YLE SENSUROI - MIKSI???

26.1.KLO 6.15 Radio Ylen 1:llä aamuhartaudessa puhui Kalevi Virtanen Espoosta. Hän kritisoi aika rankalla kielenkäytöllä medioita mm. lööpeistä ja kirjoituksista, mitkä ei sovellu lasten nähtäväksi.(ihan asiasta puhui). Mutta kun sama lähetys tuli uusintana samana aamuna klo 7.50, niin YLE oli sensuroinut kritisoinnin pois!!! Kuuluttaja vain sanoi, että nyt soitetaan virsiä. Ihmetyttää suuresti, että mitä tahansa saa kyllä julkaista, mutta sit kritiikit sensuroidaan.YLE HOI! OLEMMEKO KUIN ENNEN NEUVOSTOLIITOSSA.EIKÖ OLE PAREMPAA SENSUROITAVAA KUIN AAMUHARTAUS!! Mitä mieltä muut olette. Lehdet täynnä väkivaltaa, pornoa yms. ja kaikki lasten nähtävillä.

7

757

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sinunlaisia on liikaa

      äänestäkää vain halosta niin kuin teitte siinä teille muistutus hyysäristä joka tukehduttaa sananvapauden.

      sitä saa mitä tilaa

      • Ikinä en ole äänestänyt vasemmistoa.Ylehän on täynnä niitä.Eikä varmaan Halosen myötä nekään paikat muutu.


      • TEERISS kirjoitti:

        Ikinä en ole äänestänyt vasemmistoa.Ylehän on täynnä niitä.Eikä varmaan Halosen myötä nekään paikat muutu.

        Pikku lisäys. Aloittamani foorumin tarkoitus EI ollut puuttua pressanvaaleihin. Vaan sananvapauteen ja sen moraaliin eettisisissä asioissa.


    • sensuroidaan

      ja kumma kyllä erittäin puhtaita, Jumalan sanan mukaisia viestejä.

    • Minna Kettunen

      Kuuntelin tuon Kalevi Virtasen suurenmoisen aamuhartauaden 26.1. klo 6.15. Kun uusintaa ei kuulunut, aloin epäillä sensuuria - olihan siinä suoraa puhetta lööppisaastaa vastaan, lasten puolesta. Lähetin sähköpostilla kyselyn asiasta Ylen johtajille. Ohjelmajohtaja Antti Pajamo vasti erittäin asiallisesti ja syvästi pahoitellen - kyseessä oli ollut inhimillinen erehdys lähetystekniikassa. Hartaus tullaan lähettämään uusintana 2.5. klo 6.15 ja 7.50. Kuunelkaa! Soitin myös Iltalehteen ja kehoitin heitä selvittämään, tapahtuiko Ylessä tuona aamuan sensuuri. Hartauden sisällöstä kuultuaan Iltalehden toimittajan ääni muuttui nuivaksi: "Meillä Suomessa on sananvapaus..." Sillä perusteella Iltalehden mielestä siis pienten lasten silmien eteen saa asettaa mitä tahansa kauheaa, sairasta ja pelkoja herättävää! Kalevi Virtasen hartaus löytyy myös www.yle.fi -> Radio1 -> hae: hartausohjelmat/ hartausohjelmien arkisto. Hyvä Kalevi Virtanen! Hyvä Suomen ev.lut. kirkko, jonka edustaja nousee likaista viihdebisnestä vastaan! Minna Kettunen, Lapinlahti

      • Saddu ;-)

        ...kuunnella,jos ei satu parempaa tekemistä,kö ?!?
        Ja ihan vaan kysymyksenä jotta sopiiko ristittyjen sensurointi paremmin mieleesi kuin maallisen kapitalismin tekemä `raiskaus´ ...?!?
        lol
        ;-)


      • Saddu ;-) kirjoitti:

        ...kuunnella,jos ei satu parempaa tekemistä,kö ?!?
        Ja ihan vaan kysymyksenä jotta sopiiko ristittyjen sensurointi paremmin mieleesi kuin maallisen kapitalismin tekemä `raiskaus´ ...?!?
        lol
        ;-)

        Mielestäni tässä "vapaassa" maassa on kaikenlainen julkaisu sallittua, kunhan se on hyvän tavan mukaan tehtyä. Ja tästä varmaan pitää huolen joku instanssi. Mutta heilläkin varmaan työsarkaa riittää...kaikkea he eivät voi tietää. Mutta se siis ihmetyttää, että iltapäivälehtien lööpeistä ei sensuroida mitään, mutta taas jostain aamuhartaudesta -jolla ei varmaan loukata ketään-, niin sensuroidaan pois Ylen mielivallalla näköjään mitä tahansa. Yle elää yhä entisen Neuvostoliiton aikaa. Paitsi sillä, että neukuissa ei kyllä tullut radiosta aamihartauksia.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jussi Halla-aho huolissaan Sofia Virrasta

      Jussihan on vanha vihreä. Onko tässä kyse alkukesän kiimasta, kun aidan toisella puolella oleva vihreä alkaa kiinnostama
      Maailman menoa
      25
      5049
    2. Sofia Virta kadonnut....onko juomassa?

      Virran poissaolo eduskunnasta on herättänyt huomiota. Esimerkiksi Ilta-Sanomat kertoi aiemmin, että Virta on ollut tällä
      Maailman menoa
      63
      4056
    3. Julkista rahaa ei tule antaa senttiäkään yksityisille yrityksille

      Julkinen raha on meidän yhteistä rahaa, ja se raha on tarkoitettu yhteiseen käyttöön, kuten esimerkiksi tuottamaan palve
      Maailman menoa
      74
      3622
    4. Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus

      jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.
      Maailman menoa
      73
      2698
    5. Tytti Tuppurainen: Suomen pakolaiskiintiö pitäisi nostaa 10 000 vuodessa

      asia on faktaa, noin Tytti sanoi aiemmin. Kun taas Orpon hallitusohjelman mukaisesti Suomen pakolaiskiintiö on pudotettu
      Maailman menoa
      147
      2473
    6. Halla-aho sivaltaa edustajantyöstään lintsaavaa Sofia Virtaa

      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/937c74d7-f905-4466-b9b4-abd017fe5b63 Kansanedustajan on ilmoitettava poissaolosta
      Maailman menoa
      60
      2358
    7. Islamovasemmistolaisuus - tälläista termiä käytetään

      Termi tarkoittaa alunperin äärivasemmiston ja muslimifundamentalistien liittoa, jonka ytimessä oli antisemitismi. Isl
      Maailman menoa
      76
      2159
    8. Mitä tapahtui?

      Mitä tapahtui keskiviikkoiltana kun oli paljon hälytysajoneuvoja ja mediheli?
      Kiuruvesi
      27
      2127
    9. Mitä haluaisit sanoa kaivatullesi tänään?

      Mitä ajatuksia hänestä ja tilanteesta ylipäätään 💖
      Ikävä
      135
      1664
    10. Martina Aitolehti läpäisi Erikoisjoukot - Tilittää umpirehellisenä kuvauksista

      Martina Aitolehti selvisi Erikoisjoukot koulutuksesta. Hän myös malttoi pääosin pitää mölyt mahassaan, vaikka saikin ko
      Kotimaiset julkkisjuorut
      37
      1515
    Aihe