Helvetti,tuo ikuinen tuli.Se on varattu kaikille jotka eivät usko Jeesukseen. Sinne joutuvat lapset,vammaiset,ateistit,agnostikot ja ihmiset jotka eivät koskaan ole kuulleet Jeesuksesta tuosta ihanasta ja komeasta Jumalasta. Kuten esim sokrates,plato,arkhimedes,pythagoras,kungfutze,julius cesar,seneca,jne ja jne. Siellä heitä kidutetaan ikuisessa Helvetin uunissa jonka tuli ei koskaan lakkaa. Aaah Herran armo, se on suuri.Halleluja,Jeesus,ikuinen Helvetin tuli.
Ensimmäinen Profetia.
Yksilö
8641
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
vauvat ei joudu helvettiin saatika lapset jotka eivät vielä tiedä tarpeeksi, alaikäiset.
Mieti mitä puhut! Onko sinulla MITÄÄN häpeän tuntoa saati sitten inhimillisyyttä. Tuo ironiasi jolla pyrit morkkaamaan uskovia, osui kyllä tosi tarkkaan omaan nilkkaasi. Sinuna TODELLA miettisin mitä puhut. Sanoista sinunkin ihmisluontosi muodostuu. Ja sitä myöden se, millaisena muut sinut näkevät. Kuka tuollaista haluaa lähelleen. Olet pelottava omassa pahuudessasi. Jos sitä haluat, sen saat. Mutta mikset mieluummin haluaisi lämpimiä ajatuksia, lempeyttä ja iloa. Sitä saa mita antaa.
Leo Melleriltä jostain radiosta, hän käsitteli tätä asiaa. Voin olla väärässä jos kuulin väärin.
En uskalla tuomita ihmisiä helvettiin vain Jumalalla on valta tuomita, väärin on sanoa ihmiselle sinä menet helvettiin päin kasvoa kun emme tiedä mitä hänen sydämessään on, Jumala yksin tietää.
Kysyn sinulta meneekö kaikki syntymättömät vauvat helvettiin? entäs kehitysvammaiset mietitpä tätä tarkkaan, itse olin lähellä kuolemaan vauvana, ihmettelin itse miksi jäin henkiin!
Jumala pelastaa ihmisiä viimeisillä henkäyksellä asti joitakin.
Meitä on monenlaisia ihmisiä, joillakin tietty määrä uskoa, sinä et voi tietää kuka pääsee taivaaseen ja kuka helvettiin.
Uskon helvetti ja taivas on olemassa!
Jeesus käskee julistaa evankeliumia kaikille luoduille, oletko samaa mieltä?
Asioista joista meillä on vain Pyhän Raamatun ilmoitus (ei saa värittää)
helvetti on? varmasti jo 1000 asteista kuumaa, mutta gehenna tulijärvi on varmasti vielä enemmän kuumempi.
Oletko samaa mieltä viestin aloittajan kanssa? kun kaikki vauvat joutuvat helvettiin vaikka vauvana kastetaan, mutta raamattu sanoo "uskon kautta pelastutaan"
Sinulta olen saanut hyödyllistä opetusta viime vuonna, olitko sama alk.Raimo?
Mitä sanot tästä?
Kerran sattumoisin satuin selamaan sukuluetteloita, itse en harrasta sitä. Huomasin 1900 luvun alussa kuoli paljon lapsia sairauksiin tai keskenmenoon. Ällistykseksini jopa kolmas tai neljäs lapsi kuoli siihen ja varmasti monia kastettiin vauvana, mun sukuni sijaitsi pohjoislapissa jossa siellä tehtiin lähetystyötä jo 1700 luvulta lähtien. Mun mummoni oli uskovainen missä lestadiolaisuus vaikutti. Hän nukkui pois nyt.
Siksi otin tämän viestin aloittajan takia, minulle tulisi suru jos vauvani kuolisi ennenaikojaan ja menisi helvettiin. Tämä on tietysti spekulaatiota.
Ihmiset jotka ovat kuolleet kuulematta Hyvää Uutista Jumalan Valtakunnasta ja Jahve Jumalan valitsemasta Pelastajasta, Jeesuksesta Kristuksesta, tulevat kuulemaan evankeliumin kuolemansa jälkeen.
- Sillä sitä varten kuolleillekin on julistettu evankeliumi, että he tosin olisivat tuomitut lihassa niinkuin ihmiset, mutta että heillä hengessä olisi elämä, niinkuin Jumala elää. 1Piet.4:6