eikä mikään laki.
Näin lukee Sammon sivuilla:
Varkaudenestoalennus:
Autosammon Täys-, Etu- ja Osakaskon perusturvan maksuista myönnetään
10 %:n alennus, mikäli autoon tai moottoripyörään on asennettu
VAT-hyväksytty murtohälytin tai elektroninen ajonestojärjestelmä.
Niinhän siellä lukee, mutta se ei ole mikään laki. Kyllä vakuutusyhtiö saa tuosta poiketa asiakkaansa eduksi, kuten vaikkapa pankki palvelumaksujensa suuruudesta tai määrästä. En oo kylläkään kuullu Sammon myöntäneen alennuksia.
Pölijä minä!
"VAT-hyväksytty murtohälytin tai elektroninen ajonestojärjestelmä"
Eli tuonhan voi tulkita, että ajonestolaitteen ei tarvitse olla
VAT-hyväksytty, ainoastaan hälyttimen.
Voikohan Bilteman 39.90 euroa maksavan ajonestolaitteen laskea
elektroniseksi? Jos ymmäretään, että elektroniikka on LED:jä ja
piuhoja niin silloinhan tuo riittää! Mitenköhän tarkka vakuutusyhtiö
on näissä asioissa?
Se on elektroninen ilman muuta. Mekaaninen on sit sellainen rattitanko tai rattipoljintanko. Kyllä ne sen saattais hyväksyäkin, kun käyt jälkikäteen näyttämässä. VAT-hyväksyntä on hieno homma sinällään, mutta on se tehnyt vähän hallaakin markkinoille. Ovia kolhitaan nykyisin enemmän, kun iskuntunnistimia on vähemmän.
Katoppa täältä!
http://www.alfaline.fi/tuotteet/at_alarm/at_alarm1.html
Ihan asiallinen ja hyvä hällyytin :)
Toihan maksaa aivan sikana. Ei muuta ku halvin sydeemi vaan! Autossas on kuitenki jo kauko-ohjattava keskuslukko ja ajonesto, jos se on tehty -95 jälkeen.
Osta vaan toi. Maksat eka ominaisuuksista, joita et tarvitse ja sit soittelet tohon maksulliseen neuvontanumeroon 1,25€ pvm/min yhteensä tunnin pari, kun asentelet sitä. Takuustakaan ei ole minkäänlaista erittelyä tuolla kotisivulla. Mikä takuu se sellainen on? Takuuehdot pitäisi olla näkyvillä, ettei tule yllätyksiä. Mistä sitä tietää, vaikka laite pitäisi käyttää maksullisissa määräaikaishuolloissa, kun takuuehdot eivät ole näkyvissä.
Carina E ´96, mutta ajonestoa ei ole.
Ja siksipä halvin VAT-hyväksytty riittää, onko
se sitten ajonestolaite vai hälytin...
No esim. yksipiirisellä ajonestolla varustettu hälytin pitäis riittää, mutta jos auto on -96 tehty, niin siinä pitäis kaiketi olla jo yksipiirinen elektroninen ajonesto. Alennuksen saamiseks tarvit sitten kait hälyttimen. Asia selviää kysymällä vaikka jossain autovahinkokeskuksessa työskentelevältä tarkastajalta. Samalla voit kysyä, kelpaako siihen vaikkapa vat-hyväksymätön laite, jos käyt näyttämässä jälkikäteen.
Ihan vaan mutupohjalta ihmettelen:
Tuota 200 BB:tä markkinoidaan itse asennettavana hälyttimenä ja VAT-hyväksyttynä samanaikaisesti. VAT-hyväksytyn laitteen asentaa VAT-hyväksytty asentaja, joka kirjoittaa siitä VAT-hyväksytyn laitteen asennustodistuksen.
Eikö tässä vallitse pieni ristiriita?
Siis onko tuo mainitsemasi hälytin itse asennettuna vat-hyväksytty vai ei?
Faktaa kiitos, ei arvailua.
VAT-toimikunta voi peruuttaa vat-hyväksynnän maahantuojan kaikilta laitteilta, mikäli markkinoinnissa käytetään asiattomasti vat-hyväksyntämainintaa.
Tarjous!
http://www.fanaticaudio.com/liike/kktuotex.htm
Aika hyvä laite kumminkin!!!
Siis onko nyt niin, että asennettuna se on vat-hyväksytty ja itseasennettuna ei? Mikäli laite ei itseasennettuna täytä VAT-vaatimuksia, niin silloin on aivan sama ostaa vat-hyväksymätön laite vaikka hintaan 150 euroa. Miksi siitä pitäisi maksaa 225 euroa?
Vai saakos noita jotenkin vat-hyväksytysti itsekin asentaa?
Laite on kuulemma vaan hyvä.
VAT-hyväksytty laite kumminkin!
Kannattanee kysyä sitä liikkeestä, että miten toi VAT - jutska menee itseasentaessa....
Katoppas linkki:
http://www.fanaticaudio.com/liike/kktuotex.htm
Mä katsoin ton linkin ja siellä lukee, että takuu on 24kk. No missäs ne takuuehdot on joita ylempänä tossa kysyin. Takuuehdoissa voi olla vaikka maininta:"Laite on käytettävä takuuhuollossa 6kk välein myyjäliikkeessä." Takuuehdot näkyviin, että kuluttaja tietää, miten takuu korvaa ja mitä.
Entäs se vat-hyväksyntä? Miksei tuolla sivulla selkeästi sanota, onko se itseasennus vat-hyväksytty vai ei. Ei mulla ole rahaa soittaa tonne liikkeeseen, kun tässä kirjastossa tätä naputtelen ja köyhä kun oon ja sitä paitsi ei mun autossa ole edes kaskoa, ettei se mua sikäli kiinnosta niin paljoa. Mulle kelpaa yhtälailla vat-hyväksymätönkin, jos sen saa satasen halvemmalla.
Eipä koyhillä yleensä ole autoa ja jos on niin ei varastamisen arvoinen! :) Autossakaan tosin ei liene mitään varastamisen arvoista....
Jos on varaa ostaa hälytin, niin pitäisi nyt olla varaa maksaa se asennuskin!!! Ei tarte kitistä mokomista asioista. Vai mitä?
Ja eiköhän se näin ole, että takuu noissa vehkeissä on sen 24kk eikä sitä tarte käydä välillä siellä näyttämässä! Et kai sinä sitä sähköhammasharjaakaan käy kerran viikossa liikkeessä näyttämässä, siksi että siinä olisi se takuu voimassa ne kaikki 6kk :)