Syötkö sinä, joka kerran uudestisynnyit ja sait ehkä syödä Jumalan sanan ruokaa, ja sitten eksyit näihin ihmeisiin ja merkkeihin, nyt sianruokaa?
Sianruoka ei ole uskovalle sopivaa ravintoa.
Sika on saastainen eläin, kuten saastaiset eksytyksen henget!
Tee parannus ja lopeta sianruoan syönti ja ota Raamattu päivittäin esille rukouksen kanssa ja nöyrällä mielellä, niin Jeesus antaa sinulle oikeaa ravintoa!
Sianruoka ei ole uskovalle sopivaa ravintoa.
Sika on saastainen eläin, kuten saastaiset eksytyksen henget!
Tee parannus ja lopeta sianruoan syönti ja ota Raamattu päivittäin esille rukouksen kanssa ja nöyrällä mielellä, niin Jeesus antaa sinulle oikeaa ravintoa!
Vastaukset 16
Vanhimmat
Olenhan lahkolainen: http://www.reikon.net/sika/sika.html
En kaipaa mitään muuta henkeni ja uskoni ravinnoksi kuin Raamatun Sanaa. Aterioitsen säännöllisesti päivittäin ja ammennan Sanasta kaiken sen, mitä Herrani ja Vapahtajani sieltä minulle tahtoo antaa.
Tuskin olisin uskossa, jos olisin laiminlyönyt Sanan lukemisen, on se niin olennaista uskon elämälle.
"Ja sitä lujempi(verrataan voimakkaaseen kokemukseen) on meille nyt profeetallinen sana ja te teette hyvin, jos otate siitä vaarin, niinkuin pimeässä paikassa loistavasta lampusta, kunnes päivä valkenee ja kointähti koittaa teidän sydämissänne." (2Piet.1:19)
Jeesuksen siunausta sinulle!
Veljeni Kristuksessa Jeesuksessa!
Jumalan sana on minunkin ainoa ruokani ja elämäni lähde.
Jeesus antaa sitä oikeaa ruokaa, sanastaan.
Sianruoka tulee näistä eksytyksistä, mitä joka puolella julistetaan.
Saan aina mennä ristin juurelle synteineni ja saamaan anteeksi.
Jeesus on varsinkin uskovien Vapahtaja!
voisi jättää tällaisia aloituksia alkamatta.
Mikset kerro Jeesuksesta enepi, pitääkö mollamislinjaa jatkaa edelleen. Käyt uskovia kohti kaiken kansan edessä. Etkö edes yhtään ajattele.
Seurakunnat ovat sitä varten jossa käsitellään ongelmia. Täällä ne eivät tule ratkaistuksi.
Korkeintaan pilkaajat saavat riemun tunnetta kun tämänkaltaiset tekstit saavat koristella foorumia.
Missä ovat rakkauden julistuksen Jeesuksen teoista, eikö uskovina pidä juuri Jeesuksen nimeä kirkastaa, en ole nähnyt sinun teksteissäsi tätä.
Joten voit aloituksesi otta pois ja laittaa rakentavamman tekstin alkajaisiksi.
Anteeksi nyt vain tämä vuodatus, mutta näin olen sen nähnyt, vihaa lietsomalla ja arvosteluako haluat nämä palstat olevan.
Mitä etsivä ihminen ajattelee aloituksestasi, mitä sielun tuskissaan oleva ihminen päättelee tekstistäsi.
Tiedän että uskovatkaan eivät ole täydellisiä ja hekin lankeavat palvelemaan epäjumalia.
Mutta jos tuomiot alkavat Jumalan huoneesta, miten käy niiden jotka ovat ulkona.
Meidän tulee loistaaa valoa että pimeässä oleva ihminen sen löytää.
joten sianruokaa ei ole tullut syötyä. Muuten aika ikäv ilmaus kaiken kansan luettavaksi :(
Olet valamiehistö, tuomari ja pyöveli.
Hansatuulian neuvo on hyvä ja varteenotettava; aivan kaikille meille. Jeesus Kristus voi ja tahtoo auttaa lunastamaansa ihmistä ja tästä meidän tulee enemmän kuin mistään muusta lähimmäisillemme kertoa.
Olen saanut parin viimeisen viikon aikana tavata monenlaisten ongelmien ja sairauksien kanssa kamppailevia ihmisiä. Yllättävää on ollut havaita se seikka, että suomalaisilla ihmisillä on perin vähän Raamattuun perustuvaa tietoa Jeesuksesta ja sitäkin vähemmän ympärillään Jumalan rakkauden valtaamia ihmisiä, jotka sydämestään haluavat siunata ja auttaa kärsiviä lähimmäisiään. Toivon, että Jumala johdattaisi jokaisen meistä sellaiseen suhteeseen Jeesuksen kanssa, että Hän voisi kauttamme tuoda avun kärsivien elämään ja valon heidän sydämiinsä.
Ei Hansatuulia vaan Hansutuulia. Toivottavasti nyt meni oikein.
syödä sianruokaa?
Ihminen sinä ja minä olemme kaikki pystyyn nostettuja sikoja.
Mutta yksi on, joka sellaiselta myös näyttää. Ministeri Seppo Kääriäinen.
...........
:::::::::::::::::::::
...........
Röh, röh, röh, röh!
Hyvin maistuu täälläkin!!!
Käyttäkäähän selvää suomen kieltä ja jättäkää sikojen ja possujen parjaaminen vähemmälle...
jos nyt vähän oikaisen tuota harhaoppia, jota levität: sika ei ole saastainen eläin. se, mikä suusta tulee ulos, on saastaista Jumalan silmissä.
opetuksesi siis ontuu hieman...
"minkä Jumala on puhistanna, sitä elä sinä tinkoo epäpuhtaaks." apt.10:15 (savoks)
tuo ohje raamatunluvusta on ihan ookoo, kunhan siihen lisätään vielä toinen tärkeä Jumalan tahdon ilmaisu "älkäämm jättäkö omaa seurakuntakokoustamme, niinkuin muutamien on tapana, vaan kehoittakaamme toisiamme sitä enemmän, kuta enemmän näette tuon päivän lähestyvän." hebr.10:25