Miksei tulli

välitä valitusta eteenpäin hallinto-oikeuteen vaan panttaa papereita itsellään?

Miksi? Mitä voi tehdä?
6959
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Koska tulli käsittelee valitukset ennen hallinto-oikeuteen toimittamista. Jos tulli myöntyy vaatimuksiisi, ei asia etene koskaan hallinto-oikeuteen.

Eipä siinä juuri muuta voi tehdä, kuin tiedustella tullista käsittelyn viipymistä.

Ainoa mitä voit tehdä, on kannella asiasta joko eduskunnan oikeusasiamiehelle tai oikeuskanslerille.

Äänestä
  • oma valitus on ollut tullissa pian 4 vuotta!

    Kaiken kukkuraksi kuulin ettei edes hao:n tarvitse tehdä koskaan päätöstä, ellei se halua (pysty)..

    Näin EU Suomessa vuonna 2006!

    Äänestä

  • 33333333333333 kirjoitti:

    oma valitus on ollut tullissa pian 4 vuotta!

    Kaiken kukkuraksi kuulin ettei edes hao:n tarvitse tehdä koskaan päätöstä, ellei se halua (pysty)..

    Näin EU Suomessa vuonna 2006!

    Nyt kannattaa laittaa valitukset sisään. Suuret valitusmassat alkavat pian menemään Tulliin. Omat valitukset kannattaa laittaa nyt keulille. Täydentelee niitä sitten näillä komission lähettämillä liitteillä (kirjeillä) jne.

    Äänestä

  • Valtiovarainministeri II Ulla-Maj Wideroos on vastuussa tullin tekemisistä ja tekemättä jättämisestä. Valitukset hänelle, ainakin mun tapauksessa alkoi sen jälkeen tapahtua.

    Äänestä

  • 33333333333333 kirjoitti:

    oma valitus on ollut tullissa pian 4 vuotta!

    Kaiken kukkuraksi kuulin ettei edes hao:n tarvitse tehdä koskaan päätöstä, ellei se halua (pysty)..

    Näin EU Suomessa vuonna 2006!

    Muistaakseni oikeuskansleri on aiemmin linjannut jo asiaa siten, että yli 1,5 vuotta tullissa on virkavirhe. Autoverolaissa sanotaan, että valitus pitää toimittaa viipymättä eteenpäin. Näin ollen suosittelen kantelun tekemistä eduskunnan oikeusasiamiehelle tai valtioneuvoston oikeuskanslerille. Epäilen, että valitus nytkähtää eteenpäin kantelun jälkeen.

    Äänestä

käytettyjen autojen maahantuonninetämis-organisaatio sekä autokaupan edunkantaja ja kiusa se on pienikin kiusa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


altavastaaja kirjoitti:

välitä valitusta eteenpäin hallinto-oikeuteen vaan panttaa papereita itsellään?

Miksi? Mitä voi tehdä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu