Siis mikä tää juttu on, että jos on ajonestolaite, ei saa vakuutuksesta rahaa?
Ajonesto==korvauksen esto?
Täh?
53623
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
kans sellasen vakuutuksen mistä _saa_rahaa_. Saa olla vähän isompikin summa.
Täs taitaa olla kyse siitä, että vakuutuksen antaja pitää omistajaa sen verran huolimattomana että on antanut avaimet varkaalle ja auto on viety omilla avaimilla. Yleensä siellä pienessä präntissä vakuutus sopparissa on joku huolellisuus lauseke. Eli tarvitset selkeän lisänäytön jos sinulta viedään tuollainen auto.
Jaa semmonen. No tallessa olevien avainten luulis olevan käypäinen todiste?
Aprillipila.
Estääkö se ajonestolaite senkin kun joku kärrää sinun autosi trailerilla pois ja pistää osiksi. Eikai tuollaista järjettömyyttä edes vakuutusyhtiöt keksi...kuka sanoo että auto varastetaan aina ajamalla.
Oikeusjupakassa muistaakseni vak.yhtiö väitti ettei ajonestolla varustettua autoa voi varastaa ilman avaimia ja että vak.ottaja on ollut jotenkin huolimaton vaikka avaimet olivatkin tallessa. Vakuutusyhtiöt lupaavat "kuun taivaalta", kun kysyt ehtoja vakuutusta ottaessa, mutta kun tulisi korvausten aika, löytyy n kappaletta erityis- ja suojeluehtoja joiden mukaan ei tarvitse maksaa tai vakuutus ei juuri koske kyseistä tapausta tai viimeistään ikävähennys, omavastuun vähennys ja käyvän arvon arvio on niin alhainen että ei tahdo saada bussirahaa vak.yhtiön toimistossa käymiseen.