onko ketään muuta mietityttänyt lidl-kauppaketjun tulo suomen markkinoille?? Osaako joku vastata minulle, miten se voi myydä tuotteensa niin halvalla, kuka ketjun omistaa, miksei yhtään liikettä ole pääkaupunkiseudulla ja miksei yritys anna itsestään minkäänlaista informaatiota julkisuuteen???? tulee väkisinkin mieleen että ketjun takana on jotain hämärää puuhaa, miksi toiminta muuten olisi niin "salamyhkäistä" ???
mika ihmeen LIDL???
selityksiä kaivataan!
201002
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 20
Vanhimmat
ylimielinen stockka. Se sanoi ettei viitsi vaivautua muualle.
LIDL sitten vaivautui. Housuissas on salamyhkäistä.
No katoppas asiahan on niin ettei lidl juurikaan myy suomalaisia tuotteita. suurin osa on tuotettu jossa ties missä. Suomalaisten kauppaketjujen tuotteet ovat pääsääntöisesti suomessa tuotettuja ja lidl kauppaketju toimii useissa euroopan maissa ollen aivan eri koko luokkaa kuin suomalaiset kauppaketjut joten sillä on isona ostajana etu. eipä siinä mitään hämärää ole.. suomalainen ruoka ja tuotteet ovat vain yksinkertaisesti kalliimpia sille ei voi mitään. mutta toisaalta ovat myö parempia.
>suomalainen ruoka ja tuotteet ovat vain
>yksinkertaisesti kalliimpia sille ei voi
>mitään. mutta toisaalta ovat myö parempia.
On se perkele kumma miten TYHMÄÄ porukkaa asuu muualla euroopassa - ja maailmassa, kun eivät osta ruokiaan Suomesta, kun täällä on NIIN PALJON PAREMPAA ruokaa.
Ido 59? keskittää energiansa logistiikkaan yms.
sorvipajan TJ:nä toimimisen sijaan?
Kun nuo atteetkin on melkein kuin ihan uutta..
LIDL on saksalainen perheyritys joka toimii kuitenkin monikansallisesti mm. suomessakin. Kaupparekisteristä saa kaikki TARVITTAVAT tiedot jotka on lain mukaan annetta julkisesti saataville. Mikään erityinen laki ei siis velvoita antamaan mitään muuta sellaista tietoa jota ky yritys ei itsestään syystä tai toisesta halua antaa. Ja hyvä niin, sillä niin paljon nykyään vapaata, avomielistä tiedotusta tai informaatiota käytetään härskisti hyväkseen, erityisesti media ja nykyään rahan ahneet kuluttajat jotka koettavat lakimiehineen saada aikaiseksi mitä ihmeellisempiä kuluttajakanteita ála Yhdysvallat.
Itse otan LIDL kauppaketjun kuluttajana ilolla vastaan ja minulle on yksi lysti vaikka en tiedä KUKA on Lidl! LIDL on tosin osoittanut, että suomalaisessa elintarvikehinnoittelussa on YHÄ ILMAA EUROON:n siirtymisen myötäkin. Toki varakas ketju pystyy jonkin aikaa myymään tuotteitaan markinaalisella voitolla saadakseen tietyn aseman suomalaista markkinoista...
Luin jostain että ainakin LIDL oluen hinnan alhainen hinta johtuu mm. siitä että se tuotetaan ns. pienpanimossa joka saa n. 20% verohelpotuksen ja että olut on "suodattamatonta pienpanimo olutta" (mitä se sitten käytännössä tarkoittaakaan, mutta ilmeisesti halvempi valmistus muoto).
Kantsii maistaa.
En edelleenkään hae sieltä kuin olutta.
Saitko "natsisika" hyvät juhannusrunkut kun sait nostettua ikivanhan ketjun esiin.
Varokaa varsinkin Lidlin pakaste marja-manga sekoitusta! Olen tekemässä tuotteesta ensi viikolla virallista valitusta kuluttaja-asiamiehelle. Tuotteessa pienen pienellä teksitllä takana että marjat tulee keittää. Varoitus olisi pitänyt olla SELVÄSTI merkittynä! Mahdollisesti sain jonkun alla olevista viruksista...
http://www.evira.fi/portal/fi/elintarvikkeet/tietoa elintarvikkeista/elintarvikevaarat/elintarvikkeiden kayton rajoitukset/ulkomaiset pakastemarjat
Tai pahempaa
http://www.hs.fi/kotimaa/artikkeli/Ihmiselle hengenvaarallista myyräekinokokkia jo Ruotsissa/1135264099332
Pakastemarjojen keittämistä on kehoitettu jo vuosia salmonella vaaran vuoksi. Kotimaisten metsämarjojen kypsyttyä, siitä vaan itse ne metsistä poimimaan. Samaisia salmonella pakastemarjoja myyvät kaikki ruokakaupat, Lidleä ei tarvi syyttää.
"Samaisia salmonella pakastemarjoja myyvät kaikki ruokakaupat, Lidleä ei tarvi syyttää."
Olen kanssasi VAHVASTI eri mieltä! Tuotteeseen oltiin TIETOIESTI sekoitettu keittämättömiä mangoja marjojen kanssa, jotka periaatteessa pitäisi keittää. MIKÄÄN SUOMALAINEN KAUPPA EI TOIMI NÄIN! Varoitusteksi aivan paketin takakannessa oli suorastaan naurettavan pienellä!
Eli kyllä nyt valiusta pukka sakemannit, ja jos ei kuluttaja-asiamies ota valitustani kuuleviin korviinsa, niin yksipuolinen propaganda kamppanijani Lidliä vastaan jatkuu, seuraavana tavoitteena saada joku toimittaja kiinnostumaan asiasta. Eli ei tämä todellakaan ole ohi, enkä suostu antautumaan "halvan" Saksalaisen Lidlin edessä! Kilpailu tekee hyvää täällä meillä koto Suomessa, mutta se EI SAA tapahtua terveyden kustannuksella!
Lidlin omistaa saksalainen manne nimeltää Swartz, ja Lidlin tavarat ovat Suomessa vielä noin 30% kalliimpia kuin Saksassa ! Kiitos siitäkin lankeaa kartellisoituneille S ja K-kaupoille!
Lidl myy Suomessa myös paljon Suomalaista ruokatavaraa, hinnallaan Lidl kilpailee kartellikauppiaiden kanssa! mm; tuomalla kauppoihinsa tavaraa joka menee kaupaksi, eikä kuskaa kaupoistaan kaatopaikalle 40% tavaroistaan kuten S ja K-kaupat tekevät!
Esimerkiksi eilen kun katsoi vaikkapa Euro Cityn Citynarkettia, sinne oli kuskattu ruokatavaraakin jopa käytävät täyteen, iso osa niistäkin sitten menee Johanneksen jälkeen vanhentuneina kaatopaikalle, ja bonuskortti asiakkaat maksavat viulut!
Että silleen!
Late Lapista. SSSS Ry!
Vihdoinkin on saatu kilpailua Suomeen myös elintarvikepuolelle kaupan alalle sekä tuontiin ulkomailta ja siitäkin joku kehtaa valittaa.
Kyllähän siitä varmaan K ja S-kauppiaat valittavat!
Late Lapista. SSSS Ry!
on komentoketju yksinkertaisempi.
Kun monenkirjavia päälliköitä on tuottaviin tekijöihin verrattuna pienempi määrä, kuluu kaupan katteesta vähemmän vuosittain ostettaviin uusiin bemareihin.
S ja K -ketjuissa tavallisen työntekijän niskassa on noin puolitoista pomoa, kun monenkirjavat pomot ja pomonpomot lasketaan. Lidlissä on vain noin neljännespomoa niskassa.
Ei se ole sen monimutkaisempaa.
Kaikki ketjut myyvät ulkomaisia pakastemarjoja ja niiden sekoituksia, joita ei suositella käytettäväksi ilman keittämistä.
Esimerkiksi vadelmia Unkarista. Pensaita on kasteltu epäkelvolla vedellä liian myöhään marjojen poimimiseen nähden. Niinpä marjoissa on bakteereita, joskin pakastaminen heikentää niiden elämistä.
Ei tämä ole yksin LIDL:n ongelma.
Olen käynyt vuosia Lidel :issä.Siellä myydään paljon suomalaisia tuotteita ja hintataso on huomattavasti esim. K-ketjua halvempaa,se on vaan tyhmää maksaa , liikaa.K-ketjun Pirkkatuotteet on suureltaosin tuotettu muualta,tämähän on uutisoitu,jo aikaa sitten.Hauskaa Juhannusta kaikille .
Vastaavia ketjuja on euroopassa muitakin mm. Carrefour. Niillä ei ole rasittavia bonusjärjestelmiä joten ne voivat myydä tuotteet eteenpäin pienemmällä välistä vedolla. Saattavat jopa maksaa tuottajalle parempaa hintaa. Täällä Suomessa kun tuottaja ei saa tavaroitaan edes korttikauppojen hyllyihin maksamatta kauppiaan riskit.
Totta. Näitä pienen tavaravalikoiman halpakauppoja pitäisi saada Suomeen pari vitjaa lisää, niin alkaisi oikea kilpailu puremaan. Nyt Lidl saa yksin poimia rusinat pullasta kun ei ole todellista kilpailua. http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_supermarket_chains_in_Germany